A MÁV minél előbb vissza akarja adni a józsefvárosi piac területét a nemzeti vagyonkezelőnek - jelentette ki Sigulinszki Tibor, a MÁV Zrt. szóvivője a piac visszavételére irányuló kísérlet után csütörtökön az MTI-nek.
A szóvivő elmondta, hogy a MÁV november 21-étől semmisnek tekinti a józsefvárosi piac bérleti szerződését, mert a felmondást követő türelmi idő lejárt. A Komondor Kft. tehát mostantól jogcím nélkül használja a területet - hangsúlyozta.
A piac területén rögzítik a víz- és villanyórák állását, és megkísérlik megszüntetni az áramszolgáltatást, valamint a katasztrófavédelem bevonásával tárgyalnak a vízszolgáltatás csökkentéséről, megszüntetéséről. Az áramot a piac a vasút területéről kapja, így a MÁV-nak joga van kikapcsolni az áramot, ami ellen tiltakozott a Komondor Kft. - tette hozzá a szóvivő. Sigulinszki Tibor elmondta: a közművek elzárásával próbálják rábírni a albérlőket, hogy költözzenek el, mert, ha az árusok látják, hogy a terület megszűnik, maguktól elmennek.
A Komondor Kft. jogi képviselője, Szuromi András csütörtökön, a helyszínen újságíróknak elmondta, hogy részletesen, jogi érveléssel támasztották alá álláspontjukat, amelyet a MÁV Zrt.-vel is közöltek. Érdemi jogi választ azonban nem kaptak, mert a MÁV csak „arról hajlandó beszélni", hogy el kell hagyni a területet. Mindez súlyosan sérti ügyfele érdekeit - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva azt mondta, miután vitatták a felmondás érvényességét, álláspontjuk szerint továbbra is fennáll a bérleti szerződés, és az ügyben a bíróság fog dönteni. Nemcsak a bérleti, hanem a közüzemi szolgáltatásokról szóló szerződések is fennállnak - válaszolta arra a felvetésre, hogy a MÁV meg akarja kezdeni a közüzemi szolgáltatások kikapcsolását.
Ma reggel írtuk:
Hivatalosan ma kellene felszámolnia a józsefvárosi kínai piacot a területet bérlő Komondor Kft.-nek, mert lejárt a bérleti szerződés felmondási ideje. Úgy tudjuk, a tulajdonos MÁV Zrt. birtokba is akarja venni a Kőbányai úti ingatlant, ám nem lesz könnyű dolga. A Komondor Kft. ugyanis napokkal ezelőtt megtámadta a szerződés felmondását, és nem akarják felszámolni a bazárt; szerintük minden engedélyük rendben van. Mindebből a piacon semmi nem érződött tegnap, pontosan olyan volt a Józsi, amilyennek a vásárlók megszokhatták.
Egy szlovák rendszámú Volkswagen hátsó üléséről pakolják ki a márkás ruhákkal tömött műanyag zsákokat - a Négy Tigris, vagy ismertebb nevén a józsefvárosi kínai piac előtt állunk. Hivatalosan már csak egy napja maradt a piacnak, ma végleg bezárhatják.
A rozsdás portásbódé mellett elhaladva, alig néhány méterre a bejáratnál három bőrkabátos férfi kínálja a különleges portékát. "Számlatömb, diákmatrica?" - fordulnak oda mindenkihez, aki elhalad mellettük.
Alakjuk annyira tipikus, hogy ha az Ablak-Zsiráfban benne volna a piac, ők biztosan rajta volnának az illusztráción. A diákigazolvány-matricákról érdeklődöm.
"Szakiskolás van, 12 ezer… de neked tízért is odaadom" - mondja az egyik, majd rákérdezek: esetleg egyetemista nem volna? "Minden van" - fűzi tovább, és megböki a mellette álló férfit. Tőle megtudom, van ELTE-s is, ami nekem kéne, majd amikor az üzletre kerülne sor, kicsit félre állunk.
"Igazából jövő áprilisig még van érvényes matricám, utána hol talállak meg titeket? - kérdezem tőle, amire az arca elkomorul, és azt mondja: "jaj, testvérem, te újságíró vagy te, na, vegyed elő a diktafonodat, mondom bele, figyeljed: a híradóban vagy a Forró Nyomonban nézzed, ott megtudod".
Szeretném kicsit komolyabbra fordítani a beszélgetést, amire ő is komolyabban folytatja: "most már menjél innen nagyon gyorsan, jó?". Hát odébb állok.
A turista látványosságként is működő bazárban még mindig mindent, szabályosan mindent lehet kapni: ha a bolti árán százezer forintos telefont vagy tabletet akarunk, van, ha francia vagy olasz parfumöt akarunk fillérekért, van, ha márkás ruhákat akarunk, van, de ha késeket vagy fegyvereket akarnánk vásárolni, azokat is megtaláljuk a kínálatban. Igaz, valószínűleg mind hamis vagy lopott vagy egyszerűen csak tiltott.
