Kossuth tér;tüntetők;zavargások;2006 ősz;MTV székház;Fővárosi Törvényszék;Lapid Lajos;Czirok Ferenc;

2013-11-29 06:12:00

Kommunikálni is alig tudtak a rendőrök 2006 őszén

Alig tudtak egymással kommunikálni a rendőrök 2006 őszén, szeptember 17-18-án a Kossuth téren és az MTV székháznál - erről Czirok Ferenc ezredes beszélt tanúként tegnap a Fővárosi Törvényszéken, a volt rendőri vezetők elleni per újabb tárgyalásán.

Czirok a zavargások idején a BRFK híradástechnikai főosztályának vezetőjeként azért felelt, hogy a rendőrök akadálytalanul tudjanak egymással beszélni rádión.

Mint mondta, ennek ellenére mégis előfordult, hogy ez nem sikerült: a kommunikációs rendszer ugyanis teljesen új volt a rendőrségen, csak egy hónappal korábban, augusztusban üzemelték be.

Bár nem a technika jelentett gondot - fejtette ki -, a hálózat szerinte nagyon leterhelt volt, ám a rendőrök az új készülékeket nem tudták megfelelően kezelni. Korábban több tanú is beszélt arról, hogy a székháznál szolgáló rendőrök nem tudták elérni vezetőiket.

Ismeretes, a 2006 őszén végrehajtott rendőri intézkedések miatt az ügyészség - több volt és ma is aktív rendőri vezető, összesen 12 társuk mellett - Bene László volt országos rendőrfőkapitányt és Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitányt is azzal vádolta meg, hogy nem a kialakult helyzetnek megfelelően jártak el.

Így az ügyészség szerint Gergényi Péter tudta, hogy a székháznál irányítás nélkül maradtak a rendőrök, kaotikus helyzet alakult ki, de - elöljárói kötelességét megszegve - mégis eltűrte, hogy parancsa nem érvényesül.

Nem intézkedett az alkalmatlanná vált helyszínparancsnok leváltásáról, nem jelölt ki új parancsnokot, aki összefogta volna a rendőri erőket.

Gergényi mulasztása következtében a vád szerint a rendőri kötelékek felmorzsolódtak, és ez többek között rendőrök sérüléséhez is vezetett.

Ugyanakkor a volt budapesti és országos főkapitány - több vádlottal egybehangzóan - is azt mondta a bíróságon, ilyen agresszív túlerőre nem számítottak, mivel hasonló helyzettel, és ekkora tömeggel sem volt dolga korábban a rendőrségnek, a helyszínen kellett a következő lépésekről dönteni.

Nemrég Lapid Lajos, Gergényi volt közbiztonsági helyettese pedig arról beszélt a bíróságon, hogy a tüntetők pénzért "balhéztak" mind az MTV-székháznál, mind a Kossuth téren.

Arra is volt adat, hogy Kanadából utaltak pénzt, ötezer forint járt a puszta jelenlétért, a komolyabb rendbontásért tízezer. Ám ezt senki nem vizsgálta ki, nem tudni, ki szervezte volna meg a tüntetőket.