Szlovákia;MKP;Híd;megyei választás;

Csekély egyetértés az MKP és a Híd között

Nem hozza lázba a szlovákokat a szombati megyei választás. Az utcákon visszafogott kampány zajlott, inkább az internetes közösségi oldalakon estek egymásnak a pártok és jelöltjeik. A voksolás tanulsága: a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Híd-Most még messze van attól, hogy képesek legyenek jelentősebb kérdésekben közös nevezőre jutni.

A szlovák közvélemény érdektelenségét talán az okozza, hogy az emberek előre lefutottnak tartják a voksolást, s Robert Fico kormánypártja, a Smer biztos győzelmére számítanak. A Polis ügynökség felmérése szerint a megkérdezettek 47,9 százaléka tartja fontosnak a voksolást. Mindössze 15 százalék nyilatkozott úgy, hogy rendkívüli jelentőséget tulajdonít a választásnak. A felmérésből kiderül, hogy a megyei elnökjelölteket 59 százalék ismeri, negyven százalék azonban még csak nem is hallott róluk.

A szlovákiai választók meglehetősen szkeptikusak a voksolás jelentőségével kapcsolatban: 51,1 százalék meggyőződését fejezte ki, semmi sem változik az adott megyében akkor sem, ha elmennek szavazni. A Polis vezetője, Ján Baránek szerint a választók visszafogottságát magyarázza az is, hogy a pártok nem tudták kellőképpen bemutatni a megyerendszer jelentőségét.

"Az emberek nem tudják, melyek a megye legfőbb jogkörei. Nincs ismeretük arról sem, hogy feladatuk egyebek mellett a kórházak és iskolák működtetése, az utak karbantartása. Ennek elmagyarázására nem elég két hónap" - idézte a szakértőt a pozsonyi Új Szó. Baránek úgy véli, már az is siker lenne, ha minden negyedik választópolgár az urnákhoz járulna.

Miközben az utcákon nem látni túlságosan sok plakátot, a világhálón egyre népszerűbbek azok az oldalak, amelyek egymás lejáratására szakosodtak. Korábban nem voltak hagyományai az internetes negatív kampánynak Szlovákiában, alighanem azért, mert viszonylag könnyen meg lehetett állapítani, ki áll az egyes weboldalak mögött. Ma azonban a közösségi oldalakon, elsősorban a Facebookon létrehozott bejegyzéseknek szinte képtelenség utánajárni. A Smer Pozsony megyei elnökjelöltjét, Flasiková Benovát például alvilági kapcsolatokkal vádolják, s egészen eredeti jelzős szerkezetekkel illetik, például "illatozó dögnek", vagy "piros tyúkocskának" nevezik. Nem kímélik a főváros jelenlegi megyei vezetőjét, Pavol Fresót sem.

Bár a Híd és az MKP küldöttsége több fordulóban is tárgyalt egymással az együttműködés lehetőségeiről, finoman szólva nem volt tapasztalható túlzott együttműködési készség egyik fél részéről sem. Ugyan júliusban még mindig látszott némi esély az összefogásra, Kassa megyében ez az esély is hamar kútba esett. Akkor a Bugár Béla-vezette Híd sajnálkozását fejezte ki az együttműködés elmaradása miatt, s mint közleményében fogalmazott, az MKP "nem a polgárok, hanem saját pártjuk érdekeit helyezték előtérbe".

A felvidéki magyarság szempontjából az egyik legfontosabb megyében, Nagyszombatban sem egyeztek meg semmilyen, még járási szinten sem a pártok képviselői. A megyeelnöki posztért két magyar jelölt is indul: a Híd részéről Nagy József parlamenti képviselő, az MKP-tól pedig Berényi József pártelnök. A testvérharc következménye minden bizonnyal az lesz, hogy a Smer által támogatott Tibor Mikus megőrizheti megyeelnöki posztját. A Dunaszerdahelyi járásban a nyolc képviselői helyre az MKP és a Híd is nyolc-nyolc jelöltet állít. A Galántai járásból heten kerülhetnek a közgyűlésbe, itt az MKP négy, a Híd viszont hét jelöltet indít. Az MKP-nak 12 képviselője van jelenleg a megyében, a Hídnak egy sem.

A két párt közötti együttműködés - a besztercebányai kivételével - más dél-szlovákiai megyékben is minimálisnak nevezhető.

Pozsonyban mind az MKP, mind pedig a Híd a jobboldali nagykoalíció része. Nyitra megyében ugyan az MKP és a Híd nem tudott megállapodni közös listáról, de legalább ugyanazt az elnökjelöltet támogatják Tomás Galbavy személyében.

Besztercebánya megyében zárultak az egyeztetések a legnagyobb sikerrel, hiszen megállapodást kötöttek a képviselő-jelöltekről a magyarok által lakott járásokban. Ez azért nagy szó, mert 2009-ben még itt is egyedül indult az MKP. Ami a februárban kötött megállapodást illeti, a pártok megegyeztek abban, nem állítanak teljes listát. A Losonci járásban az 5 lehetséges jelöltre a Híd és az MKP is 3-3 jelöltet állít, a Rimaszombati járásban pedig a lehetséges 6 jelöltre 4-4 arányban jelölnek. A Nagyrőcei járásban 3 jelölt állítható, a Híd és az MKP is 1-1 jelöltet delegál, csakúgy, mint a Nagykürtösi járásban.