A déli órákban is rengeteg a vásárló a piacon, kígyózó sorokban haladunk a másfél méteres folyosókon a pultok között. "Még gázspray kéne" - mondja egy fiatal lány mellettem, mire a barátnője csak annyit mond, "az nekem van már".
Nagyjából olyan a hangulat, mintha egy karácsonyi vásáron lennénk bevásárló listákkal, csak a kínálat más. "Parfüm megvan, cipő megvan, egy gázspray-t még keressünk gyorsan, és kész vagyunk…"
Ugyanakkor bent szinte semmi nem utal arra, hogy holnap már pakolniuk kellene az árusoknak, mindössze egyetlen kartonplakátot láttam, amire azt írták: végkiárusítás.
Mondom az ázsiai eladónak, hogy most nincs nálam elég pénz, viszont megkeresném később, csak nem tudom, merre találhatnám meg.
Persze nem mondja meg, hova viszik az árut, ha esetleg bezár a bazár, csak maga elé néz mereven; előbb-utóbb úgyis híre megy, hova költöznek az árusok, addig meg hadd gondolkodjanak rajta a vámosok.
"Én pórázt vettem, meg kávét" - ezt már egy 70 év körüli nyugdíjas asszony meséli kifelé menet, amikor a bevásárló körútjáról kérdezem.
Aztán elmondja, hogy szomszédjaitól hallotta róla, hogy az utolsó napjait járja a Józsi, gondolta, bespájzol, biztos, ami biztos.
Megmutatja a kerekes szatyrát, legalább tíz csomag kávé van benne. "350-ért adták darabját, ezt a fajtát a duplájáért adják a boltban" - jegyzi meg, majd arról beszél: nagy bajban lesz, ha felszámolják a piacot, mert a bolti árat már nem tudná megfizetni. "Egy kicsit majd leszokok a kávéról is" - folytatja - "cigarettára már úgysem költök".
A MÁV nem vacakol: betörnek a piacra
Megkíséreljük ma birtokba venni a józsefvárosi kínai piac területét - tájékoztatta lapunkat a MÁV sajtóosztálya, hozzátéve: június 24-én szabályszerűen mondták fel a területet bérlő Komondor Kft-vel a szerződést, és lejárt a 150 napos felmondási idő.
Azután fordultunk a sajtóosztályhoz, mert a hvg.hu megírta: Szabó György, a piac vezetőségének egyik tagja szerint ma nem fognak bezárni, mert a piac engedélyei teljesen rendben vannak.
Szabó úgy látja, az elmúlt években csak azért nem sikerült fejlesztéseket végrehajtaniuk, mert a VIII. kerületi önkormányzat akadályozta azokat.
A MÁV-tól azt is megtudtuk, hogy a Komondor Kft. napokkal ezelőtt támadta meg a bérleti szerződés felmondását; egy levelet küldtek a vasúttársaságnak, amelyben rögzítették a felmondással kapcsolatos aggályaikat.
Felvetődik a lehetőség, hogy a társaság azért várt majdnem fél évet a felmondás megtámadásával, hogy időt nyerjen a végrehajtás ellen.
Magyar György ügyvéd szerint azonban a hatályos jogszabályok alapján önmagában a felmondás megtámadása nem jelenti automatikusan a szerződéses viszony meghosszabbítását.
Amennyiben a bérlő úgy dönt, hogy a határidő ellenére sem üríti ki a területet és adja át az ingatlant, a végrehajtás kockázatával kell számolnia.
A bírósági eljárás során van ugyan lehetőség a végrehajtás felfüggesztésének indítványozására, ennek azonban csak különös méltánylást érdemlő esetben ad helyt a bíróság érdemi döntésének meghozataláig.
Bazár helyett...
Sportközpontot és szabadidőparkot tervez a VIII. kerületi önkormányzat a kínai piac helyére; a beruházás négymilliárd forintból valósulna meg 2015 októberéig - ezt még júniusban közölte a Józsefváros, amikor a terület tulajdonosa, a MÁV felmondta a bérleti szerződést a Komondor Kft.-vel.
A sportpályákat mintegy 12 ezer négyzetméteren alakítják ki, ezek között lenne téli sátorral fedett füves labdarúgó pálya, két streetball pálya, négy teniszpálya, homokos strandröplabda pálya, atlétikai és erdei futópálya, továbbá mászófal és kültéri fitneszgépek.
A beltéri sportlehetőségek között uszoda, fallabdapályák, tánctermek, konditerem és küzdősportterem kialakítása szerepel a tervekben.
Emellett egy szolgáltató egység kapna helyet, ahol sportszerüzletek, szépségipari szolgáltatások, vendéglátó-ipari egységek lennének.