A 15 éves magyar teniszcsillag lassan megszokja a győzelem ízét. Most úgy került Európa csúcsára, hogy nálánál egy évvel idősebb teniszezőket vert végig.
Korábban, az U14-es kategóriában már volt rangelső és bronzérmes is, az európai szövetség Év Játékosa versengésben pedig második helyre rangsorolták.
Most ezt a teljesítményét múlta felül az U16-os Európa-bajnoki cím elnyerésével. Ez a bravúr még Roger Federernek és Rafael Nadalnak sem sikerült a maguk idejében. Valkusz Máté még sem erre a legbüszkébb, hanem arra, hogy Nadal nyomdokaiba lépett.
Már amennyiben a spanyol tenisz-sztár korábban három alkalommal diadalmaskodott a Nike Junior Tour világdöntőjében, s ez tavaly decemberben Valkusz Máténak is sikerült. Mondanunk sem kell, első magyarként.
Ezen a decemberi floriadai versenyen egyébként Valkuszon kívül több magyar tehetség is pályára lépett, de az U12-es fiúk már az első körben kiestek, az U14-es lányok pedig a nyolc között búcsúztak.
Csak Valkusz Máté masírozott a döntőig, ahol az első szettet elvesztette, a döntő játékban pedig 0-3-ról fordított és nyert.
- Igazi oroszlán - mondja róla az édesanya, Valéria. - Augusztusban született, csakúgy, mint a bátyja, a 16 éves Milán, aki maga is szép reményű teniszező, nyolcszoros korosztályos magyar bajnok. Az oroszlán-jegy nagyon is jellemző mindkettőjükre, nagy küzdők, kemény harcosok.
A legszembetűnőbb azonban született tehetségük. Máté mondja magáról: - Öt évesen kezdtem teniszezni. A legelső tréningen azt mondta az edzőm, ha tízből négyet átütök, lejárhatok edzésre, hajlandó velem foglalkozni. Tízből kilencet átütöttem. Az edző azt mondta, tehetséges vagyok.
De a tehetség, ha nélkülözhetetlen is, csak egyetlen adaléka a bajnokká válásnak. A munka, a kiegészítő sportágak, a rendszeres, napi három órás edzés rendkívüli fizikai és idegi megterhelést jelent, amit fiatal korban csak kevesen vállalnak.
Fanatizmus, elszántság, győzni akarás kell hozzá. És persze sok-sok lemondás. Amikor a haverok szórakoznak, buliba mennek, vagy csak lógnak az utcán, akkor a sportoló izzasztja magát a pályán, vagy az edzőteremben.
Az sem mellékes, persze, hogy a Valkusz-gyerekek olyan családban nevelkednek, ahol a sport egyfajta életforma, mindennapi beszédtéma.
A szülők, egykori atlétaként, a Tüzér utcai pályán ismerkedtek meg és három fiukba is beleoltották a sport szeretetét. Az édesapa, Valkusz Tamás, hajdani gerelyhajítóként ma is irányítja Máté erőnléti edzéseit, miközben a tenisztudást Kis Viktor csepegteti az ereibe.
És valamennyien sokat emlegetik a fiatalon elhunyt magyar bajnok, Fagyas Katalin szavait, aki Máté felfedezőjeként arra kérte a szülőket, nagyon figyeljenek erre a gyerekre. Naná, hogy figyelnek.
Ha elérhető közelségben versenyez, ott ülnek a lelátón, ha messzebb, például a tengeren túl játszik, várják telefonhívását, mint a decemberi floridai győzelem után. Amit a mama megkönnyezett.
De titokban talán a többiek, a család férfi tagjai is. Mi pedig, teniszrajongóként, vagy egyszerűen sportkedvelőként azért szurkolunk, hogy Valkusz Máté és a hozzá hasonló fiatal teniszcsillagok ne tűnjenek el a végletekig kiélezett versengés folyamán.
Tehetségeink ugyanis vannak, de felnőttként valahogy még sem sikerül beteljesíteniük vágyaikat. Öt évvel ezelőtt Zsiga Máté másodikként végzett a 16 évesek között Európában, Babos Tímea pedig anno harmadik volt ugyanebben a kategóriában.
Az U16-osok ranglistája most is bővelkedik tehetségekben. Udvardy Panna a 6., Szintai Dávid 7., Mészáros Lotti a 9., Koncz Barnabás a 17., Kotormán Ákos a 38., Farkas Ricsi az 55., Füle Mátyás pedig a 99. helyen végzett az európai ranglistán. A 14 éves fiúk között Piros Zsombor a legjobb a maga 41. helyével.