terrorizmus;Mali;francia újságírók;

2013-11-03 17:28:00

Terroristák végeztek a két újságíróval

Azok a "terrorista csoportok" lőtték le a két francia újságírót Maliban, amelyek ellen Franciaország harcot folytat - közölte vasárnap Laurent Fabius külügyminiszter.

A Radio France Internationale (RFI) francia rádióállomás két újságíróját szombaton "hidegvérrel meggyilkolták. Az egyiküket két, a másikukat három lövéssel" - tette hozzá a francia diplomácia vezetője az elnöki hivatalban Francois Hollande államfő által összehívott válságtanácskozást követően tartott sajtótájékoztatóján.

"A gyilkosok azok voltak, akik ellen harcolunk, olyan terrorista csoportok, amelyek nem kérnek a demokráciából és a választásokból" - hangsúlyozta Laurent Fabius.

Az 51 éves Ghislaine Dupont-t és az 58 éves Claude Verlont "egy kis kommandó rabolta el és hurcolta Kidalon kívülre. A holttesteket 12 kilométerre (a várostól) találták meg, néhány méterre a kulccsal bezárt gépkocsiktól, amelyen nem volt nyoma semmilyen lövésnek" - mondta a külügyminiszter. 

Fabius ezzel cáfolta azokat a kidali forrásokból érkező értesüléseket, miszerint a francia hadsereg Maliban állomásozó erői és az emberrablók között tűzharc alakult ki. 

A Bamakótól 1500 kilométerre északnyugatra fekvő Kidal város a tuareg kisebbség, illetve annak politikai és katonai szervezete, az Azavadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalom (MNLA) fellegvára. A két francia újságíró abból az alkalomból érkezett a városba és készített riportokat, hogy két évvel ezelőtt hozták létre az Azavadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalmat. A szervezet elítélte az újságírók kivégzését, amelynek elkövetését senki nem vállalta magára.

Ghislaine Dupont tapasztalt újságírónő volt, több éve az RFI Afrika-szakértője. A júliusban és augusztusban tartott elnökválasztás idején már járt Kidal városban. Ezúttal kedden utazott Bamakóból Kidalba, hogy a rádió november 7-re és 8-ra tervezett műsorába készítsen anyagokat. A rádió vasárnap bejelentette: a tervezett adás elmarad. Marie-Christine Saragosse-t, a külföldre sugárzó francia televíziókat tömörítő Francia Média Monde elnökét - amelyhez az RFI is tartozik, - vasárnap fogadta a köztársasági elnök. Saragosse bejelentette: a rádió teljes vezetősége vasárnap személyesen utazik el Maliba a holttestekért. Fabius pedig vasárnap délben ellátogatott a szerkesztőségbe, hogy személyesen fejezze megrendülését a meggyilkolt újságírók kollegáinak. 

Helyszíni beszámolók szerint az RFI munkatársai szombat délben az Azavadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalom egyik helyi vezetőjével készítettek a francia riportot, s mikor távoztak, több fegyveres betuszkolta őket egy terepjáróba. A francia hadsereg két járőröző helikopter küldött azonnal a térségbe, amelynek legénysége találta meg a két újságíró holttestét. Arról azonban ellentmondásos hírek láttak napvilágot, hogy a francia katonák indítottak-e támadást az emberrablók ellen. Több forrás is azt állította, hogy a francia helikopterek üldözték a terepjárót. A francia hadsereg ezt határozottan cáfolta: a helikopterek az újságírók kivégzése után érkeztek a helyszínre. Kidali források azt is állították, hogy gépkocsikat is küldött a francia hadsereg a terepjáró után. A francia vezérkar ezt megerősítette, de hozzátette: nem tudták utolérni az emberrablókat, azok még csak "látótávolságba" sem kerültek.

A külügyminiszter azt is elmondta, hogy a Kidal és térségének biztosítását megerősíti a francia hadsereg, de részleteket nem árult el.

A 2012. márciusi katonai puccsot követően a nyugat-afrikai ország északi részét tuareg lázadók és iszlamista fegyveres csoportok foglalták el, majd az iszlamisták kiszorították a tuaregeket, saríját vezettek be az általuk ellenőrzött területeken, és hadjáratot indítottak az ország déli része és a főváros, Bamako ellen. Előrenyomulásuknak Franciaország januári katonai intervenciója vetett véget. Az ország északi részén található Kidalt és környékét a bamakói vezetésnek azonban továbbra sem sikerült ellenőrzése alá vonnia. A kidali repülőtéren jelenleg mintegy kétszáz francia katona állomásozik, a területet egymással rivalizáló tuareg csoportok felügyelik.