Egyik szeme sírhat, a másik pedig nevethet Antonisz Szamarasznak a bizalmi szavazás után, hiszen kormánya hivatalban maradhat ugyan, de fokról fokra morzsolódnak le a képviselők. Már csak 154 honatyára támaszkodhat a kabinet, 22-vel kevesebbre, mint a kormány tavaly júliusi megalakulása után. Egyre nagyobb kérdés tehát, hogy a kabinet kitölti-e 2016-ig szóló mandátumát. Erre azért nem nagy az esély, mert még számos nehézség tornyosul Szamarasz és csapata előtt. Meg kell állapodnia a hitelt folyósító trojkával, az Európai Unió, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hármasával arról, hogyan tömködjék be a jövő évi költségvetésben keletkező lyukakat. A trojka szerint 2,5 milliárd eurós megszorításokra van szükség, a kormány viszont 500-700 millió euróról beszél. Ha nem sikerül közös nevezőre jutniuk, úgy még nehezebb helyzetbe kerül a jobboldali Új Demokrácia (ND) és a balközép Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) által alkotott kabinet.
A Sziriza arra hivatkozva nyújtotta be a bizalmatlansági indítványt, hogy a kormány "antidemokratikus", mivel múlt csütörtökön a görög rendőrség megrohamozta az állami televízió, az ERT tüntetők által elfoglalt székházát. A voksolás előtt három napon át tárgyalt a görög parlament. A vita személyeskedésektől sem volt mentes. A szavazás ideje alatt mintegy háromezren tüntettek a megszorítások politikája ellen.
Antonisz Szamarasz kormányfő a voksolás előtt éles támadást intézett a Sziriza ellen, amely szerinte alá akarja ásni a kabinet reformintézkedéseit, s azon törekvését, hogy újra növekedési pályára állítsa az ország gazdaságát. Úgy vélte, a baloldali radikálisok káoszt akarnak előidézni. Mint mondta, az emberek áldozatainak kezd meglenni az eredménye, s a kabinet gazdaságpolitikájának nincs alternatívája. Szamarasz azzal vádolta a Szirizát, a lehető legrosszabb időpontot választotta a bizalmi szavazásra, mert a görög kormány igen fontos tárgyalásokat folytat a trojkával. Alekszisz Tsziprasz, a Sziriza elnöke ezzel szemben azt közölte, a kormány "tönkretette" a társadalmat, legfőképpen a középosztályt. "Jól alszik ön éjszakánként, miniszterelnök úr?" - tette fel a költői kérdést. Szerinte új parlamenti választás kiírására van szükség, s a görög társadalom számára lehetővé kell tenni a hitelmegállapodás elutasítását.
A bizalmi szavazáson 294 képviselő vett részt. A koalícióból egy honatya betegség miatt maradt távol. A Sziriza aligha bízhatott abban, hogy sikerrel jár a bizalmi szavazás, hiszen eleve esélytelennek látszott, hogy az indítvány megszerzi az elfogadásához szükséges 151 támogató szavazatot. Ugyanakkor a párt mondhatni elérte a célját, hiszen még instabilabbá vált a kormánykoalíció, miután az egyik szocialista képviselő, Theodora Tzakri az ellenzékkel szavazott. A voksoláson 153-an utasították el a beadványt, 124-en támogatták, 17-en pedig - elsősorban a Demokratikus Baloldal (DIMAR) képviselői - tartózkodtak.
Theodora Tzakrit a szavazás után azonnal kizárták a PASZOK képviselőcsoportjából. A párt szóvivője szerint a képviselő, aki eddig a megszorítások mellett szavazott, ezúttal "a könnyebbik megoldást választotta". Úgy vélte, azok, akik cserbenhagyják a kormányt, képviselők, polgármesterek akarnak lenni, akár a Sziriza színeiben.
A rebellis képviselőnő ugyanakkor avval indokolta lépését, hogy nem akart szembemenni választói akaratával. Éles támadást intézett a kormány ellen, amely szerinte képtelen kellőképpen ellátni feladatát, s a demokráciát sem tartja tiszteletben. A PASZOK frakciójának 27 képviselője maradt, ami hattal kevesebb, mint a tavaly júniusi választás után.