cafeteria;tanárok;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;életpályamodell;iskolaállamosítás;

2013-11-26 06:03:00

Csak fél siker a tanároknak

Öt hónapos késéssel írta alá a kormány és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az ágazati kollektív szerződést, amely csak részben orvosolja az életpályamodell okozta problémákat. Kifizetik például a túlórákat, de az iskolaállamosítással elvett cafeteriát egyelőre nem kapják vissza a tanárok. A PSZ továbbra is rossz döntésnek tartja az állami fenntartásba vételt, és igazságtalannak a bérrendszert.

Aláírta az ágazati kollektív szerződést a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik). Az egyezséget több, mint tíz hónappal azután "sikerült" végre tető alá hozni, hogy az önkormányzati iskolákat idén január elsejével államosították, így az ott dolgozó mintegy 123 ezer pedagógusnak az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) alá tartozó Klik lett a munkáltatója. Ráadásul a pedagógusok sztrájkbizottsága - amelyben a legnagyobb pedagógus-érdekképviselet, a PSZ igen, de a második legnagyobb, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) már nem vett részt, hiszen kilépett belőle - és a kormány által kötött, idén januári megállapodás szerint a kollektív szerződésnek már július 1.-i határidővel meg kellett volna születnie.

Vitathatatlan azonban, hogy az egyezség megkötésével több, a pedagógus életpályamodell őszi bevezetésével kialakult problémát részben sikerült megoldani, bár a PSZ elnöke is "apró pozitív lépésnek" nevezte az eseményt. Galló Istvánné úgy fogalmazott, a szerződés 2014. január 1.-i hatályba lépése után a heti 22-ről 32 órára emelt kötött munkaidőn felüli munkáért díjazás jár majd, és a helyettesítést is kifizetik majd a munkavállalóknak. Az életpályamodell bevezetésével ugyanis teljesen megszűnt a túlórapénz és a helyettesítési díj, így az elmaradt jövedelmet részben visszkapják majd a pedagógusok.

A PSZ elnöke szerint ennek tudatában az intézményvezetőknek nem is lesz érdekük, hogy a pedagógusokat a 32 órán túl bent tartsák az iskolában, mert azt az időt túlórában ki kellene fizetni nekik. Gallóné szerint ráadásul a kötött munkaidőt a pedagógusnak nem kell feltétlenül bent tölteniük az iskola tanári szobájában, így például a dolgozatokat otthon is kijavíthatják.

Az új kollektív szerződés az érdekvédő szerint kiterjed majd a jóléti juttatásokra, és a dokumentumban a szakszervezeti vezetők munkaidejét is rendezték. Az iskolaállamosítással megszűnt cafeteria-juttatásokról szólva elmondta, tudomása szerint arról a Klik jövő évi költségvetésének elfogadása után kezdődnek meg a tárgyalások, de az "milliárdos tétel" lesz a költségvetésben.

Mégsem elégedett teljesen a PSZ: Gallóné szerint a szerződést kedvezőnek értékelik, ugyanakkor azt továbbra is fenntartják, hogy a közoktatás átalakítása, az intézmények állami fenntartásba vétele, a Klik működése komoly problémákat vet fel, és igazságtalannak tartják a bérrendszert is. Mint ismert, az életpályamodell szerint szeptembertől minden tanárt a Pedagógus I. fizetési kategóriába soroltak, végzettségtől, szakvizsgáktól és szakmai teljesítménytől függetlenül. A gondok miatt nem mond le a sztrájkfegyverről a PDSZ: Mendrey László elnök szombaton bejelentette, megfelelő támogatottság esetén jövőre munkabeszüntetést szervezhetnek.

Hoffmann embere ellen tüntettek

A Centenáriumi Általános Iskola és Szakiskola közelmúltban kinevezett igazgatójának "munkahelyi terrorja" ellen tüntettek közösen a XVI. kerületi intézmény volt és jelenlegi pedagógusai, szülők, diákok, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a helyi ellenzéki pártok - MSZP, DK, Együtt-PM - önkormányzati képviselői. Mint megírtuk, Kaszás Zoltán igazgatót - akit tavaly júniusban jogellenesen felmentett tisztségéből a kerület fideszes önkormányzata - a munkaügyi bíróság döntése nyomán idén augusztus 28.-án Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár újra kinevezte, majd szeptember 1.-i hatállyal fel is mentette tisztségéből, hiába támogatta őt a tantestület és a szülők többsége.

Hoffmann ezután azt a Horváthné Sabáli Évát nevezte ki öt évre az intézményvezetői posztra, akit tavaly - még az iskolaállamosítások előtt - a Fidesz-KDNP vezetésű önkormányzat nevezett ki az iskola élére, pedig pályázatának egy része hivatkozás nélküli átemeléseket tartalmazott, amelyekről - a lapunk birtokába került dokumentumok szerint - tételesen kimutatták, pontosan honnan, kitől származnak. A nő korábban a péceli Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola igazgatója volt.

A Centenáriumi Általános Iskola lapunknak nyilatkozó volt és jelenlegi tanárai szerint kinevezése óta Horváthné elviselhetetlen munkahelyi légkört teremtett, a diákok és a szülők előtt rendszeresen megalázóan viselkedik a pedagógusokkal. A felső tagozatosok szülői munkaközösségének egyik értekezletén például kijelentette, hogy szerinte az oktatók szakmai színvonala alacsony, bár alátámasztani nem tudta érvelését. Egy novemberi esetben pedig azért "hordott le" a gyerekek előtt egy tanárt, mert az visszautasította egy diák "túl korán" adott karácsonyi ajándékát.De gondok vannak Horváthné szakmai felkészültségével is: a nyilatkozók szerint például képtelen következetes helyettesítési rendet kialakítani már hónapok óta.

Kérdésünkre, hogy mi állhat az új igazgató viselkedésének hátterében, a válaszadók elmondták, Horváthné férje korábban a Centenáriumiban dolgozott, de mikor egy osztálykiránduláson ittasságon kapták, Kaszás Zoltán korábbi igazgató kirúgta az iskolából. Emiatt, valamint a kinevezésével kapcsolatos elutasító viselkedés miatt állhat bosszút a tanárokon - vélték forrásaink.