családok;MOL Tehetségtámogató Program;Új Európa Alapítvány;taníttatás;futballstadionok;

2013-11-29 06:53:00

Napló gyermekeinkről

Felmérések tanúsítják, hogy egy gyermek felnevelése, taníttatása több tízmillió forintjába kerül a családoknak. Ha a gyerek ráadásul tehetséges sportoló, sportszereire, edzőjére, tanárára külön fizetni kell, s az összeg megsokszorozódik. Hogy mennyivel, azt senki nem tudja. Az Új Európa Alapítvány induló programja azonban éppen ezt hivatott felmérni: a következő hetekben néhány család felírja és az érdeklődők tudomására hozza, mennyit költenek sportoló gyermekük pályafutásának egyengetésére.

Ha gyerekeinkről van szó, nincs az a pénz, ami sok volna – ekként indokolja Orbán Viktor miniszterelnök, miért szükséges sportlétesítmény-fejlesztésre százmilliárdokat elköltenie az államnak, a kormány miért pumpál elképesztő összegeket az ágazatba.

A futballstadionokat és egyéb sportcsarnokokat gyermekeink használják majd, meglétük az ő céljaikat szolgálja, s mindez jótékonyan hatást kelt a népegészségügy terén is - szólnak az érvek.

Ám azok pontatlanok. Elég megkérdezni azokat a szülőket, akik sporttehetségeket nevelnek. Az ő terheiket senki nem könnyíti, rengeteg gyerekből éppen azért nem lesz élsportoló, mert az odáig tartó utat a családok képtelenek finanszírozni. Az állam hagyja őket elkallódni.

Gyurinovics Fanni
Kora: 12 éves
Sportága: úszó
Mióta sportol: öt éves kora óta
Eredményei: többszörös korosztályos magyar bajnok. Tavaly 50 méteres medencében négy, 25 m-es medencében hét új korosztályos csúcsot tartott. Az idén saját korosztályán kívül serdülő bajnoki címet szerzett két számban, az ifjúsági bajnokságon ezüst és bronzérmet nyert a 16 évesek között. A felnőtt bajnokságon Hosszú Katinkával egy váltóban úszva bronzérmet nyert. Eddig összesen 415 érmet, köztük 323 aranyérmet szerzett.
A család helyzete: rendkívüli erőfeszítésébe került Fanni karrierjének eddigi egyengetése. Bajáról felköltöztek Budapestre, hogy biztosítani tudják a versenysporthoz szükséges anyagi feltételeket, és a kislány számára a megfelelő fejlődési lehetőséget. Baján Fanni édesanya gyes után nem tudott elhelyezkedni, anyagi tartalékaik kimerültek. A család kisebb csodaként élte meg, hogy Budapesten sikerült munkahelyet találni és ezzel a család fenntartását és Fanni sportolását biztosítani.

Bányai Zsombor
Kora: 17 éves
Sportága: vívó
Mióta sportol: 2008 óta
Eredményei: Pályafutása után hamarosan leigazolta őt a Vasas, egy év múlva korosztályos válogatott lett. 2011-ben egyéni országos bajnok volt, majd ezt követően megkezdte a nemzetközi versenyeket is. 2012-től Héraklész kerettag. 2013-ban robbant be a nemzetközi korosztályos világversenyek elitjébe: Európa-bajnok lett egyéniben és csapatban, világbajnokságon pedig a junior csapat tagjaként ezüstérmet szerzett. Itthon minden korosztályos versenyt megnyert, a szezont ranglistavezetőként zárta itthon és Európában egyaránt.
A család helyzete: Orvos édesanyja egyedül neveli Zsombort és öccsét, aki szintén reményt keltően párbajtőrözik.

