Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozó német sajtóhírek szerint az NSA többek között Angela Merkel német kancellár telefonját is megfigyelte, ami - az egyéb adatgyűjtési akciókról szóló hírekkel együtt - komoly felháborodást okozott Németországban és Európa-szerte.
Martonyi János elmondta: az amerikai helyettes külügyi államtitkár a megbeszélésen utalt az Egyesült Államok elnökének arra a kijelentésére, amelyben Barack Obama sajnálatát fejezte ki a történtek miatt, egyúttal utasítást adott arra, hogy vizsgálják felül a rendszert és minden egyes országgal külön-külön tárgyalva tisztázzák a történteket. Ezek a kapcsolatok létrejönnek Magyarországgal is, bár nem a külügyminisztériumokon keresztül - hangsúlyozta a magyar tárcavezető.
A magyar diplomácia vezetője a műsorban úgy vélekedett, hogy majdnem mindenki tárgya lehetett a megfigyeléseknek, lehallgatásoknak, ám azt nem tudni, hogy ezek milyen mélységig történtek, vagyis csak a híváslistákat ellenőrizték, vagy a beszélgetések tartalmára is kíváncsiak voltak. A külügyminiszter szerint nem tudni, hogy valaha is teljes képet kapunk-e arról, hogy kit hallgattak le és milyen információkat szereztek, de ezt az igényt fel kell vetni. A másik, legalább ilyen lényeges kérdés az, hogy miként alakul a világ ebből a szempontból - tette hozzá.
Mint fogalmazott: szerdán még úgy tudta, hogy 74 fővárosban volt ilyen speciális berendezés, legutóbb azonban már azt hallotta, hogy 80-ban.
Ebben a helyzetben a magyar diplomácia teendője a kérdések felvetése, és politikai oldalról is igényt támaszt arra, hogy az illetékes hírszerzési szervezetek között a tárgyalások eredményesen folyjanak, tárják fel a múltat, majd hozzanak létre egy olyan rendszert, amely hasonló esetek megtörténtét kizárja. Az amerikai elnök kötelezettséget vállalt arra, hogy az egész rendszert át fogja alakítani - emlékeztetett magyar diplomácia vezetője.
A magyar Külügyminisztérium szerdán közleményben is reagált arra, hogy a WikiLeaks az NSA lehallgató-átjátszó központjainak helyszínét tartalmazó illusztrációs anyagot tett közzé, és az egyik térképen Budapest is szerepel.
A kommünikében azt írták, Magyarország elvárja, hogy az Egyesült Államok mihamarább tisztázza a helyzetet, és adjon magyarázatot a történtekre.
A budapesti amerikai nagykövetség szerdán az MTI-nemk küldött reakciójában közölte: az Egyesült Államok olyan típusú külföldi hírszerzést folytat, amilyet minden ország végez.
Elizabeth W. Webster nagykövetségi szóvivő tudatta: az Egyesült Államok nagyra értékeli együttműködését Magyarországgal, és aktív párbeszédet folytat a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekről.
A szóvivő kijelentette, a nagykövetség politikája az, hogy nem kommentálja nyilvánosan a feltételezett konkrét hírszerzési tevékenységről szóló híreket.