Áttörésnek kellene történnie ezen a héten a német koalíciós tárgyalásokon, hiszen az előzetes menetrend szerint szerdán felé kell szállnia a fehér füstnek, e napon lenne esedékes a koalíciós megállapodás bejelentése. Az idő szorít, hiszen december 6-tól kezdi meg a szavazást az SPD tagsága a megállapodásról. A levélben való voksolás egy hétig tart, a végeredményt december 15-én jelentik be.
Ezen a héten ezért óriási munka vár a tárgyalóküldöttségekre. Tegnap szűk körben tárgyalt a CDU, a CSU és az SPD főtitkára, Ronald Pofalla, Hermann Gröhe és Andrea Nahles. Ezt követően az úgynevezett "kis tárgyalókör" azaz Angela Merkel kancellár, Sigmnar Gabriel és a CSU első embere, Horst Seehofer tanácskozott. Kedden ismét találkoznak a tárgyalóküldöttségek, majd este fél 8-kor a delegációk összes tagja megbeszéléseket folytat. Időkeret nincs, így hosszú órákon keresztül egyeztethetnek. A tervek szerint aztán szerdán sajtóértekezleten jelentik be a megállapodás létrejöttét. Csütörtökön délután a parlament alsóháza, a Bundestag rendkívüli ülést tart, s az SPD vezetői megkezdik a kampányt a megállapodás népszerűsítéséért. Meg kell győzniük a tagságot annak előnyeiről.
Ezek legalábbis a tervek. Valójában azonban még több olyan vitás kérdést (például a minimálbér mértékét) kell rendezni, amelyek hosszas tárgyalásokat igényelhetnek. Alexander Dobrindt, a CSU főtitkára nem tartja biztosnak, hogy tartani is tudják ezt a menetrendet. Mint a Bildnek elmondta, "a koalíciós tárgyalások második félidejének közepén járunk. Hosszabbítás is lehetséges". Az SPD korábbi főtitkára, Hubertus Heil a Südwestrundfunknak adott nyilatkozatában még azt sem zárta ki, hogy nem zárulnak sikerrel a megbeszélések. Az SPD-s Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke ugyanakkor ezt nem tartja valószínűnek, sőt úgy véli, a megállapodásra az SPD tagsága is igent mond.
A koalíciós szerződéssel együtt még nem hozzák nyilvánosságra, ki milyen tárcát kapott. A Die Welt az SPD köreiből úgy értesült, hogy ezek elosztásának folyamata lassabban halad a vártnál. Ennek az is az oka, hogy Gabriel egyelőre nem jutott dűlőre abban, a munka-, az energiaügyi, vagy a pénzügyminisztériumot kívánja-e irányítani. Minden további döntés ettől függhet.
A Der Spiegel internetes kiadásában ugyanakkor azt írta, Frank-Walter Steinmeier - a 2005-2009 közötti időszak után - ismételten a német diplomácia vezetője lesz. Ahogy a lap írta, "kiemeltnek" számít a külügyi tárca élére. Ennek élén mindenképp változás lesz, hiszen a jelenlegi külügyminiszter, Guido Westerwelle pártja, az FDP be sem került a parlamentbe.