kormány;felsőoktatás;Hiller;káosz;

Fotó: Bielik István/Népszava

- Hatalmi játszma a felsőoktatásban

A kormány nem tud mit kezdeni a felsőoktatással, teljes a káosz az irányításban - így reagált Hiller István MSZP-s oktatáspolitikus Giró-Szász András kormányszóvivő bejelentésére, amely szerint a szerdai kormányülésen mégsem tárgyalták azt a felsőoktatási törvénymódosító-csomagot, amelyet Klinghammer István felsőoktatási államtitkár terjesztett a kabinet elé. 

Mivel Klinghammer maga jelentette be múlt vasárnap, hogy a kormány megtárgyalja a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevőinek - Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, Magyar Rektori Konferencia, Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, stb.- többsége által elfogadott tervezetet, Giró-Szász szavai egyértelművé tették, a szakállamtitkár alulmaradt Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökével szemben. Parragh a kerekasztal résztvevői közül egyedüliként szavazott a tervezet ellen, amelyben szerinte az MKIK és a munkaerő-piac szempontjai nem érvényesültek eléggé.

Hiller szerint most már biztos, hogy idén nem kerül a parlament elé a felsőoktatási törvény módosítása, de valószínű, hogy ebben a ciklusban sem. A volt oktatási miniszter szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány még csak meg sem tárgyalja a koncepciót. Mint megírtuk, a tervezet a hallgatói létszámhoz és az intézményi típushoz (tudományegyetem, szakegyetem, szakfőiskola, közösségi főiskola) kötötte volna a felsőoktatás finanszírozását, az egyetemek és főiskolák gazdasági irányítását a miniszterelnök, illetve a szakminiszter által kinevezett kancellárok kezébe adta volna, valamint visszaadta volna az intézményi szenátusoknak a rektorválasztás jogát.

Hiller a tervezetet vitaalapnak nevezte, amelyről lehet értelmes szakmai és politikai eszmecserét folytatni, a javaslat azonban politikai-hatalmi játszmát eredményezett a kormányon belül. A kabinet felsőoktatás-politikájáról ugyanakkor az mondható el, hogy koncepcióból egyre több, pénzből azonban egyre kevesebb van, ez pedig színvonalesést, működési zavarokat, leállásokat okoz. A szocialista politikus emlékeztetett: míg 2010-ben a költségvetés 186 milliárd forintot, jövőre csak 148 milliárd forintot - reálértéken 30 százalékkal kevesebbet - fordít a felsőoktatásra.

Káosz a közlekedésben, káosz a közbeszerzésekben: most épp mintegy 35 milliárd forintnyi uniós támogatást bukhat el Budapest, mert a Vitézy Dávid vezette Budapesti Közlekedési Központ képtelen volt időben kiírni és lezárni a főváros számára kiemelten fontos villamostendert - olvasható az MSZP közleményében.