beruházás;régió;

- Bokros és Járai a gazdaság leszakadásáról

 Bokros Lajos és Járai Zsigmond a magyar gazdasági mutatók versenytársakhoz képesti lemaradásáról, annak okairól beszélt a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 21. konjunktúrafórumán, de míg Bokros Lajos szerint a leszakadás ma is tart, Járai Zsigmond szerint kétségtelen egyes területeken a javulás.

Bokros Lajos európai parlamenti képviselő, volt pénzügyminiszter szerint mára egyértelműen látszik, hogy Magyarország a legtöbb mutató tekintetében leszakad az ország régiós versenytársaitól, ez a tendencia ugyanakkor nem most, sok tekintetben már az évezred elején kezdődött el.

Kiemelte: a leszakadást elsősorban a felelőtlen, túlköltekező kormányzati politika, valamint a versenyképességet nem megőrző, gazdaságot torzító intézkedések, beavatkozások, így például az állami túlfoglalkoztatás idézte elő.

 Bokros Lajos kiemelte: a versenyképesség tekintetében jelentős az ország lemaradása, pedig Magyarország még jó pozícióból indult 1995-1996-ban, de a versenyképességi mutatók napjainkra különösen leromlottak. A volt pénzügyminiszter szerint romlott a helyzet például a tulajdonjogok védelme területén, a részrehajló kormányzati döntések és a kormányzati döntéshozatal átláthatósága tekintetében.

Rámutatott: napjainkban a folyó fizetési mérleg többlettel zár, de ez abból fakad, hogy Magyarországon alapvetően nincsenek beruházások.

Járai Zsigmond egykori pénzügyminiszter, volt jegybankelnök szerint elismerésre méltó a magyar gazdaság teljesítménye, javulnak a mutatók, de egyes területek lemaradását csak hosszabb idő alatt lehet behozni. A Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának elnöke  kiemelte: beindult a gazdasági növekedés, kétségtelen javulást mutat több makrogazdasági mutató, és ezt az Európai Bizottság is elismerte a napokban bemutatott prognózisában. 

Elismerte: sok idő kell még egyes területeken a lemaradás behozatalához, ezek között említette, hogy a foglalkoztatási mutatón javítani kell, a beruházási ráta mélyponton áll.Járai Zsigmond elmondta: a makroszámok alapján látszik, hogy fordulat következett be a gazdaságban, jövőre a 2 százalékot is elérheti a gazdasági bővülés. Ezzel együtt a korábbi "minősíthetetlenül rossz gazdaságpolitika" miatt a magyar GDP napjainkra 27-28 százalékkal lemaradt a régió átlagos GDP- bővülésétől, a magyar GDP most a 2005-ös mintegy 103 százalékán áll.

 Az élő- és a félsertés általános forgalmi adójának 27 százalékról 5 százalékra való csökkentése szükséges, életmentő döntés volt - mondta a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára az MTI-nek.