nagykövet;megfigyelés;titkosszolgálat;Ausztrália;Indonézia;Guardian;Edward Snowden;Susilo Mabmang Yodhoyono;

2013-11-19 06:43:00

Díszdoktor is lehetne - Vita Snowdenről

Visszahívta Indonézia Ausztráliába akkreditált nagykövetét, miután a Guardian megírta, hogy az ausztrál titkosszolgálat megfigyelte Susilo Mabmang Yodhoyono elnök telefonbeszélgetéseit. Az értesülés szerint 2009 augusztusában 15 napon keresztül figyelték mobiltelefonját.

Az indonéz elnökön kívül az ausztrál hírszerzés egy sor indonéz illetékest is megfigyelt, köztük az államfő feleségét, a külügyminisztérium szóvivőjét, az alelnököt, egy korábbi alelnököt és a kormányszóvivőt.

Tony Abbott ausztrál kormányfő nem kommentálta a médiaértesüléseket. Mint fogalmazott, a kormányzat "minden a rendelkezésre álló forrás révén segíti barátainkat, szövetségeseinket. Nem bántani akarjuk őket" - fejtette ki.

Hozzátette, minden ország kormánya gyűjt információkat a másikról. Szintén nem kommentált Ausztrália jakartai nagykövetsége sem - írta a Guardian.

Teuku Faizasyah indonéz külügyi szóvivő kijelentette, Ausztráliának azonnal tisztáznia kell magát. Mint mondta, az események miatt feszültség keletkezett a két ország viszonyában. Az ausztráliai Zöldek mielőbbi vizsgálatot követeltek az ügyben.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési programját leleplező Edward Snowden díszdoktori címet kaphat a rostocki egyetemtől. "Edward Snowden szociális egzisztenciáját kockára téve próbálta feltárni az igazságot.

Tartozunk neki annyival, hogy elhozzuk őt Moszkvából" - indokolt a bölcsészettudományi kar dékánja, Hans Jürgen von Wensierski a Berliner Zeitungban.

Úgy vélte, a polgári engedetlenség a modern demokráciák elfogadott tiltakozási formája. Szerinte alapjogokról van szó a mai digitális világban.

Snowden sorsa azért is igen időszerű Németországban, mert a német alsóház, a Bundestag tegnap délután tárgyalt az NSA megfigyeléseiről.

Angela Merkel kancellár, akinek telefonját éveken át figyelte meg az amerikai titkosszolgálat, azt követelte az Egyesült Államoktól, adjon részletes tájékoztatást az adatgyűjtésekről.

John Kerry amerikai külügyminiszter feladata lesz az, hogy megbékítse a németeket. Berlinbe utazik, mihelyst feláll az új német kormány - közölte még vasárnap a Spiegel.

Az amerikai diplomácia vezetőjének látogatása része az Egyesült Államok azon diplomáciai offenzívájának, amellyel Washington partnereit akarja megbékíteni a megfigyelési botrány kirobbanása után.