tüntetés;Timosenko;Kijev;EU-integráció;

Kárpátalja - az európai Ukrajnáért feliratú transzparens az Ukrajna európai integrációjának leállítása elleni tüntetésen Ungváro

- Kijevi tüntetések a kabinet mellett és ellen

Az ukrán ellenzéki pártok, valamint a börtönbüntetését töltő Julija Timosenko felhívására tegnap több mint százezren, hivatalos források szerint több tízezren vonultak utcára, tiltakozásképpen az ukrán kormány uniós integrációt felfüggesztő csütörtöki határozata ellen. A kilenc évvel korábbi narancsos forradalom színhelyén, a Függetlenség téren megjelent tüntetők jórészt fiatalok voltak. Ukrán és uniós zászlókkal vonultak fel, de sokan jelentek meg az ellenzéki pártok szimbólumaival is. 

Közben a Szent Mihály téren gyülekezett a kormánypárti tömeg is, amely a társulási egyezmény elutasítását, s nem felfüggesztését követeli. Ukrán lapinformációk szerint e megmozdulásba a kormányzat is "besegített", állami vállalatok alkalmazottait buszokkal szállították vidékről a fővárosba.

A két tömeg között nem került sor összecsapásra, a rendfenntartók azonban könnygázt vetettek be azon mintegy 20 ezer ellenzéki tüntető ellen, akik megpróbálták megostromolni a kormány épületét. A belügyminisztérium közlése szerint a demonstrálók füstbombákat dobáltak a rendőrökre. Sérültekről, őrizetbe vételekről lapzártánkig nem érkezett hír.

Szombaton a Kreml jelezte: Oroszország az EU vezetés reakcióját várja az Ukrajnával való háromoldalú tárgyalások megtartásának a javaslatára. Ezt Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes jelentette be, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök már jelezte, hogy Moszkva hajlandó a háromoldalú tárgyalások megtartásához.

Márciusban teszi közzé az RMDSZ a jövő májusi európai parlamenti választásokon induló jelöltjeinek listáját. Erről döntött a Marosvásárhelyen ülésező Szövetségi Küldöttek Tanácsa (SZKT). Kelemen Hunor szövetségi elnök beszámolójában bejelentette: a tulipán jele alatt és az RMDSZ színeiben kell indulni az EP-választáson, mert a romániai magyarság nem engedheti meg magának, hogy képviselet nélkül maradjon. Kelemen nem zárta ki a párbeszéd és együttműködés lehetőségét a másik két erdélyi magyar formációval sem a választások kapcsán, de leszögezte: "nem engedünk a zsarolásnak és nem ígérünk befutó helyet olyan politikusoknak, akik a mi bizalmunkkal visszaéltek”.