A pártelnök-frakcióvezető azt is elmondta, hogy az elnökség döntése értelmében Miskolcon dr. Simon Gábor, Salgótarjánban Dóra Ottó, Veszprémben pedig Hartmann Ferenc lesz a szocialisták polgármesterjelöltje, míg Szolnokon Csák László és Radócz Zoltán közül választják ki a jelöltet. Molnár Zsolt, a párt budapesti elnöke, kampányfőnöke az elnökségi ülést követően kijelentette: a fővárosi szocialisták készen állnak arra, hogy segítsék a kormányváltást, illetve Horváth Csaba győzelmét.
Hozzátette, eltökéltek abban, hogy Budapestnek a rendszerváltás óta először szocialista főpolgármestere legyen, de a tavaszi parlamenti választás után elkezdik az egyeztetéseket annak érdekében, hogy a fővárosban is széles ellenzéki szövetség jöjjön létre. A szocialisták főpolgármester-jelöltje közölte, az elnökség az MSZP budapesti választási programját is elfogadta, amelyről társadalmi párbeszédet kezdeményeznek. Azt mondta, hogy a jelenlegi városvezetés bezárkózó, arrogáns politikája helyett ők a nyitott ajtó politikáját akarják megvalósítani.
Mesterházy arról is beszélt, hogy levélben kérte Áder János köztársasági elnököt, tisztázza: továbbra is igényt tart-e a pártokkal való konzultációra, mielőtt meghozza a jövő tavaszi parlamenti választás kiírásáról szóló döntését, vagy "ez a döntés a Fideszben már megszületett". A pártelnök arra emlékeztetett, hogy legutóbbi találkozásukkor az államfő azt mondta, egyeztetést kezdeményez a parlamenti pártok vezetőivel a 2014-es országgyűlési választás időpontjáról.
"Ugyanakkor kormánypárti politikusok egymástól független megnyilatkozásaiból arra következtetek, hogy a választások időpontja előttük már ismert" - fogalmazott a levélben, amihez az elnökség ülése után személyesen hozzátette: fideszes és KDNP-s politikusok április 6-ról, illetve 13-ról beszélnek. Kiemelte, az új választási szabályok miatt különösen fontos a kampány tervezésekor, hogy pontosan melyik nap lesz a voksolás. Kijelentette: a szocialisták továbbra is azt tartanák jónak, ha az országgyűlési és az európai parlamenti választást egy napon, május 25-én rendeznék.
A pártelnök-frakcióvezető arról is beszámolt, hogy Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke meghívta az MSZP elnökségét az Ukrajnai Magyar Nemzeti Tanács november 28-29-i ülésére, amelyen beszédet is mond majd. Emlékeztetett arra, hogy az elnökség januárban Kolozsváron fogadta el az MSZP nemzetpolitikai programját.
Az elnökségi ülés után kiderült az is, az MSZP frakció országgyűlési határozati javaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a kormány haladéktalanul vizsgálja ki, történt-e jogsértés Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV).
Mesterházy elmondta, a határozat arra kötelezné a kabinetet, hogy december 16-ig nyújtsa be az erről szóló jelentést az Országgyűlésnek, és ha szükséges, lépjen az ügyben. Az MSZP azt is kezdeményezi, hogy a kormány és az ügyészség számoljon be a parlament illetékes bizottságainak a feltételezett áfacsalások ügyében folytatott vizsgálatok eredményéről és Horváth András volt adóellenőrt, aki azt állítja, hogy az adóhatóság szemet hunyt a kiemelt adózók áfacsalásai felett, hívják meg a gazdasági bizottság ülésére.
A javaslatot, amely azonos az LMP vizsgálóbizottságra vonatkozó kezdeményezésével, a szocialisták elküldik Schiffer Andrásnak, az ökopárt frakcióvezetőjének kérve, hogy ha úgy gondolja, támogassa azt. Ezen felül elküldik Rogán Antalnak, a Fidesz frakcióvezetőjének is, hiszen az ügyet tisztázni képes javaslathoz neki kell a többséget bizosítania. Mesterházy Attila megismételte: azért nem támogatták az LMP kezdeményezését, mert ahhoz a Jobbik is csatlakozott.
Kérdésre válaszolva az MSZP elnöke elmondta, hogy elnöki tanácsadó testületébe Lendvai Ildikón, Kovács Lászlón, Magda Sándoron, Tóth Károlyon, Podolák Györgyön és Földes Györgyön kívül Balogh Andrást, a párt korábbi elnökhelyettesét is meghívta.
Nem lehetetlen az előrehozás
Nem elképzelhetetlen, hogy igazak az önkormányzati szférában terjedő hírek, miszerint a kormány fontolgatja, hogy nem jövő októberben, hanem májusban, az EP-választásokkal együtt tartják az önkormányzati választásokat. Tóth Zsoltán választási szakértő szerint ehhez azonban módosítani kellene az alaptörvényt. Így is maradna aggályos elem: 2010 őszén a polgármesterek és a képviselőtestületek tagjai négy évre kaptak mandátumot, amiből így "lecsípnének" fél évet. A szakembert ezzel együtt nem lepné meg egy ilyen változtatás.