önkormányzatok;fővárosi önkormányzat;hajléktalanok;rendelet-tervezet;Együtt-PM;helyi javaslatok;Somfai Ágnes;

2013-11-04 06:15:00

Akik minden utcasarokról kitiltattak

Ha a hajléktalanok üldözéséről van szó, a fideszes vezetésű kerületek nem ismernek határokat - ez derült ki abból, hogy az elmúlt hetekben egyre másra születtek helyi javaslatok arról, honnan lehetne még kitiltani a fedél nélkülieket. A kerületek terveit a Fővárosi Önkormányzat mérlegelés nélkül emeli be a készülő rendeletébe.

A fővárosi rendelet-tervezet tiltólistája szinte minden területet lefed, ám a vérszemet kapott kerületeknek ez nem elég - így kommentálta lapunknak elküldött közleményében Somfai Ágnes, az Együtt-PM politikusa azt, hogy a fideszes önkormányzatok tovább bővítenék a főváros tervezett hajléktalanmentes zónáit.

A kerületek javaslatait a Fővárosi Önkormányzat mérlegelés nélkül emeli be a készülő rendeletébe, amelyet novemberben fogadhat el a közgyűlés.

A politikus felidézte, a világörökségi területeken, vagyis a belváros nagy részében már most is tilos életvitelszerűen tartózkodni az új szabálysértési törvény szerint.

Ezt egészíti ki a készülő fővárosi szabályozás, amelyhez a kerületi önkormányzatok október 29-ig küldhették el javaslataikat.

Hozzá kell tennünk, a fideszes polgármestereknek nem volt könnyű dolga, mivel már önmagában a rendelkezésükre bocsátott tervezet is elegendő lett volna rá, hogy szinte az egész fővárosból kitiltsák a társadalom peremén élőket.

Így esetükben nagyfokú akarást és kreativitást igényelhetett az, hogy újabb hajléktalanmentes zónákat jelöljenek ki a térképen.

A buzgóságnak azonban nincs határa, mint Somfai Ágnes beszámolt róla, a XXII. kerület úgy egészítené ki Tarlós István főpolgármester rendelettervezetét, hogy kitiltanák az utcán élőket a kerületi lépcsők, közparkok, aluljárók, szociális, kulturális, sportintézmények és templomok 50 méteres körzetéből, valamint a kerületi természetvédelmi területekről és nem utolsósorban Budafok egész belvárosából.

Tarlós zónái
- a világörökségi területnek minősülő közterületek teljes területe
- az összes tömegközlekedési megálló, állomás, légi- és hajókikötő, az utas-váróhelyek, és mindezek 50 méteres körzete
- aluljárók, és bejárataiktól számított 50 méteres körzet.
- játszóterek és 200 méteres körzetük
- nyilvános sportpályák, egyéb sportlétesítmények, és külső határaiktól számított 200 méteres körzet.
- közparkok, közterek, közkertek, köztemetők teljes területe, és 50 méteres körzetük
- gyermekjóléti-, gyermeknevelési-, köznevelési-, felsőoktatási-, szociális-, kulturális-, sport intézmények, egészségügyi szolgáltatók, államigazgatási szervek, vásárcsarnokok, üzletközpontok és ezek 200 méteres körzete
- hidak, felüljárók, az ezekhez vezető lépcsők és az alattuk lévő terület, és mindezek 50 méteres körzete
- a természetvédelmi területek
- a fővárosi kezelésű közutak, és azok 200 méteres körzete

Ám Budafok még a hajléktalanok segítésének látszatát sem akarja kelteni: ugyan kötelező feladatuk lenne, de a kerület határain belül nem működtetnek nappali melegedőt, és azt tervezik, hogy megszüntetik az utcai szociális munka finanszírozását is.

Nappali ellátást egyébként csak a XI. kerületben tartanak fenn, amelyet ha valaki igénybe akarna venni, a buszjegy oda-vissza 1200 forint.

Ugyanakkor például a XI. kerületnek nem kellett sokat bajlódnia a helyi tiltólista összeállításával, előterjesztésükben rögzítik, a fővárosi önkormányzat szinte egyetlen helyet sem hagyott, ahol további hajléktalanmentes zónákat jelölhettek volna ki Újbudán.

De "kivételes helyzetben" volt az I. kerület is, amelynek jelentős része a Budai Várral világörökségi terület, így Pintér Sándor belügyminiszter már elvégezte helyettük a piszkos munkát a szabálysértési törvény módosításával.

"Ön hazudik"
"Nehezemre esik ezt mondani egy idős embernek, de főpolgármester úr: Ön hazudik" - írja Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője Tarlós Istvánnak címzett nyílt levelében, amelyben rögzíti: semmi nem igaz abból, amit a főpolgármester az előző városvezetés hajléktalanellátó rendszeréről mondott. Tarlós nemrég azzal büszkélkedett, hogy ma krízishelyzetben 6900 embert képes ellátni a főváros, és "mindez korábban nem volt". Miközben - mutat rá Horváth Csaba - 2010 előtt a téli időszakban - a civil szervezetek, köztük a Máltai Szeretetszolgálat és a Menhely Alapítvány együttműködésével - nem kevesebb mint 7000 ember ellátásáról gondoskodott a városvezetés, amely 2009-ben csak a téli felkészülésre 3,3 milliárd forintot költött. Ráadásul Tarlósék nemhogy nem fordítanak nagyobb figyelmet a hajléktalanok problémájára, de számos korábban indult pozitív kezdeményezést, így a mentorprogramokat vagy a díjhátralékosok támogatását megszűntették, és rendeletekkel üldözik a hajléktalanokat.

A Fidesz az elmúlt három évben teljesen megbélyegezte a hajléktalan emberek több tízezres csoportját, pedig még arra sem volt képes, hogy számba vegye a teendőket, a hajléktalanság megelőzését célzó valódi megoldásokra pedig egyáltalán nem nyitott.

A hajléktalanság nem rendészeti, hanem szociális és lakhatási probléma. Ennek megfelelően először országos és helyi önkormányzati lakáspolitikára, egy kiterjedt közösségi bérlakásszektor megteremtésére van szükség.

Az ellátórendszert pedig nem új tömegszállások kialakításával kell bővíteni, hanem a személyre szabott megoldások előtérbe helyezésével.