Viszonylagos nyugalomban telt el a tegnapi nap Csehországban, két nappal a választás után. Prágában ugyanis október 28-án Csehszlovákia 1918-as megalakulására emlékeznek. Ma azonban ismét a tárgyalásoké lesz a főszerep.
Először is azt kell tisztázni, mi legyen Bohuslav Sobotka, a szociáldemokraták elnökének sorsa. Pozíciója eddig sem volt szilárd, a várakozások alatti, 20 százalékos választási eredmény után azonban minden korábbinál instabilabbá vált helyzete.
Olyannyira, hogy a szociáldemokraták elnöksége nemcsak lemondását követelte, hanem azt is, ne vegyen részt a koalíciós megbeszéléseken. A húsz elnökségi tagból 13-an támogatták a leváltására vonatkozó kezdeményezést.
A zendülőkhöz csatlakozott Milos Zeman elnök is. Az államfő célja nyilvánvaló: azt akarja elérni, hogy pártfogoltja, Michal Hasek ülhessen a CSSD elnöki székébe, ezzel Zeman komoly befolyást gyakorolhat a következő kormányra is.
Sobotka azonban közölte, nem hajlandó távozni. Zemannak azt üzente, nincs joga beleszólni a szociáldemokraták belső ügyeibe. Sobotka közvetetten Zdenek Fierlingerhez hasonlította az államfőt.
A volt miniszterelnök 1948-ban átjátszotta a CSSD-t a Klement Gottwald-fémjelezte kommunisták kezére. Sobotka úgy véli, a szociáldemokratáknak inkább a koalíciós tárgyalásokkal kellene foglalkozniuk, s nem egymás marcangolásával.
Óva intett attól, hogy a közvélemény "élőben láthassa politikai öngyilkosságukat". Sobotka nekiment helyettesének, Michal Haseknek is, akit "puccskísérlettel" és a párt "szétverésének szándékával" vádolt.
A CSSD vezetésének kettészakadását mutatja az is, hogy az elnökség több tagja Sobotka nélkül találkozott vasárnap este Milos Zeman elnökkel a prágai Várban.
Bármennyire is a kormányalakítással kíván foglalkozni Sobotka, s akármennyire is ragaszkodik a pártelnöki székhez, addig nincs értelme megkezdeni a koalíciós tárgyalásokat, amíg saját pártján belül a bizalmatlanság légköre veszi körül.
Kormányt is nehéz lesz alakítania, hiszen az első népszerűtlenebb döntésnél nem esetleges koalíciós partnerei, hanem saját pártja hátrálhat ki mögüle.
Sobotka helyzete tarthatatlanná vált saját pártján belül, távoznia kellene a szociáldemokraták éléről.
Az új cseh koalíció másik akadálya az ANO lehet. A párt túlnyerte magát majdnem 19 százalékos eredményével.
A milliárdos Andrej Babis nem sajnálta a pénzt a kampányra, ő költötte messze a legtöbbet erre a célra.
Hospodarke Noviny
Kiválóan ért a marketinghez, az imázsépítéshez. Ám a tömörülésnek nincsenek szakképzett politikusai. Babis eddig újfajta kormányzást követelt, most azonban, amikor bekerülhetne a koalícióba, azt is el kellene árulnia a választóknak, hogyan képzeli el az újfajta kormányzati-, illetve gazdaságpolitikát.
Babis alighanem épp amiatt adott egymásnak ellentmondó nyilatkozatot pártja esetleges kormányzati szerepvállalásáról, mert maga is látja: ha az ANO-nak felelősséget kell vállalnia az ország sorsáért, úgy hamar kipukkadhat a párt üres ígéretekkel felfújt léggömbje.
Babis ezért azt közölte, kormányon kívülről támogatná a szociáldemokraták és a kereszténydemokrata KDU-CSL esetleges kisebbségi kabinetjét.