úszás;Gyurta Dániel;Hosszú Katinka;rövidpályás Világkupa;

2013-11-09 13:35:00

Rövidpályás úszó vk - Gyurta Dániel egyszer, Hosszú Katinka kétszer nyert

Három magyar elsőséget hozott a nyitónap az úszók rövidpályás világkupa-sorozatának tokiói állomásán: Gyurta Dániel 200 méter mellen, Hosszú Katinka pedig 200 m gyorson és 200 m vegyesen diadalmaskodott a 25 méteres medencébe kiírt viadalon.

A szám olimpiai, világ- és Európa-bajnokaként Gyurta parádés teljesítménnyel rukkolt ki a japán fővárosban, ahol - a verseny honlapjának tanúsága szerint - a szombati finálék egyik legfölényesebb győzelmét aratta: több mint két másodperccel előzve meg az ezüstérmest 2:01.30 perc alatt tudta le a távot. Az Újpest klasszisának alakítását minősíti, hogy bár csak nemrég épült fel betegségéből, a rövidpályás vk-k eddigi legjobb idejét produkálta ezen a távon. A korábbi csúcs is az ő nevéhez fűződött 2:01.37-tel, s a folytatást tekintve felettébb biztató, hogy kevéssel maradt el saját világrekordjától, amelyet 2:00.67 perccel úszott 2009 decemberében Isztambulban.

Hosszú Katinka, a szokásához híven ezúttal is számhalmozó világ- és Európa-bajnoknő az első nap öt döntőben volt érdekelt, s kétszer állhatott fel a dobogó tetejére az eredményhirdetéskor. A Vasas sztársportolója 200 méter gyorson 1:53.12, 200 méter vegyesen pedig 2:04.52 perccel nyert, utóbbi fináléban jelentős, egy másodpercnél is nagyobb fölénnyel érkezvén elsőként a célba. Tetemes pontelőnyét tekintve az idei világkupa összetett versenyét gyakorlatilag már most megnyert, ezáltal a 100 ezer dolláros fődíjra is jogosult Hosszú 50 méter háton (27.18 mp) hetedik, 200 méter háton (2:04.18 p) és 100 méter pillangón pedig egyformán negyedik lett. Utóbbin úgy szorult le kevéssel a dobogóról, hogy 56.24 másodperccel magyar csúcsot úszott. Az előző országos rekordot is ő tartotta 56.58-cal, ezt a mostani vk-sorozat előző állomásán, Szingapúrban állította fel november 5-én.

A tokiói magyar különítmény harmadik tagja, Gyurta Gergely - Dániel öccse - 400 méter vegyesen a nyolcadik helyen végzett (4:11.45).
A szombat történetéhez tartozik még az ausztrálok koedukált - vagyis két férfi és két nő alkotta - vegyesváltójának világrekordja: 1:37.84-gyel saját, Szingapúrban elért csúcseredményükből faragtak újabb 18 századmásodpercet.