útfelújítás;Baja;önkormányzati választás;

Rejtélyes útépítés a 32-es körzetben

Négy hete zajlott le a bajai 32-es szavazókörben a hatalmas érdeklődéssel kísért, csalás miatt megismételt önkormányzati választás. Rögtön utána kitört a videóhamisítási botrány, amely még ma is tart, csak éppen helyben nem érdekel már senkit. Az sokkal inkább, hogy a "körzet" főutcáját hirtelen leaszfaltozták. De, hogy ki, miből, miért, azt a polgármester titkára sem tudja.

Hatalmas önhittségre vall a képviselőtestület listája a bajai önkormányzat honlapján, csak még senki nem vette észre. Egy helybéli mondja ezt, és tényleg. A 3. választókerület - amelynek képviselője elhunyt, és ezért tartották az időközi választást - rubrikájában a név helye ma is üresen áll, de azt már előre beírták, melyik párté (lesz majd) a hely: Fidesz.

Ezzel persze nem azt akarjuk mondani, hogy előre tudták, ki nyer, ahogyan az azerbajdzsáni választási bizottság sem ezért közölte egy nappal a voksolás előtt az elnökválasztás eredményét … És, bár Kovács Csaba képviselő már a múlt héten letette az esküt, a honlapra még nem sikerült felverekednie magát a Fidesz neve mögé.

Elindulunk a néhány hete még igazi ribillió terepeként megismert tanyaközpont "főútja" felé, a Nagy István utcába. Itt tapadtak korábban a látogatók autójára a kamerás követőkocsik, bennük a megfizetett egyetemistákkal, vélhetően egyenesen a dokumentumfilm-tanszékről. Most azonban olyan nagy a nyugalom, amilyen kampányidőszakon kívül csak lehetséges.

Legutóbbi ottjártunkkor, október 13-án a nevezetes szakaszon annyira elfogyott az aszfalt, hogy - az internet tanúsága szerint - még a Google Street Wiew fényképezőautója is csak félútig, a kövesút végéig, a tengelytörő tanyadűlő kezdetéig merészkedett, onnan visszafordult. Most viszont simán feketéllő-sötétszürkéllő aszfaltcsík vezet tovább a fideszes voksok fellegvárába. Útépítő munkások szórják a kavicsot a vadonatúj burkolat két szélére.

Érdeklődésünkre kissé zavarba jönnek. Látszik, nem szeretnének udvariatlanok lenni, de nagyon beszélni sem akarózik nekik. Talán emlékeznek még, hogy pár hónapja Zsigó Róbert polgármester anyósának háza körüli aszfaltozásból lett médiabalhé. Pedig ott nem is útépítés történt állítólag, hanem "felületstabilizálás", kétmilliónyi adóforintból. Persze, jó helyre ment az a pénz…

Fazekas Julianna családja „aktivista” hírébe keveredett. Nekik nem jutott tüzelő. (A SZERZŐ FELVÉTELE)

     Fazekas Julianna családja „aktivista” hírébe keveredett. Nekik nem jutott tüzelő. (A SZERZŐ FELVÉTELE)

A lapátosok ösztönösen közelebb húzódnak egymáshoz. Pedig kérdéseink ártatlanok. A bizalmatlanul, nehezen kibökött válaszokból kiderül, egy hete kezdték a munkát, ami ma már lényegében kész, ez már csak afféle utómunkálat. Nem vagyok szakember, de azt azért látom, hogy a vastag burkolatot csak úgy ráterítették az útra, minden komolyabb alap-előkészítés nélkül. "Felületstabilizálás" készülhetett itt is, és ha minden jól megy, akár egy évig is sima maradhat. De tavaszig mindenképpen.

Vajon ki építtette ezt az utat így nagy hirtelen? Miből, mennyiért? Kiérlelt gondolat nem lehetett, hiszen a kampányban - amibe pedig apait-anyait-anyagit beleölt a Fidesz - egy kósza szót sem hallottunk az aszfaltozás ígéretéről. Az utcában lakók, közlekedők is csak a vállukat vonogatják a kérdésre. Fogalmuk sincs semmiről. Egyszer csak jöttek és aszfaltoztak, ennyi. A városházán igyekeztünk érdeklődni, ám a sajtóügyekkel foglalkozó munkatársat nem sikerült megtalálnunk. Végül elértük Metzinger Zoltánt, Zsigó Róbert polgármester személyi titkárát. Éppen együtt autóznak Budapestre.

Feltettük kérdéseinket, és meglepődtünk. Ugyanis ő is meglepődött. Érezhetően valóban fogalma sem volt róla, hogy leaszfaltozták a Nagy István utcát. Vissza is kérdezett: biztosan Baján? Baján bizony, mondtuk a bajai illetékesnek pesti újságíróként, egyben szemtanúként. Türelmet kért, mondván, utána kell néznie a dolognak. Lapzártánkig viszont még nem hívott vissza bennünket.

Beszéltünk a CM-MSZP-SZEMA-Összefogás önkormányzati képviselőjével, Hajdú Miklóssal is, aki ugyan tudott az útépítésről, de arról ő sem, hogy ezt milyen döntés alapján végzik, és milyen forrásból fedezik. Már csak arra lennénk kíváncsiak, miféle avatási ceremónia lehet készülőben, ha az egész ügy ilyen titokzatos. De hogy ünnepélyes avatásnak lennie kell, az viszont biztos. Ha nem előbb, akkor majd később. Valamikor ugyanis csak kiderül, ki lehetett a 32-es körzet fantomja.

