Fót;időközi választás;

Péntekre elkészülhet a játszótér is, aznap lesz a fő kampányesemény. GÓTÓ VAJDA JÓZSEF

- Baljósan csendes kampány

Vasárnap választ polgármestert és önkormányzati képviselőt Fót. A demokratikus baloldal négy pártja közös jelöltet indít a város vezetéséért. A Fidesz jelenlegi szavazóira a jelek szerint több jelölt is számít, miközben a párt hivatalosan nem is indít jelöltet. A kampányba a helyi plébános is beszállt. A zavaros jelöltállításról, illetve a rég megújulásra váró Fótról szól helyszíni riportunk.

Polgármestert és önkormányzati képviselőt választ Fót vasárnap. A jelölések egyfelől végtelenül ésszerűek és áttekinthetők, másfelől kibogozhatatlanok. A demokratikus ellenzék képviseletében Takács István újságíró indul a polgármesteri posztért. Ő maga mögött tudja az MSZP, az Együtt-PM és a DK támogatását. A többi jelölt azonban fejtörést okohat a város lakóinak. Megpróbáljuk értelmezni a jobboldal stratégiáját, ami nem lesz könnyű.

A Fidesz-KDNP nem indít sem polgármester-, sem egyéni képviselőjelöltet. Tudniillik az új városi Fidesz-elnököt, az egykori munkásőrt, Pozderka Gábort nem kívánta indítani az országos központ. Állítólag főként miatta állt elő az a helyzet, hogy a párt korábbi helyi vezetőjét, a fideszes polgármestert, Cselőtei Erzsébetet leváltották elnöki posztjáról - végül szeptemberi lemondásához is vezetett. Saját jelölt híján a Fidesz a helyi Civil Összefogás Fórum (CÖF) vezetőjét, Földi Pált támogatja, aki nem először indul a polgármesteri székért.

Elindul ugyanakkor a város vezetéséért a korábban a Fidesz színeiben a képviselőtestületbe jutott jelenlegi alpolgármester is. Bartos Sándor független jelöltként, a gazdakörök támogatottjaként mértetteti meg magát. Bartos azonban választási szórólapján nem győzi hangsúlyozni fideszességét, így a polgárok nemigen tudják megítélni, hogy kettejük közül ki a fideszesebb.
De ez még semmi! Polgármester szeretne lenni a - Fodor Gábor fémjelezte - Liberális Párt színeiben Vargha Nóra jogász is, aki jelenleg az önkormányzat jogi bizottságának Fidesz által delegált tagja. Ő korábban a fóti CÖF színeiben politizált, sőt, a szervezetből azóta sem lépett ki. Nem is lehet véletlen, hogy a választási bizottság elmarasztalta, amiért plakátjain nem tüntette fel, hogy új pártja színeiben indul. Mint indokolták, a plakátról nem derül ki, hogy időközben ő voltaképpen nem korábban vállalt formációjának jelöltje lett.

Nem lesz szavazószállítás
Lakossági kezdeményzésre tárgyalta szerdán délután a fóti önkormányzat a vasárnapi választásra történő szervezett szállítást kérdését. Mint a Népszava megtudta, többen kérték, hogy a polgármester-, illetve képviselőválasztás helyszíneitől több kilométerre élő választókat az önkormányzat pártsemlegesen segítse az utazásban. Arról lett volna szó, hogy a város saját költségén néhány különbusz-fordulóval fuvarozza a szavazókat az urnákhoz - elkerülve így a bajaihoz hasonló, jogsértő utaztatást. A testület rövid vita után elutasította a javaslatot. Nemmel szavazott a Fidesz helyi elnöke, Pozderka Gábor, és Bartos Sándor fideszes alpolgármester, a gazdakörök független polgármester-jelöltje. Tartózkodott Földi Pál, a Fidesz által támogatott CÖF-ös polgármester-jelölt, továbbá Gráf Mihály György és Lévai Sándorné, a Fidesz képviselője.
Érdekesség, hogy tegnap a parlament alkotmányügyi bizottsága beadott egy módosító javaslatot a választási eljárási törvényhez. Eszerint a választók jogosultak lennének más segítségét igénybe venni ahhoz, hogy eljussanak szavazni, ám a szavazók buszos szállítását továbbra is tiltanák. Az indoklás szerint ez kizárja a tömeges szállítást mint visszaélést, elősegíti azonban a választópolgárok szabad döntésén alapuló joggyakorlását. A jogszabály most úgy rendelkezik, hogy a voksolás napján a szavazóhelyiségek bejáratától számított 150 méteren belül közterületen nem lehet kampánytevékenységet folytatni. Ezt azzal egészítenék ki, hogy a választók jogosultak más segítségét igénybe venni a mozgóurna igényléséhez és a szavazóhelyiségbe való eljutásához. Azonban sem a mozgóurna-igénylésre, sem a szállításra vonatkozó nyilvános felhívást nem lehetne közzétenni.

