alapító;Bárdos Lajos;karnagy;Monteverdi Kórus;Hunyadi Zoltán;Esztergomi Tanítóképző Főiskola;Mouro Zuccante;Ceglédi Városi Vegyeskar;

Hunyadi Zoltán: „Magam is meglepődtem, a csikóhad milyen hamar pódiumképessé vált” FOTÓ: NÉPSZAVA

- Fél évszázad a zene bűvöletében

Vannak jelentős kórusok, nemzetközileg elismertek is, mégsem lehetünk elégedettek, ha a kórusmozgalom aranykorához mérjük a mai helyzetet - mondja az ötvenéves fennállását ünneplő Monteverdi Kórus alapítója, a nyolcvanegy esztendős Hunyadi Zoltán karnagy.

- Idén ünnepli a Monteverdi kórus az ötvenedik évfordulóját, hogyan, milyen körülmények között alakult meg az együttes?

- 1963 őszén alakult meg az együttes 16 fővel, javarészt húsz év körüli fiatalokból, akik zömében barátok, ismerősök, tanítványok voltak.

- Ön 1959-től az Esztergomi Tanítóképző Főiskolán tanított…

- Igen, egészen nyugdíjba vonulásomig ott tanítottam. Magam is meglepődtem, hogy ez a csikóhad milyen hamar pódiumképessé vált. Persze nem a Mozart Requiemmel kezdtük. Népdalfeldolgozásokat, madrigálokat énekeltünk. Két év múlva országos minősítést szereztünk, először ezüst koszorút, majd egy év múlva az arany koszorút is megkaptuk. Nagyon fontos volt az életünkben, hogy a magyar kórusművészet nagyjai, mint Bárdos Lajos, Farkas Ferenc, Horusitzky Zoltán, Gárdonyi Zoltán, Karai József írt nekünk műveket, de külföldről is kaptunk alkotásokat, például az olasz Mouro Zuccantétől.

- Hol léptek fel?

-  Programjaink, szerepeléseink kezdetben elsősorban Esztergomhoz és a környékhez kötődtek, de hamar eljutottunk más városokba és külföldre is. 1966-ban vettünk részt először a Pécsi Kamarakórus Fesztiválon, ahol többek között Bárdos Lajos nekünk írt művét énekeltük nagy sikerrel. Egy oldalas méltatást írt rólunk a Muzsika című folyóirat, ami nagyon komoly rangot jelentett, különösen egy három éve létező együttes számára. Két alkalommal élő rádiókoncertet is adtunk, és számos televíziós fellépésünk is volt.

- Mennyiben növekedett a kórus létszáma az idők folyamán?

- A hatvanas évek végétől már 26-29 énekessel dolgoztunk.

- Milyen bázison dolgoztak, dolgoznak?

- A megyei kisipari szövetkezetek patronálták az együttest a hatvanas évektől, megértő és segítő módon, igazán nem volt panaszra okunk. A hetvenes évek végétől pár esztendeig a pedagógus szakszervezet viselte gondját az együttesnek, de legalább 15-20 éve már nincs fenntartónk. Jelenleg egyesületként működünk, nem épp könnyű anyagi helyzetben.

- Pályázatokon nem tudnak indulni?

- Most az ötven éves jubileumi koncertsorozatra kaptunk 120 ezer forintot egy pályázaton, de a napi kiadásokra valót magunknak kell összeszedünk. Nagy segítséget jelent, hogy a Tanítóképző Főiskola ingyenesen biztosít helyet a kórus próbáinak, illetve kottatárának.  

- Említette a külföldi fellépéseket…

- Az első külföldi fellépésünk 1969-ben, a finnországi Kuopioban volt. 1970-ben pedig Ausztriában jutottunk ki az első nemzetközi kórusversenyünkre, ahol különböző kategóriákban egy első és egy második díjat el is hoztunk. De volt olyan, hogy egy-egy testvérvárosi kapcsolat motorja a kórus fellépése volt. Több tucat helyen jártunk Európában: Ankarában, Barcelonában, Arezzóban, hogy csak a legemlékezetesebbeket említsem. Számos  fesztiválon és kórusversenyeken vettünk részt, amelyek során három első, és öt második helyet szereztünk. De volt, hogy mi hívtuk meg a kórusélet színe-javát, 1993-ban Esztergomban Cantemus '93 fesztivál szervezőjeként például 450 énekes jött el hozzánk, japán, holland, német kórusok. Sokan még ma is felejthetetlennek nevezik ezt a fesztivált.  

Névjegy
Hunyadi Zoltán karnagy neve összeforrott a magyar kórusművészettel és Esztergommal, az általa alapított esztergomi Monteverdi Kórussal. Tanítók százai vallják magukat büszkén tanítványának, hisz 45 évig állt a pedagógusképzés szolgálatában.
1932. december 4-én született Maglódon. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen 1957-ben végzett középiskolai énektanári és karvezető szakon, Vásárhelyi Zoltán tanítványaként. Hegedűtanári diplomáját is jeles eredménnyel szerezte meg a Zeneakadémián, ahol Országh Tivadar tanítványa volt.
Már főiskolai évei alatt is aktív dirigensként ismerték, vezényelte a Honvéd Központi Zenekart, a Postás Szimfonikusokat, a MÁV Szimfonikus Zenekart, segédkarnagya volt a MÁV Központi Vegyeskarának. Diplomája megszerzése után a Ceglédi Városi Vegyeskart szervezte és vezette két évig.
1959-ben az Esztergomi Felsőfokú Tanítóképző Intézetbe adta be pályázatát, ahol megszakítás nélkül 45 évig, nyugdíjazásáig oktatta a zene szeretetére tanítványait, és ismertette meg velük a tanítás kodályi elveket követő, változatos módszereit. A művészeti tanszék ének-zenei szakcsoportvezetőjeként 1965-70-ig kimagasló eredményeket ért el.

- Miért épp Monteverdit választották névadóként?

- A legenda szerint Monteverdi járt Esztergom környékén a keresztes hadakkal, ám nem elsősorban ezért vettük fel a nevét, inkább munkássága előtti tisztelgésként.

- Hogy látja a kórusművészet mai helyzetét?

- Bár vannak jelentős kórusok, nemzetközileg elismertek is, mégsem lehetünk elégedettek, ha a kórusmozgalom aranykorához mérjük a mai helyzetet.


Háromnapos üléssel folytatja munkáját az Országgyűlés a jövő héten. A képviselők további tíz órában értékelhetik a jövő évi költségvetést, emellett elmondhatják véleményüket a 2014-re tervezett adóváltozásokról is.