Emmi;Balog Zoltán;nevelőszülő;Herczog Mária;ENSZ Gyermekjogi Bizottsága;

2013-11-05 06:05:00

Jönnek a megélhetési nevelőszülők?

A 30-as éveket idézi a nevelőszülőkkel kapcsolatos tervezet, az egész egy nagy tévedés. Egyebek között erről beszélt lapunknak Herczog Mária, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja azután, hogy Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter törvénytervezetet nyújtott be a nevelőszülői jogviszony átalakításáról. Eszerint azok, akik más gyermekét nevelik, a jövőben kizárólag nevelőszülőként tevékenykedhetnek, foglalkoztatotti jogviszonyba kerülnek, eddigi munkájukat pedig fel kell adniuk. Aki ennek nem tesz eleget, elveszíti nevelt gyerekét. Herczog Mária szerint ez az elgondolás a Móricz Zsigmond Árvácska című regényét idéző megélhetési nevelőszülőség felé vezethet.

A szakember szerint önmagában is botrányos, hogy a tervezet alapján négy gyereket akarnak elhelyezni egy családnál, miközben a nevelőszülők többsége egy-két kiskorút vállalna. Igazuk is van - jelentette ki a szakember -, ez a gyerekek érdeke is, a szülők többsége ezt jól érzi. Megjegyezte, hogy a rendszerben nagyon sok a fogyatékkal, súlyos lemaradásokkal küzdő gyerek, őket kizárólag olyan településekre lehetne elhelyezni, ahol megoldható például a fejlesztő pedagógia, vagy a gyógytorna. Márpedig a szegény, pénzért, munkáltatói jogviszonyért bármit elvállaló nevelőszülők döntően kistelepüléseken élnek, amit egy 2009-es vizsgálat világosan ki is mutatott.

Jelenleg kétféle nevelőszülő van: a hivatásos és a hagyományos. Januártól mindannyian munkaviszonyban gondozhatnák a gyermekeket a minimálbér 30 százalékát - 29 400 forintot - kapnák alapdíjként. Ezt egészítenék ki gyerekenként a minimálbér 20 százalékával - 19 600 forinttal -, speciális nevelési igényű gyermek esetén pedig a minimálbér 25 százalékával - 24 500 forinttal.

Herczog Mária szerint az egész tervezeten látszik a szakmai hozzáértés teljes hiánya. Csaknem éhbérért akarnak 24 órában foglalkoztatni embereket, akiket később segítség nélkül hagynak. A nemzetközi gyakorlatban inkább az a cél, hogy a gyereket ne kelljen a családból kiemelni, ehhez a szülők sokféle támogatást kapnak. Ha ez mégsem sikerül, akkor elsősorban a rokonok jöhetnek szóba. Egyre jobban terjednek a professzionális alkalmazottak a sokproblémás gyerekek ellátása érdekében. Máshol a nevelőszülőknek lakhatást biztosítanak, illetve kifejezetten hivatásos - pedagógus, szociális munkás - nevelőszülő párokat vesznek fel.