Egy további független jelölt is indul az időközi voksoláson: Németh József, aki Fóton építészmérnökként ismert, sok magán- és középület tervezője volt. Képviselőként is dolgozott a 90-es években, a büntetőügyben elítélt - később felmentett, de azért leváltott - korábbi fideszes polgármester, Szent-Iványi Géza támogatója volt. Hogy ő mennyire lehet még mindig fideszes érzelmű, azt végképpen senki nem tudja. Az átlag jobboldali fóti polgár tehát jelenleg - legalábbis virtuálisan - négy fideszes közül választhat.

És, hogy még cifrább legyen: a Jobbik sem indított polgármester-jelöltet, és hivatalosan senkit sem támogat. Nyilvánosan tehát azt sem tudni, hogy szavazói valójában kire tehetik az ikszet, ha elmennek választani. És mazsola a kalácson, hogy - sikertelenül - bejelentkezett korábbi posztjáért Mádly Zsolt, volt fideszes polgármester is.

A fóti kampány valójában nagyon csendesen zajlik, jóllehet ez az utolsó komoly megmérettetése a pártoknak. Miközben Baján egyetlen választókerület egyetlen választókörének eldöntésére az egész országos politika megmozdult, itt szinte néma a csend... Mivel az elmúlt évtizedekben a Fidesz kudarcvárosa lett Fót, nem is csoda a hallgatás. A régen leváltott Szent-Iványi, a mikrofonhajigáló, evőeszközzel villanyórát-babráló, taxist inzultáló Mádly Zsolt, illetve a sajátjai által megbuktatott Cselőtei valamennyien a párt kínos epizodistái. (Mádly ezúttal úgy kívánt polgármester-jelölt lenni, hogy egyetlen kopogtatócédulát sem gyűjtött, ezért nem vették nyilvántartásba.)

A kormánypártok talán csak egyetlen sikert tudnak elkönyvelni: a helyi plébános kiállt az 1-es választókerület egyik független képviselőjelöltje mellett. Madaras Ádám öttusa-világbajnok szórólapja ott látható a templom bejáratánál, a hirdetőszekrényben. Rajta a kép Sebők Sándor plébánossal, és szöveges ajánlásával. Más jelölt ilyen tisztességben nem részesült.
Van-e tétje az időközi választásoknak? Váltóhangulat van-e a hagyományosan jobbra húzó Fóton? Mit csinálnának másként, ha a választók a változásra szavaznának 2013. november 24.-én? Ez a fő kérdés az MSZP-DK-Együtt-PM jelöltjei számára.

A polgármesteri posztra pályázó Takács István szerint az emberek féltek a kopogatócédulát átadni, tartottak a politikai megtorlástól. Fót különleges helyzetben van, mert a választók most, a szokásosnál egy évvel előbb fejezhetik ki a véleményüket. Ha az ellenzéki összefogás jelöltjei bizalmat kapnak, akkor egy évvel korábban is kezdhetik meg a közös munkát. Fábry Béla, aki az egyéni önkormányzati helyért indul a demokratikus összefogás jelöltjeként, elmondta, a város legrosszabb helyzetben lévő részei találhatóak a körzetében. Itt minden nap számít, s ha egy évvel előbb látnak hozzá a felzárkóztatásukhoz, az is sokat jelenthet életminőségük javításában. Mindketten úgy látják, függetlenül a pártszimpátiától, sokan külön tudják kezelni az országos politikát, és a város jelenlegi tehetetlen vezetését. Meglepő volt számukra, hogy "az egyoldalú városi kommunikáció ellenére milyen tájékozottak az emberek".

Takács István megmutatta lapunknak a város "szégyenfoltjait" is. A botrányos állapotban lévő művelődési házat, az évtizede ebek harmincadjára hagyott ifjúsági tábort a tóparton, a rothadó strandlétesítményeket, illetve a 35 millió forintért létesített "piacteret" - egy jelenleg sárban úszó területet. Ott egy cég éppen a hét végére kötelezően elkészülő apró játszóteret szerelt a pocsolyák között. Mint a kivitelezők elmondták, péntekre meg kell kötnie a betonnak, mert akkor kezdődik a főkampány.
Ezen a piactéren ugyanis a választás előtti szombaton "soron kívül, megnyitás előtt" úgynevezett kamrafeltöltő napot tart az önkormányzat, olcsó, minőségi termékekkel, de semmiképp sem kampánycéllal.

