Jobbik-Konzervatívok;fenyegetés;Csillag Ádám;

2013-11-19 06:07:00

Halálos fenyegetések a Jobbik felvonulásán

Feljelentést tesz Csillag Ádám dokumentumfilm-rendező, miután halálosan megfenyegették és megtámadták a Jobbik vasárnapi, Horthy Miklósra emlékező rendezvénye előtt - tudta meg lapunk. A filmesre egy 30 év körüli, kapucnis férfi támadt rá, rávert a kamerájára, majd azt mondta: "Ne törődjél vele, hogy ki vagyok. A zsidó fejeddel együtt foglak levágni". Csillag lapunknak azt mondta, később látta támadóját a felvonulók között a Szent Gellért téren. A férfi öltözékében semmi nem utalt politikai szimpátiájára, például árpádsávos kendőt sem viselt. A rendező jogi képviseletét a TASZ vállalta.

A támadásról maga Csillag számolt be a Facebook-oldalán vasárnap éjfélkor megjelent videótöredékben, amely rögzítette a fenyegetéseket. A videó elején megjelenő feliratból kiderül, az inzultus a 86-os buszon, a Kosztolányi Dezső tér előtt, a Jobbik rendezvényére érkezés előtti percben kezdődött, amikor a rendező a megérkezést dokumentálta. Az egyperces videó tanúsága szerint az ütés hátulról érkezett, a fenyegetések mellett a férfi arra szólította fel a filmest, hogy kapcsolja ki a kamerát, és menjen haza; Csillag udvarias érveléssel reagált a fenyegetésre, hasztalanul.

Az inzultus akkor sem ért véget, amikor a térre érkezve mindketten leszálltak; mint a rendező lapunknak elmondta, támadója megpróbált mögötte maradni, hogy ne lehessen lefilmezni, miközben folyamatosan fenyegette őt. "Iefordítod a kamerát, meghalsz" - a többi között ilyen kijelentésekkel. Ezt is hangfelvétel rögzítette. A felvonulást egyébként azért szervezte a Jobbik, hogy Horthy Miklós 1919-es budapesti bevonulására emlékezzenek; az eseményen Vona Gábor pártelnök nem, csak Novák Előd alelnök jelent meg, aki bejelentette, hogy egy életnagyságú Horthy-lovasszobrot akarnak felállítani.

Horthy Miklós rendkívül ellentmondásos figura volt, akinek a nevéhez fűződnek Európa első zsidóellenes törvényei, amelyekkel jogfosztottá tette a zsidókat; ugyanakkor a kontinens egyik legnagyobb zsidóközössége megmaradt Magyarországon, és Horthyt nem ítélték el háborús bűnösként - fogalmazott lapunknak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára. Fónagy János mindezekkel együtt úgy látja, Horthy vagy más ellentmondásos személyiségek nem alkalmasak arra, hogy szobrot kapjanak. Szerinte a Jobbik felvetése semmi mást nem szolgál, minthogy a párt bevonja a szavazóbázisába a társadalom egy - reményei szerint - minimális kisebbségét. "Ez nem valós értékekről, hanem egy kispárt provokatív erőlködéséről szól" - fogalmazott.

Más kormánypárti politikusok viszont próbáltak kitérni a lovasszoborral kapcsolatos kérdés elől. Farkas Flórián fideszes képviselő például azt mondta, ő ilyen kérdésekkel nem foglalkozik. Nagy Gábor Tamás, az I. kerület fideszes polgármestere pedig kijelentette: nem illetékes abban, hogy megítélje, kell-e lovas szobor Hothynak a Gellért térre, annál is inkább, mert van, aki ehhez nála jobban ért.

Zombor Gábor, Kecskemét fideszes polgármestere, valamint a KDNP-s Lukács Tamás is a történészekre bízná a múlt értelmezését, mert ez szerintük nem a pártok feladata. Lukács lapunknak azt mondta: sok mindenről lehet beszélni Horthy kapcsán, például arról, milyen szerepbe tolták bele a kormányzót a rendszerváltás előtti évtizedekben, de aki ezt politikai síkra tereli, az a társadalmat akarja provokálni.