MSZP;Gyurcsány Ferenc;ellenzék;Gúr Nándor;

2013-10-26 07:05:00

Ellenzéki tárgyalások: lezárva

Nagyobb önmérsékletet várna Gyurcsány Ferenctől az MSZP alelnöke, Gúr Nándor, aki szerint a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a határán jár annak, hogy akcióival az Orbán-kormány hatalomban maradását segítse. A volt miniszterelnök tegnap az MSZP és az Együtt-PM szövetség közötti megállapodás felülvizsgálatára kérte a két szervezet vezetőjét és azt szorgalmazta, hogy egyikük vagy mindkettőjük lépjen hátra. Az MSZP és az Együtt-PM szövetség tegnap közös közleményben nyilvánította lezártnak az ellenzéki tárgyalásokat.

Minden pártnak az a célja, hogy növelje népszerűségét, ha azonban valaki az ellenzéki erők közötti kapcsolatok gyengítésével akar megerősödni, az ellen küzdeni kell - jelentette ki tegnap Gúr Nándor. Az MSZP alelnöke Gyurcsány Ferenc Facebook-bejegyzésére reagált, amelyben a Demokratikus Koalíció elnöke a választási megállapodás felülvizsgálatára kérte Mesterházy Attilát, a szocialisták elnökét és Bajnai Gordont, az Együtt-PM szövetség vezetőjét. Gyurcsány azt szorgalmazta, hogy "valamelyikük vagy mindkettőjük lépjen hátra, és ha kell, nyisson utat egy közös miniszterelnök-jelöltnek".

Gúr szerint mindenkinek a személyes felelőssége, hogy saját és pártja érdekeit meddig érvényesíti és észreveszi-e, hol az a pont, amin túllépve már nem az ellenzék győzelmét, hanem a Fidesz-kormány hatalomban maradását segíti. A DK elnöke ennek a határán jár - mondta és a nyilvánosságon keresztül nagyobb önmérsékletre kérte a volt miniszterelnököt. Hozzátette: Orbán Viktor kormányát le kell váltani, de nem "hülyeségek kinyilatkoztatásával kell a média fényében tetszelegni, hanem felelősségteljesen kell viselkedni".

Nem kell az ellenzéknek ellenzék
Ha vendégségbe megyünk, igyekszünk tiszteletben tartani a meghívó házirendjét - jelentette ki az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Gyurcsány Ferenc ünnepi beszédére utalva az MSZP frakcióigazgatója. Tóbiás József azt kérdezte: méltó-e az ellenzéki egység szimbolikájához, ha az ellenzéken belül egy kvázi ellenzék jön létre, amelyi elkezdi minősíteni a már meglévő megállapodást. A politikus szerint október 23-án mindenkinek a bizonytalan választókhoz kellett volna szólnia. Kijelentette: mindenkinek szíve joga, ha a szövetségkötésről akar beszélni. Ennek módja azonban eljuthat arra a pontra, amikor az MSZP-nek azt kell mondani: "Feri, ebből elég volt!". Tóbiás úgy fogalmazott: minden politikai pártnak lehetősége és felelőssége, hogy miképpen járul hozzá az Orbán-kormány leváltásához.

Bajnai Gordon szerint a DK elutasította az együttműködésre vonatkozó ajánlatot és Gyurcsányék számára már "az első számú cél a bejutás a parlamentbe". A politikus, aki tegnap Berlinben, a Német Külpolitikai Társaságnak a 2014-es magyarországi parlamenti választásokkal foglalkozó rendezvényén tartott előadást kijelentette: az MSZP és az Együtt-PM összefogása egyértelmű, világos alternatívát kínál a változást akaró választóknak. Bajnai ezúttal is azt hangsúlyozta: a demokratikus ellenzék két legnagyobb erejének összefogása garanciát jelent arra, hogy a kormányváltás támogatóinak nem vész el a szavazata.

A DK elnöke a közösségi oldalon azt írta: nem abban vitáznak, hogy szükséges-e az összefogás, hanem abban, hogy annak a lehető legszélesebb körűnek kell lennie, mert az MSZP és az Együtt-PM ma nem fedi le "az Orbánnal szembenálló demokratikus sokaságot". Gyurcsány hozzátette: nem kér egyoldalú áldozatot, ha ő lenne a közös lista összeállításának akadálya, akkor készen áll lemondani a képviselőjelöltségről.

"Az október 23-i ünnep szándékos megzavarása felőrölte a tárgyalásokhoz szükséges minimális tárgyalási alapot is" - válaszolta Gyurcsánynak az MSZP és az Együtt-PM szövetség. A két ellenzéki szervezet közös közleményben tudatta: nem megy el a DK elnöke által kezdeményezett egyeztetésre és nem nyitják újra a héten hivatalosan is aláírt megállapodást. A kormányváltó szövetség pártjai a választásokig hátralévő időben "már csak a választók megszólítására, Orbán Viktor kormányzásának ellenőrzésére és az ellenzéki alternatíva felmutatására fordítják energiáikat" - közölték a nyilvánossággal.

A két párt szerint a szerdai nagygyűlés óta eltelt idő jól mutatja, mekkora "öngól volt" a közös ellenzéki ünnepet "taktikai megfontolásokból és hatalomtechnikai okokból" megzavarni. Emiatt most ismét az ellenzék belső ügyeivel traktálják a változást akarókat, ahelyett, hogy Orbán Viktor kirekesztő, "magyart a magyar ellen uszító, polgárháborús beszédére hívnánk fel közösen a figyelmet" - fogalmaztak. A szocialista párt és az Együtt-PM arra emlékeztetett: a kormányváltó szövetség bővítésére az abban részt vevő pártok nyáron tisztességes és reális javaslatot tettek, de Gyurcsány Ferenc ezt a csatlakozási lehetőséget elutasította. Mint fogalmaztak, ezt tudomásul vették és ezzel az ellenzéki tárgyalások befejeződtek.

Véleményük szerint a két szervezet közötti megállapodás "erős talapzata lesz 2014 tavaszán annak a széles - a mai bizonytalanokat is magába foglalni képes - választói koalíciónak", amely leváltja az Orbán-kormányt.

Felfüggesztett kapcsolat

Csak felfüggesztette a kapcsolatot a Klubrádió Kuncze Gáborral, de később visszavárják a "szellemes és felkészült" munkatársat. Ezt Arató András, a Klubrádió elnök-vezérigazgatója mondta azután, hogy a rádió vezetői arra kérték a Szabadelvű Polgári Egyesület elnökét, hogy a választásokig ne vezessen műsort. Kuncze tegnap Bolgár György Megbeszéljük című műsorában azt mondta: miután közeledik a kampány, élesedik a helyzet, a rádió meghozhatta ezt a döntést, de megismételte, hogy egyetlen párt listáján sem kér helyet magának.

Október 23-án Gyurcsány mellett Kuncze Gábor és Fodor Gábor is bírálta az MSZP és az Együtt-PM választási megállapodását, pedig a demonstráció szervezésekor a résztvevő pártok abban állapodtak meg, hogy szónokaik arról beszélnek, ami összeköti őket és nem arról, ami elválasztja.