Tóth Ivett
Kora: 14 éves
Sportága: műkorcsolya
Mióta sportol: öt éves kora óta
Eredményei: 2008-ban, kilenc évesen szerezte meg első magyar bajnoki címét (újonc kategóriában). 2009-ben szövetségi felmérésen sikeres triplaugrást mutatott be, ezzel a magyar műkorcsolyázás történetének legfiatalabb versenyzőjeként bekerült a felnőttek közé. Tavalyelőtt és tavaly is országos bajnok lett. Az idén bemutatkozhatott a junior vb-n (21. lett)
A család helyzete: Ivett Budapesten él szüleivel, akik mindketten pedagógusok, bátyja az idén érettségizett. Komoly áldozatot követel tőlük a kislány pályájának egyengetése, még ha a MOL Tehetségtámogató program igyekszik is könnyíteni az anyagi terheken. Eddig úgy vélték, nem hergelik magukat azzal, hogy számolgatják, mi mennyibe kerül, mostantól azonban a tehetségnapló kedvéért mindent felírnak majd.

A problémára az Új Európa Alapítvány Tehetségnapló néven most induló szokatlan kampánya igyekszik felhívni a figyelmet.

A fiatal művészeti és sporttehetségeket pályázati úton támogató civil szervezet felkérésére öt család, három sportoló és két művészcsemete szülei vállalták: a következő két hónapban vezetik és a nagyközönség elé tárják, milyen összegeket emészt fel havonta gyermekük pályafutásának egyengetése.

Az alapítvány abban bízik, akciója révén nőhet ezeknek a családoknak és a fiatal tehetségeket támogató kezdeményezéseknek a megbecsülése.

A kampányban részt vevő fiatalokat és családjukat a MOL Tehetségtámogató Programon keresztül már több éve segíti az Új Európa Alapítvány. Bányai Zsombor vívó, Gyurinovics Fanni úszó, illetve Tóth Ivett műkorcsolyázó eredményeit egyre többen ismerik.

Azonban kevesen látnak bele abba, milyen hosszú út vezetett a sikerekig, és a szülők részéről mindez mennyi áldozatot kívánt?

A sportban – és a művészeti területen is – általános tapasztalat, hogy a szponzorok és támogatók csak a komoly eredmények után kezdenek megjelenni, így egy-egy fiatal tehetséggondozása komoly kihívást jelent egy átlag magyar háztartás számára.

„Egy átlagos hazai család, melyben két kereső és két gyermek él, hozzávetőlegesen 300-400 ezer forintból gazdálkodhat. Egy gyermek felnevelése és kitaníttatása pedig – extra kiadások nélkül is – több 10 millió forintos költséget emészt fel.

Egy tehetséges gyermek esetében érezhetően nőnek a költségek: a folyamatosan elhasználódó sportfelszeléseit pótolni kell, tagdíjat, edzőt vagy tanárt fizetni a számára” - hívta fel a figyelmet a nehézségekre Szopper Zsófia, független pénzügyi tanácsadó, magánpénzügyi szakértő.

A MOL Tehetségtámogató Program az Új Európa Alapítványon keresztül 2006 óta támogatja a 10 és 18 év közötti tehetségeket.

A most induló kampány kapcsán Gáborné Haáz Andrea, az Alapítvány ügyvezetője – akivel lapunk szerdai számában olvashattak interjút a MOL utánpótlás-nevelés terén vállalt szerepéről - elmondta: „Munkánk során kapcsolatba kerülünk a támogatott tehetségek családjaival. Pontosan tudjuk, milyen áldozatokkal jár, hogy egy fiatal tehetséget felneveljenek.

A Tehetségnapló kampánnyal most a szélesebb közönségnek is szeretnénk bemutatni az érem másik, talán kevésbé fényes oldalát. Emellett természetesen arra is szeretnénk rávilágítani, mekkora jelentősége lehet egy, a MOL Tehetségtámogató Programhoz hasonló kezdeményezésnek, ami ebben a korai szakaszban odalép a fiatalok és családjaik mellé.

A támogatás szükségességét az is jól mutatja, hogy csak a mi pályázatunkban évente mintegy tízszer akkora a támogatási igény, mint a rendelkezésre álló keretünk. Ezzel együtt Alapítványunk 2006 óta több mint 3000 fiatalnak segített már. És hogy milyen eredménnyel, azt jól mutatja: közöttük van az olimpiai bajnok kardvívó Szilágyi Áron is.”