Obama;Ilan Mor;genfi megállapodás;iráni nukleáris program;

2013-11-24 21:24:00

Ilan Mor: hiba hagyni az iráni atomprogram folytatást

A genfi megállapodással Irán olyan engedményeket kapott, amelyek révén folytathatja atomprogramját, ezért hiba az egyezmény megkötése - mondta Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete az ATV Szabad szemmel című vasárnapi műsorában.

A diplomata kiemelte: Izrael rossznak tartja a vasárnap hajnalban született egyezményt, hiszen miközben több ország nagyon jelentősnek nevezi azt, meghagyja a lehetőséget Irán számára, hogy folytassa atomprogramját. A megállapodással megmarad a lehetősége annak, hogy Irán az elkövetkező időben atombombát építsen - közölte.

"A nagyhatalmak nem vették figyelembe a realitásokat Iránnal kapcsolatban", pedig a térség több országa, így Izrael előtt is nyilvánvaló, hogy Irán fundamentalista ország, amelynek a vezetése támogatja a terrorizmust - fogalmazott. Hozzátette: Irán korábban Izrael elpusztítására szólított fel, és mindent megtesz azért, hogy atomfegyverhez jusson.

Ilan Mor úgy vélte, Irán vezetői nagyon okosak és ravaszak, ezért nem szabad elhinni az ígéreteiket addig, amíg a konkrét tények és eredmények nem láthatóak. Akkor van értelme a diplomáciai megoldásnak, ha felszámolják a centrifugákat, amelyekkel az uránt dúsítják, és ha ellenőrizhető módon beszüntetnek minden tevékenységet az araki urándúsító üzemben - mondta.

A nagykövet azt tanácsolta a nyugati országok vezetőinek, hogy ne engedjék megtévesztetni magukat Haszan Róháni iráni elnök "mosolyoffenzívája" által. Bár a tárgyalások fontosak, közben fenn kell tartani a szankciókat az országgal szemben, különben a katonai célokra is alkalmas urándúsítás folytatódni fog Iránban - vélekedett.

A diplomata emlékeztetett: Izrael nincs a megállapodás aláírói között, ezért az nem vonatkozik rá. Izraelnek joga van ahhoz, hogy egyedül is megvédje magát azokkal szemben, akik a létezését fenyegetik - tette hozzá Ilan Mor.

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap hajnalban jelentette be, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjából és Németországból álló hatok csoportja, valamint Irán képviselői közötti tárgyalások eredményeként létrejött egy hathónapos időtartamra szóló megállapodás, ami lehetővé teszi egy későbbi átfogó egyezmény kidolgozását.

Irán kötelezettséget vállalt arra, hogy nem dúsítja 5 százaléknál magasabbra uránkészleteit és semlegesíti a 20 százalékra dúsított készleteket. Vállalta továbbá, hogy nem helyez üzembe új centrifugákat és nem fejleszti tovább nukleáris programját, beleértve az araki nehézvizes reaktort, amely alkalmassá válhatott volna plutónium előállítására atomfegyverhez. Beleegyezett Irán abba is, hogy lehetővé teszi létesítményeinek helyszíni ellenőrzését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértői számára.

A hatok csoportja cserébe mintegy 7 milliárd dollár értékben (1,5 ezer milliárd forint) enyhíti az Irán elleni szankciókat, de "korlátozott, ideiglenes és célzott" jelleggel, és úgy, hogy ez a lépés szükség esetén visszavonható.

A megállapodást valamennyi résztvevő fél, valamint az ENSZ-főtitkár és az Európai Tanács elnöke is üdvözölte, míg Izrael aggodalmának adott hangot. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök történelmi hibának nevezte a megállapodást, kijelentve, hogy "ma sokkal veszélyesebbé vált a világ, mert a legveszélyesebb rendszer jelentős lépést tett a világ legveszélyesebb fegyverének megszerzésére."