Közel-Kelet;Szíria;Kerry;izraeli-palesztin vezetők;

2013-11-07 06:33:00

Ismét a Közel-Keleten ingázik John Kerry

John Kerry izraeli-palesztin vezetőkkel tárgyalt tegnap térségbeli körútja részeként. Mint az amerikai diplomácia vezetője hangsúlyozta, meg kívánja óvni a júliusban újraélesztett közel-keleti békefolyamatot az összeomlástól. Felhívta mindkét fél figyelmét a “valódi kompromisszumok szükségességére”, s “nehéz döntések” meghozatalára ösztönözte őket. “Obama elnök látja a kiutat, ahogy én is. Nem fektettünk volna ennyi időt a békefolyamatba, ha nem hinnénk benne” - fejtette ki Kerry.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ugyanakkor aggodalmának adott hangot, miszerint a palesztinok továbbra is szítják a feszültséget, továbbra is ódzkodnak “történelmi döntések” meghozatalától, amely elengedhetetlen a béke elérése érdekében. 

Felmentették Netanjahu szövetségesét
Felmentették tegnap Avigdor Libermant, a Jiszráél Béténu (Izrael a Hazánk) nevű jobboldali párt vezetőjét a csalási és korrupciós vádak alól. A háromtagú, jeruzsálemi bíróság egyhangúlag a politikus ártatlansága mellett döntött. Libermant azzal vádolták, hogy elősegítette Ben Arije egykori nagykövet előléptetését, miután az Minszkben átadta a politikus üzleti ügyeivel kapcsolatos, titkos fehéroroszországi nyomozati anyagot. A felmentés nyomán Libermant ismét kinevezhetik külügyminiszternek. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő a posztot magánál tartotta, miután a politikus tavaly decemberben a vádak miatt lemondásra kényszerült. Kérdéses, hogy a szélsőjobboldali Liberman visszatérése hogyan befolyásolja az újraélesztett közel-keleti békefolyamatot.

A palesztin vezetők szerint azonban éppen Izrael az, amely meggátolja a tárgyalások sikerességét az újabb és újabb telepbővítésekkel a megszállt Ciszjordániában. Mahmúd Abbász palesztin elnökkel való találkozója után Kerry is elítélte a szerinte "törvénytelen" telepbővítést. Egyben bejelentette, az Egyesült Államok 75 millió dollárral segíti a palesztin gazdaságot.

Egy nappal korábban a megbeszélések tizenhatodik fordulója ordítozás, és kölcsönös vádaskodás miatt megszakadt, derült ki a kiszivárgott információkból. Majd kedd éjjel a palesztin delegáció bejelentette, nem ül vissza a tárgyalóasztalhoz, amíg Izrael folytatja a telepek építését Ciszjordániában.

Az amerikai külügyminiszter nyáron elérte, hogy közel öt éves szünet után ismét megkezdődjenek az izraeli-palesztin megbeszélések. A kilenc hónapon át, jövő év áprilisáig tartó tárgyalásorozat célja egy békemegállapodás, amely véget vethetne a több évtizedes konfliktusnak. Azonban az elmúlt négy hónap azt mutatja, a főbb kérdésekben vajmi kevés eredményt értek el a felek.