gyermekvédelem;ombudsman;Szigetszentmiklós;gyerekkínzás;Magyar Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete;

2013-11-28 20:00:00

Kezelhetetlen lett a családok nyomora

Egy családgondozóra 50 család jut. Ez a helyzet ma a gyermekvédelemben. A Magyar Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesületének elnöke szerint legalább 15 éve nem volt annyi súlyos problémával küzdő család, mint ma. Legtöbben a kilátástalan szegénység miatt fordulnak ki önmagukból. Ennek kezelésére már alkalmatlan a gyermekjóléti szolgálat, a megoldás keresésére viszont nem fogékony a politika. A héten nyilvánosságra került, szigetszetmiklósi brutális gyermekbántalmazással kapcsolatban például a helyi képviselőtestület egyáltalán nem foglalkozott a testületi ülésen. A Pest Megyei Kormányhivatal és az Alapvető Jogok Biztosa Hivatala viszont vizsgálatot rendelt el az ügyben.

Legalább 15 éve nem volt annyira súlyos a helyzet a családok életében, mint ma: a szülők közül egyre többen váltak nevelésre alkalmatlanná. Az egyre mélyebb szegénység és nyomor, a mindennapi megélhetésért való küzdelem súlyos pszichiátriai problémákat okoz, a több sebből vérző gyermekvédelmi rendszer pedig már alkalmatlan arra, hogy ezeket kezelje. Egyebek mellett ezt mondta lapunk kérdésére a Magyar Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesületének elnöke.

Takács Imrét a szigetszentmiklósi gyerekek ügyében kerestük, akikkel szüleik hosszú évekig emberi ésszel fel sem fogható borzalmakat műveltek. Senki nem segített rajtuk, pedig az elkészült vádirat szerint a 8, 9 és 10 éves gyermekeket kiskoruk óta kínozták, arra tanították őket, hogy csótányokat és más bogarakat fogjanak és egyenek meg, nem fürödhettek, és együtt kellett pornófilmet nézniük szüleikkel, majd az abban látottakat rajtuk próbálták ki, előtte azonban gyakran félholtra verték őket. 

A konkrét esettel kapcsolatban Takács Imre egyelőre annyit mondott, nem tudni biztosan, milyen gyermekvédelmi intézkedés történt, így arról sem tud nyilatkozni, hol és ki hibázott. De általánosságban elmondta, a gyermekjóléti szolgálat csak abban az esetben kezdeményezi a gyerekek elvételét, ha életveszélyes helyzetben vannak, például, ha egyértelmű a szexuális bántalmazás. Ám ez az, amit a legnehezebben lehet bizonyítani - magyarázta az egyesület elnöke. Tapasztalatai szerint a legtöbb ilyen esetben a szegény családokban élő anyák védelmezik a férjüket, és hallgatnak az erőszakról, mert ha börtönbe zárják a családfőt, egyedül maradnak. Takács Imrének nemrég azt mondta egy nő, őt is megerőszakolta az apja, és kibírta. A lánya sem fog belehalni.

Mosdatlanság és éheztetés miatt nem emelik ki a gyerekeket a családból - folytatta az egyesület elnöke. Ma már annyi a nyomortelep, amennyit a nagyvárosokban élők el sem tudnak képzelni. Ha oda kimennek a gyermekvédők, mindegyik gyereket elvehetnék. De nem ezt teszik, ilyen esetben az a feladatuk, hogy segítsék a szülőket abban, hogy megtanulják beosztani a pénzt, és megmutatják hogyan kell etetni, gondozni a gyerekeket. Hetekig, hónapokig gyakorlatilag együtt kellene élniük a családdal. Csakhogy egy családgondozóra 50 család jut, így még rendszeres látogatásról sem lehet beszélni. A politika és az egész társadalom felkészületlen a szegénység és a nyomor kezelésére - mondta az elnök.

Feltette a kérdést, hogyan lehet elvárni egy anyától, hogy rendszeresen mossa ki gyermekei ruháit, ha a legközelebbi kútig 10-15 percet kell gyalogolnia. A lakásban nincs villany, fűteni pedig esetleg egy összeeszkábált kályhával tudnak. A ruha nem szárad meg reggelre, vagy a füsttől borzalmasan büdös lesz, fürdővizet sem tudnak melegíteni. Egyre több településen az óvónők mosdatják lavórban a gyerekeket. Az ilyen szegénytelepekre mosoda és közfürdő kellene, de ezek megvalósításáról még tervezés szintjén sincs szó.

A nyomorúságos helyzet példájaként említette Takács Imre azt az apát, aki a napokban kért tőle segítséget. Kettényílt a háza, és felszólították, hogy javítsa meg, ellenkező esetben elveszik tőle a gyerekeit. A férfi tehetetlen, mert a környéken munka nincs, ő 22 ezer 800 forint segélyt kap, a felesége pedig meghalt. Ebbe tényleg bele lehet őrülni...

Herczog Mária a helyzet kapcsán arról beszélt lapunknak, nem elfogadható, hogy ebben az ügyben kizárólag a szülők a hibásak. A szociológus emlékeztetett arra, hogy három éve, még az akkori ombudsman Szabó Máté is megfogalmazta, hogy hiába működik formálisan jól a gyermekvédelmi jelzőrendszer, ha nem képes a feltárt problémák kezelésére. Bár ilyen esetekben - idézte fel Herczog - az önkormányzatnak már felelnie kell, ám nagyon enyhe a büntetés: 200 ezer forintot kell fizetnie a mulasztásért, vagy ha úgy találja helyesnek, az érintett szakembert továbbképzésre küldheti.

A szigetszentmiklósi képviselő-testületet vélhetően nem nagyon rendítette meg az eset. Szerda délután megtartotta előre tervezett, rendes ülését, de az Index információi szerint nem vette napirendre a kedden kipattant súlyos gyermekbántalmazási ügyet. Pedig az önkormányzat a felettes szerve a gyermekvédelmi rendszer több szereplőjének is.

A Pest Megyei Kormányhivatal viszont vizsgálatot rendelt el, és az Alapvető Jogok Biztosa Hivatala is hasonlóan intézkedett.