nevelőszülő;gyermekjogok;NESZÉSZ;

- Sajátos érdekvédelem a nevelőszülőknél

Őszintén remélem, hogy nevelőszülőként nem abban a stílusban beszél és viselkedik, ahogy a hozzászólását írta, mert bántó ez a durva, ítélkező, hazugozó beszédmód. Egyebek mellett így reagált Herczog Mária a Nevelőszülők és Befogadószülők Országos Szakmai Érdekképviseleti Szakszervezete (NESZÉSZ) által - konkrét név nélkül - írt internetes kommentre. 

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja lapunkban is többször bírálta a kormánynak azt a tervét, amely szerint elveszítik gyerekeiket azok a nevelőszülők, akik nem végzik el az új, 400 órás tanfolyamot. Januártól egyébként csak munkaviszonyban láthatják el a feladatukat, a munkáért pedig a minimálbér 30 százalékát - 29 400 forintot - kapnának. A Vásárhelyi Hírhatár idézte a Népszava erről szóló, szeptember 12-én megjelent "Elvehetik a befogadott gyerekeket" című írását, az országos érdekképviselet az ebben leírtakat kifogásolta.

Megkérdőjelezték, hogy az újságíró egyáltalán családban nőtt-e fel, Herczog Máriának pedig azt üzenték, "szégyellje magát és legközelebb akkor formáljon véleményt, ha maguk is nevelőszülők".

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja nyílt levélben reagált a vádakra. Megemlítette, 25 éve foglalkozik a haza gyermekvédelemmel, és több nemzetközi szervezet tagjaként kompetensnek érzi magát az ügyben. Ezzel szemben a NESZÉSZ egy új szervezet, alig több mint 100 szülőt tömörít, miközben országosan 5500-an tevékenykednek nevelőszülőként.

Herczog Mária válaszlevelében megerősítette: aggódik a kormány terve miatt. Mint írta, az ENSZ és az Európai Unió szeretné elérni, hogy minél kevesebb gyerek kerüljön intézetbe, illetve a kiskorúak mielőbb kerüljenek ki onnan. Ehhez Magyarországnak is sok milliárd forintot adnak, ebből fizeti a kormány az átalakításokat.

Az ENSZ közgyűlése útmutatót is elfogadott, eszerint minden erőforrást arra kellene használni, hogy a gyerekek lakóhelyükön, a saját vérszerinti családjukban nevelkedjenek, és a szegény, illetve fogyatékos gyerekek a helyi ellátások és családtámogatások hiánya miatt ne kerülhessenek ki családjukból. Ám a készülő intézkedések között mindezekről nincs szó. A helyi ellátások például nagyon gyengék, az önkormányzatoknak nincs pénzük és sok helyen szándékuk sem a megelőző, rehabilitációs szolgáltatások magas színvonalú működtetésére.

Herczog Mária szerint a tervezett intézkedésekkel kapcsolatban az sem érthető, hogy miért kell a sok országban és nálunk is sikerrel használt korszerű nevelőszülői döntéselőkészítő programot, és az arra épített továbbképzést felváltani az Apor Vilmos Főiskolán kidolgozott 400-500 órás új képzéssel. A programot készítők többsége - saját bevallása szerint - soha nem dolgozott a gyermekvédelemben, nem volt nevelő- vagy örökbefogadó szülő, és a világban működő programokat sem ismerik.

Néhány hetet nyerhetnek a józsefvárosi piac bérlői azzal, hogy megtámadták a bíróságon a bérleti szerződés felmondását, de a bezárásról szóló döntésen ez nem változtat – mondta Kocsis Máté, Józsefváros fideszes polgármestere csütörtöki sajtótájékoztatóján.