Bartos polgármester-jelölt például zöldségekkel mutatkozik itt be. (A korábbi termelői piacokról állítólag kiderült, hogy sokan a nagybaniról szerezték be az árut.) Erről Takács István és Fábry Béla még annyit mond: a jelenlegi városvezetés szerint akár 100 millió adóforintba is belekerül, mire a piactér, és környéke valamikor elkészül. Pedig inkább azt kellene elősegíteni, hogy új munkahelyek jöjjenek létre Fóton. A "rejtett kampányban" viszont győzelmük esetére a külterületek belterületbe vonását sejtetik a jobboldali polgármester-aspiránsok. Ez afféle burkolt szavazatvásárlás, de nem visz előre. Fábry Béla úgy fogalmazott, a Fidesz rejtőzködő kampánya az alacsony részvételt célozza, márpedig a változásra vágyó fótiak legfőbb ellenfele ezen a választáson a közöny lehet.

Az is baj, ha helyi a jelölt

Egy helyi jobboldali orgánum azzal támadja a baloldali polgármester-jelöltet, hogy "két nevet használt". Takács ugyanis újságíróként tartotta magát ahhoz, hogy azonos névvel két szerző nem szerepelhet az újságokban, ezért, mint fiatalabb kolléga F. Takács Istvánként írt, már a 80-as években is. Az "F" Fótot jelentette a nevében, hiszen ő ott tősgyökeres, innen tudósított. De már ez is támadási felület lett azok szemében, akik új lakóként, "bebíróként" keresik rajta a fogást.

Nagyszerű, becsületes ember
A Népszava igyekezett megszólaltatni Sebők Sándor fóti plébánost, aki temploma hirdetőszekrényében Madaras Ádám szórólapját helyezte el.
- Nem tudok nyilatkozni, mert vezetek.

- Nem tud vagy nem akar?
- Nem tudok, és nem is akarok.

- Egy kérdést azért feltehetek? Miért tette közzé Madaras Ádám szórólapját a templom hirdetőtábláján, miért őt támogatja az egyház?
- Mert Madaras nagyszerű, becsületes ember.

- A többiek nem azok?
- Madaras az…

- A többiek tehát nem?
- Viszonthallásra!

Öt plusz nyolc induló

Polgármestert, valamint a helyi 1-es számú egyéni választókerületben új önkormányzati képviselőt választanak vasárnap Fóton, miután a Pest megyei település eddigi polgármestere, a fideszes Cselőtei Erzsébet lemondott mindkét posztjáról. A 19 ezer lakosú Fóton 15 ezer 370 választópolgár szavazhat az új polgármesterre. Az 1-es számú választókerületben - ahol 1910 választásra jogosult van - két szavazólapot kapnak a voksolók, mert ők a polgármester mellett képviselőt is választanak.

A polgármesteri posztért öten indultak: Bartos Sándor (független), Földi Pál János (CÖF), Németh József (független), Takács István (MSZP, Együtt-PM, DK) és Vargha Nóra (Magyar Liberális Párt). Az 1-es számú egyéni választókerület mandátumáért nyolcan indulnak: Fábry Béla (MSZP, Együtt- PM, DK), Gódor Istvánné (független), Madaras Ádám (független), Priszlinger Éva Ilona (független), Sándor István (Jobbik), Urbán Zsombor Gábor (független), Varga József Csongor (független), valamint Vargha Nóra (Magyar Liberális Párt). Fót leendő polgármestere tagja lesz a jelenleg 10 fős képviselő-testületnek is, amely a vasárnapi voksolást követően várhatóan 12 fősre bővül.

Péntekre elkészülhet a játszótér is, aznap lesz a fő kampányesemény. GÓTÓ VAJDA JÓZSEF

Péntekre elkészülhet a játszótér is, aznap lesz a fő kampányesemény (FOTÓ: VAJDA JÓZSEF)

"Utamban vagy, kinyírlak" - ez a logikája annak az új politikai stílusnak, amely több sikeres polgármestert is elért. Erről szerdán a Hét Olajfa Egyesület rendezvényén beszélt Molnár Gyula, volt XI. kerületi polgármester, aki ugyanúgy egy büntetőeljárás vádlottja jelenleg, mint Erzsébetváros volt vezetője, Hunvald György.