Európai Unió;Műsormagazin;elnök;Ukrajna;Gazprom;Julija Timosenko;Vlagyimir Putyin;vilniusi csúcstalálkozó;Alekszej Miller;

2013-10-30 06:36:00

Újabb gázháború készül?

Tartozása sürgős rendezésére szólította fel Ukrajnát az orosz gázóriás, a Gazprom. Úgy tűnik, hogy a többször elhalasztott, de a november végi vilniusi csúcstalálkozón véglegesítődni látszó Európai Unió - Ukrajna szabadkereskedelmi és társulási egyezmény útjában már nem csak Julija Timosenko bebörtönzött volt miniszterelnök ügye áll, hanem egy körvonalazódó újabb orosz-ukrán gázháború is, ami egész Európa számára probléma lehet. Miközben Kijev és Brüsszel már-már megegyezett a Timosenko kérdésben, Vlagyimir Putyin orosz államfő ismételten kijelentette: Ukrajna nem lehet egyidejűleg az EU társult tagja és a Vámunió tagállama.

Alekszej Miller, az orosz Gazprom elnöke tegnap bejelentette, hogy Ukrajna még mindig nem fizette ki az augusztusban leszállított gázért a 882 millió dollárt és felszólította a szomszédos ország kormányát a tartozás sürgős rendezésére.

A gázóriás vezetője elmondta, nyugtalanítja a vállalatot az ukrán tartozás, ugyanis a Gazprom már adott haladékot a  rendezésre, ami október elsején úgyszintén lejárt.

A helyzet nagyon súlyos, hangsúlyozta Miller, mert a szerződés tételesen kimondja, hogy amennyiben a rögzített fizetési feltételek nem teljesülnek, át kell térni az előre fizetésre.

Ezt nyilvánvaló fenyegetésként értékelte a világsajtó, hiszen az ukrán gazdaság nehézségei, az egy éve tartó recesszió közepette, Kijevnek szinte lehetetlen előre fizetni a számára amúgy is kirívóan drága orosz gázért. 

Az elnök ugyanakkor azt is elmondta, hogy a Gazprom az ukrán fél kérésére beleegyezett, hogy előre kifizesse az Ukrajnán keresztüli tranzitbért, amit 2015 januárjáig meg is tettek.

Emlékeztetett, hogy Moszkva már több mint 500 millió dolláros árengedményt adott Kijevnek, 5 milliárd köbméter gázt 269 dollár/köbméterenkénti árért.

Európában jogosan tartanak egy újabb orosz-ukrán gázháborútól, hiszen nem először történne meg, hogy az ukrán tartozások rendezetlensége miatt felborul az egész európai gázimport.

Hasonló körülmények után írta alá Julija Timosenko miniszterelnökként 2009-ben a máig hatályos, Ukrajnának hátrányos orosz-ukrán gázmegállapodást, aminek köszönhetően a politikus most hét éves börtönbüntetését tölti.

Kijev azóta is sikertelenül próbálkozik a szerződés módosításával, a kérdés állandó feszültséget tart fenn a kétoldalú kapcsolatokban is.

A moszkvai vezetés többek között azért nem hajlandó módosítani az egyezményt, mert elemzői vélemények szerint ezzel is megpróbálja eltántorítani a szomszédos országot a tervezett társulási és szabadkereskedelmi egyezményztől az Európai Unióval és azt szeretné elérni, hogy Ukrajna az orosz vezetésű Vámunió tagja legyen.

Kijev mindkét oldalra kacsingat, egyszerre szeretne Vámuniós tagállam és Európai Uniós társult tag is lenni, de Vlagyimir Putyin egyértelművé tette, a napokban újonnan megerősítve korábbi álláspontját, hogy ez nem lehetséges, Ukrajnának választania kell.

Azarov: kizsákmányoló megállapodás
Mikola Azarov ukrán miniszterelnök számítása szerint három év alatt Ukrajna az orosz földgázért 20 milliárd dollárral többet fizetett a kelleténél, jelentette az MTI a Tsn.ua ukrán hírportálra hivatkozva. Azarov az orosz gáz árát túlzottan magasnak, a 2009-es gázmegállapodást pedig  kizsákmányolónak nevezte október közepén. Azarov hangsúlyozta, hogy az ukrán gázárak a legmagasabbak közé tartoznak Európában. A kormányfő korábban jelezte: Ukrajna kész kompromisszumot kötni Oroszországgal amennyiben felülvizsgálják a Timosenko által kötött gázmegállapodást.Nem a gáz az egyetlen kényzserítő eszköz Moszkva kezében. Tegnapi ukrán híradások szerint az orosz határőrök drótkerítést kezdtek építeni az ukrán határ mentén egy olyan szakaszon ahol eddig szabad volt a közlekedés mindkét irányból a határon át.

Nem a gáz az egyetlen kényzserítő eszköz Moszkva kezében. Tegnapi ukrán híradások szerint az orosz határőrök drótkerítést kezdtek építeni az ukrán határ mentén egy olyan szakaszon ahol eddig szabad volt a közlekedés mindkét irányból a határon át.

Ukrajnában úgy gondolják, hogy ez az intézkedés is kapcsolatban áll azzal, hogy november 21-én Vilniusban vélhetően aláírják az EU-Ukrajna társulási megállapodást.

Hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy az ukrán és az orosz állampolgároknak útlevéllel kell közlekedniük a jövőben a két ország közötti határon, bár hozzátette, hogy Moszkva nem fog vízumkényszert bevezetni Ukrajnával szemben.

Korábban orosz részről többször elhangzott a fenyegetés, hogy ha Kijev aláírja a társulási megállapodást, Moszkva vízumkényszert vezet be Ukrajnával szemben.