értékelés;Policy Agenda;monetáris folyamatok;állami infrastrukturális beruházások;banki hitelállomány;

2013-11-08 06:27:00

Nincs optimizmus, sem fejlődés a gazdaságban

Nem látható a háztartások gazdálkodásánál alapvető fordulatra utaló jel, a monetáris folyamatoknál tapasztalható helyzet sem ad derűre okot - állapítja meg a Policy Agenda legfrissebb értékelésében. Az elemző cég negyedévről negyedévre vizsgálja a magyar gazdaság állapotát, a mostani pesszimista kicsengésű megállapítása az előző negyedévhez viszonyított értékelés.

A kutatók hozzáteszik, hogy ugyancsak nem várható gyors kibontakozás a vállalati gazdálkodásban sem. Megállapítják ugyan, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a válság ötödik évének végén összességében már enyhén bővülhet is, de ez a fejlődés változatlanul bizonytalan.

Az enyhe növekedés is az állami infrastrukturális beruházásoknak köszönhető, ám igazi termelő beruházás még nyoma sincs.

A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy az vállalati szektor banki hitelállománya 2009-től minden negyedévben zsugorodik, ennek és a háztartások hitelezésének továbbra is gátat szabnak a szigorú kondíciók.

A Policy Agenda úgy véli, hogy a jegybank Növekedési Hitelprogramja lazítani fogja hitelkínálati korlátokat a kkv-szektorban is, s ennek pozitív hatása a harmadik-negyedik negyedévben már megmutatkozhat.

A háztartások helyzetét az elmúlt három évben rájuk rakott terhek mellett a rossz gazdálkodási folyamatok is egyre jobban nehezítették, viszont további visszaesés már  nem várható.

Részint azért, mert a háztartások több szigorítást talán már nem is tudnának tenni saját gazdálkodásukban, hiszen nagyobb részük már ténylegesen a fennmaradásért küzd.

A foglalkoztatottságban, a jövedelmi helyzetben 2013-ban stagnálás, 2014-től talán kis javulás várható és a fogyasztás is csekély mértékben bővülhet - véli a Policy Agenda.

Kedvezőtlen azonban, hogy a háztartások vagyoni helyzetében nincs javulás, a lakossági megtakarítások állománya tovább szűkül.

Bár a hitelfelvételi kényszer erősödik, a banki hitelnyújtáshoz még forrás megléte esetén sem lesz meg a hitelképesség megfelelő szintje.

A reálkereset változásában nincs érezhető, számottevő javulás, a csekély eredményt is csupán a mérséklődő fogyasztóiár- alakulás hozta.