Afeletti örömünkben, hogy újabb bajai túránk után nem kell futóművet javíttatnunk, igyekszünk körbekérdezősködni a környéken. Különös tekintettel a kampányban a "helytállásért" állítólag ígért tűzifára, illetve más tárgyjutalmakra. Úgyis, mint mobiltelefonok vagy színes bankók.

Mára már kevésbé ingerlékenyek az emberek arrafelé - tapasztaljuk -, de semmivel sem közlékenyebbek. Hiába, az ő sorsuk az ittmaradás, nem célszerű összevissza beszélni most sem. Bár már nem lebzselnek itt az arrogancia-szakkör videósai, azért idegennel nem jó szóba állni. Igen, itt egymásra is "vigyáznak" az emberek - no jó, közülük csak néhányan -, és hamar kiderül, miből nem jut legközelebb a pletykásoknak. Adományból, közmunkából. A mobiltelefonok osztogatásának híre vagy pletyka volt, vagy csak egy simán be nem tartott kampányígéret. A pénzről pedig jobb, ha nem is kérdezünk. Ha volt is, rég elfogyott.

A tűzifa-kérdés a legneuralgikusabb. Úgy összegezhetjük a válaszokat, hogy a kampányban senki sem kapott, kizárólag mások. Tény, hogy némely portán kupacban, némelyen stószolva áll a tüzelő. Ráírva azonban egyikre sincs, mikor, honnan, mi célból származott az udvarra. És persze sok helyen a semmi az úr. De a tűzifa nem csak a 32-es körzetben gond, hanem sok más helyen, ahol viszont nem részesültek a megismételt kampány áldásaiból sem. Különösen azok nem, akik, bár más körzetben laknak, de "aktivista" hírébe keveredtek, okkal-ok nélkül.

Az "aktivista" az elmúlt hetekben még a "kommunistánál" is súlyosabb szitokszó lett Baján. Sokan fertőzőnek és gyógyíthatatlannak vélik, tehát messze kerülik az ilyen páriákat. Akik lehetőleg ne is tüzeljenek, fázzanak, és főképpen szégyelljék magukat. Mert az adomány nem kötelező, csak adható. Vagy köznapibban: járni jár, de nem jut. A lényeg, hogy végül a Fidesz jelöltje győzött, a legyőzötteknek meg tudjuk, mi a jussa: jaj!

Azt is igyekeznénk megtudni, milyen visszhangot vert az elhíresült videóhamisítás. Ám kiderült, nemhogy visszhangot, de szinte hangot sem vert. Találomra megállított emberektől érdeklődtünk - nem csak a 32-es körzetben -, s döntő részük vagy nem hallott róla vagy, ha hallott, egészen egyszerűen egy szót sem ért belőle. Hogy ki, mit, hogyan hamisított a választás után? Ennek mi értelme? Akadt persze olyan, mondja egy fiatalember, hogy egy ismerőse látta, és felháborodott, mert azt hitte, hogy őt átverték, és - ahogy a filmben hallható - másnak tényleg ötvenezer forintot adtak egy szavazatért.

Egyebekben pedig a 32-es körzetben élő cigányság sem mondható a hírműsorok komoly fogyasztójának. Még a propagandisztikus, előre csócsált közhíradót sem igen követik, elemző műsorokat pedig már jószerivel senki nem néz az országban. Jellemző a tájékozottságra, hogy hallottunk egy embert, aki meg van győződve róla, hogy polgármestert választott: "Mert a Zsigó, hát az olyan, de ez a mostani talán jobb lesz…" Ami pedig a videón látható, az nyilván közel sem ismeretlen előttük. Mondhatni kampányéletük egy dramatizált darabja. De a tájékozottabbakat sem nagyon foglalkoztatja az ügy. Semmi közük hozzá, ez már nem róluk szól, országos politika lett belőle, azt meg vigyék csak Pestre.

A választások előtt egy aktivistával jártuk a terepet, az ő homlokán is ott a billog. Mondja, csinált egy átabota számítást, mibe kerülhetett a kampány a Fidesznek. Plakátoláshoz, nyomdához nem ért, meg a haknigázsikat sem ismeri. Ő csak az autókra figyelt. Három VW Poló, darabonként 2 fővel, három furgon, hangszórókkal, sofőrrel. Átlagáron a kisautók bérlete két hétre - ennyi ideig dübörgött a megfigyelési és riogatási nagyüzem - háromszezezernél több. Furgonok a pilótákkal úgy hatszázezer. Tehát már ez a tétel is az egymilliót veri. Plusz az üzemanyag.

Ehhez csak annyit tehetünk hozzá, hogy kiszámoljuk, mibe fájhattak a kamerás emberek. Ha a kormányrendeletben meghatározott napi minimálbért - ez 2013-ban 4510 forint - vesszük alapul, akkor a bajai kukkolók további közel 400 ezer forintba kerültek - szállás, és ellátás nélkül. De ugyan mi okunk lenne feltételezni, hogy ilyesmiért minimálbért fizetnek?
Amikor e sorokat írjuk, megjelentek az atlatszo.hu-n a bajai kampányköltségvetés adatai. Ezek szerint az MSZP-Együtt-DK 1,3 millió forintot költött. A Jobbik, és az LMP költségei nem érték el a 200 ezer forintot. A Fidesz-KDNP nem válaszolt az adatkérésre.