Rónai György, az MSZP debreceni elnökségi tagja - aki benne van a DV Zrt. igazgatóságában is - elmondta, hogy ő is csak a sajtóból értesült az útról. Mint fogalmazott, az eddigi megnyilatkozásokból bebizonyosodott, hogy a "floridázók" egy része a vagyonkezelő költségén szervezte a kiutazást, az utazásszervező szegedi cégnek is a vagyonkezelő adta a megbízást, így nem kétséges, hogy a vezetők közpénzen mentek Floridába. Ennek ellenkezőjét a szocialisták szerint nem sikerült hitelt érdemlően igazolni, és az utat gyenge lábakon álló bizonyítékokkal magyarázzák a luxusút résztvevői.
Éppen tíz nappal ezelőtt írtuk meg, hogy Pajna Zoltán, Debrecen egyik alpolgármestere és még 15 önkormányzati vezető, közöttük Nyíri László korábbi debreceni holdingvezető, aki jelenleg a Miskolci Hőszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója, Csonka Tibor, a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. vezérigazgatója és Litauszki Róbert, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója Floridában tanulmányozta az energetika rejtelmeit. Az utazásról először a vagy.hu adott hírt, a portál néhány, a Facebookra felkerült fotót is közzétett az utazásról, amelyeket azonban később, információk szerint Kósa Lajos fideszes polgármester utasítására, levettek a közösségi oldalról.
Lapunk kérdésére akkor a Debreceni Polgármesteri Hivatal azt közölte: a program szervezésében nem vettek részt, a város vezetői közül pedig "hivatalos önkormányzati delegáció tagjaként jelenleg senki sem tartózkodik külföldön". Hozzátették, hogy a jegyző és az egyik alpolgármester az Egyesült Államokban van, de szabadságuk terhére utaztak, és minden költségüket maguk finanszírozzák.
Később azonban az is elhangzott, hogy az önkormányzat ki fogja számlázni ezeket a költségeket. Részben emiatt követelt vizsgálatot az ügyben Varga Zoltán, a Debreceni Ifjúsági Szövetség önkormányzati képviselője, aki két nappal ezelőtt nyílt levélben kérte fel Szekeres Antalt, Debrecen jegyzőjét, a Floridába utazó delegáció tagját, adjon számot arról, hogy "2010-től napjainkig az önkormányzat dolgozói, valamint a közgyűlés tagjai közül kik és milyen utazásra kaptak, illetve vettek fel kiküldetési napidíjat".
A debreceni vezetők egyébként a botrány hatására három nappal hazaérkezésük után szűk körű sajtótájékoztatón számoltak be a floridai útjukról, amelyre csak a Hajdú-bihari Napló című megyei napilapot, az önkormányzati kézben lévő dehir.hu-t, valamint az MTI-t hívták meg. A tájékoztatón azzal próbáltak érvelni, hogy az utazás előtti napokban derült ki, hogy a repülőgépük hamarabb érkezik Floridába, mint ahogy a konferencia elkezdődne. Így a szakmai programok mellett magánprogramokra is módjuk nyílt, amit viszont nem tudnának hivatalos költségként elszámolni.
Ezért állításuk szerint azt kérték az utazásszervezőtől, bontsa ketté a számlát, hogy a hét végét ki-ki saját költségén tölthesse ott. Mivel azonban erre már nem volt lehetőség, az utazás előtti napon Kósa Lajos polgármesterrel úgy döntöttek, hogy minden résztvevő maga fizeti a saját teljes költségét - szólt a magyarázkodás. Ám ha utólag fizetnek, akkor nyilván közpénzből finanszírozták az utat. A szocialista Rónai György közölte: jövő csütörtökön a floridai botrány terítékre kerül a debreceni közgyűlésben.