Washington;NSA;Snowden;

A német hírszerzés, a BND egyik megfigyelő központja Németországban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOHANNES SIMON

- Washington békülni akar

Az Egyesült Államok továbbra sem akar hallani arról, hogy menedéket nyújtson az amerikai kiszivárogtatónak, Edward Snowdennek, aki Angela Merkelnek írott levelében úgy vélte, "aki az igazságot mondja, nem követ el bűncselekményt". Sem a Fehér Ház, sem a kongresszus titkosszolgálati bizottsága nem látja indokoltnak, hogy büntetlenséget garantáljanak Snowdennek, aki nyáron egy évre menedékjogot kapott Oroszországtól.

Daniel Pfeiffer, Barack Obama elnök tanácsadója szerint mivel a kiszivárogtató megszegte az amerikai törvényeket, ezért bíróság elé kell állítani. Dianne Feinstein szenátor, az Egyesült Államok felderítéssel foglalkozó szenátusi bizottságának elnöke annak a véleményének adott hangot, ha Snowden jó szándékkal szivárogtatott volna, akkor bizottságához fordult volna. Ez azonban nem történt meg - tette hozzá. "Ha az a kérdés, kegyelmet érdemel-e, a válasz egyértelmű nem" - fejtette ki.

A kérdésben, úgy tűnik, egyetértés van az egymással gyakorta hadakozó két nagy párt között. Elutasítja ugyanis a Snowdennek adandó kegyelmet Mike Rogers, a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus vezetője is. Szerinte már a kérdés felvetése is "riasztó".

Németországban továbbra sem került le a napirendről Snowden esetleges befogadásának ötlete. A Balpárt elnöke, Bernd Riexinger szerint a Bundestagnak határozatot kell hoznia Snowden befogadásáról. Szerinte a Bundestag többségben vannak a felvetést pártolók. Thomas Oppermann, a szociáldemokraták alelnöke úgy véli, mihamarabb meg kell hallgatni a kiszivárogtatót a német vezetők lehallgatásának ügyében. Nem zárta ki annak lehetőségét, hogy ez ne orosz, hanem német területen történjék meg. Attól sem zárkózott el, hogy menedékjogot adjanak Snowdennek. Ehhez azonban több kérdést kell tisztázni, fel kell tárni az amerikai megfigyelések hátterét, véget kell vetni az amerikaiak "mértéktelen adatgyűjtéseinek" - fogalmazott az SPD politikusa.

Jürgen Trittin, a Zöldek egyik egykori vezető politikusa úgy vélte, menedékjogot kell adni Snowdennek, mert azzal, hogy feltárta a megfigyeléseket, Németországnak is szívességet tett. Trittin szerint a lépés nem sodorná veszélybe Németország és az Egyesült Államok viszonyát.

Mégis szenátor lehet Assange?
Új esélyt kaphat a Wikileaks alapítója, Julian Assange egy ausztráliai szenátusi hely elnyerésére. Nyugat-Ausztráliában ugyanis a választási bizottság újraszámlálást rendelt el, de 1375 szavazócédulát nem találnak. A vitatott körzetben a választási bizottság már kihirdette a végeredményt, de a hiányzó szavazatok miatt új voksolást rendelhet el, s akkor a Wikileaks Párt Assange-t nevezné. A leleplező portál főnöke egy virginiai szenátusi helyet pályázott meg a szeptember 7-i voksoláson, de ott nem győzött. Assange 2012 júniusa óta Ecuador londoni nagykövetségén várja, hogy megoldást találjanak ügyében.

Washington megpróbálja menteni a menthetőt, s gesztusokat akar tenni azoknak az európai partnereinek, amelyek bizalma megrendült az Egyesült Államokban a lehallgatási botrány miatt. A képviselőház és a szenátus több magas rangú tagja utazik az európai fővárosokba, hogy meggyőzzék a szövetségeseket arról, az Egyesült Államok továbbra is fenn akarja tartani a jó viszonyt. Chris Murphy, a szenátus Európa-ügyi bizottságának elnöke elismerte, hogy a megfigyelésekkel túllőttek a célon. Murphy, akit Barack Obama elnök bizalmasaként emlegetnek, arra egyelőre nem tudott választ adni, mikor kerül sor az európai vizitre.

Az Anonymus hackrecsoport indonéziai szárnya támadást intézett több mint 170 ausztrál honlap ellen. Így tiltakoztak amiatt, hogy az ország jakartai nagykövetségén keresztül segítette az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) munkáját.

Emberi jogi szervezetek tiltakoztak David Cameron brit kormányfő ellen a neki írott nyílt levélben. A miniszterelnök szerintük nem tartja tiszteletben a szabadságjogokat. Mindezt a brit kormánynak az NSA-botrányra adott válasza kapcsán írták. Szerintük kötelesség tiszteleben tartani a véleménynyilvánítás szabadságát.

Teljes a tanácstalanság Belgrádban, miután káoszba torkollott a vasárnap megrendezett koszovói helyhatósági választás. Kosovska Mitrovicában a választás ellenzői okoztak botrányt, többeket megtámadtak, s fel kellett függeszteni a voksolást. Szerbia számára ez azért igen rossz hír, mert az Európai Unió a választás normális lebonyolításától tette függővé, megkezdi-e januárban a csatlakozási tárgyalásokat Szerbiával.