Az "Európa? - Köszönöm, nem" című tanulmány megállapítja, hogy a jobboldali populista pártok Európában már szinte mindenhol jelentékeny politikai erővé váltak. Globálisana kontinensen is számottevőnek nevezhetőek. A szerzők rámutatnak, hogy a populista pártokról összességében megállapítható: iszlám- és unióellenes szólamokat hangoztatnak.
A tanulmányt azért készítették, mert egyre nagyobb a félelem Európában, hogy a jobboldali-populista pártok rendkívüli módon megerősödnek a 2014 május 22-25. között rendezendő európai parlamenti választáson. Megfigyelők szerint jó esélyük van arra, hogy több mint 25 mandátumot szerezzenek, amely a frakcióalapításhoz szükséges. Ugyanakkor a képviselőcsoport létrehozásának még egy fontos feltétele van: hét ország képviselőinek kell alkotnia. Ám erre is van esély.
Marine Le Pen, a jobboldali radikális francia Nemzeti Front (FN) elnöke szövetséget kötött Geert Wildersszel, a hollandiai Szabadságpárt (PVV) elnökével az EP választáson való együttműködésről. Könnyen lehetséges, hogy a két párt a legtöbb mandátumot szerzi meg az EP-választáson. Szövetségükhöz további tömörülések is csatlakozhatnak, köztük a Svád Demokraták, az Osztrák Szabadságárt, Flamand Érdek, vagy az olaszországi Északi Liga.
Mint a Konrad Adenauer Alapítvány tanulmánya megállapítja, a jobboldali populista pártok egy sor más államban, is jelentős politikai erővé váltak, Dániában és Finnországban is a helyi politikai élet nehezen megkerülhető szereplőivé nőtték ki magukat. Szintén jelentős a brit euroszkeptikus UKIP előretörése is. Ez a párt azonban annyiban tér el a többitől, hogy nem hajlandó szövetkezni, egy frakciót alakítani velük.
A dokumentum szerint az euroszkeptikusok megerősödése fatális következményekkel járhat. Az Uniót elutasító véleményük ugyanis a hagyományos pártokéra is hatással van. A tanulmány kivételként említi Németországot, ahol az euroszkepticizmus még nem jelenik meg a helyi parlamentben. Igaz, a szeptemberi választáson az Alternatíva (AfD) nevű euroszkeptikus párt csak három tized százalékkal maradt le attól, hogy bekerüljön a Bundestagba. Most azonban a hatalmi harcok miatt nehéz helyzetbe került, s a belső széthúzás nyomán megindulhat lefelé a lejtőn.
A Konrad Adenauer Alapítvány szakértői szerint lehet tenni az aggasztó jelenség ellen. Komolyabban kell venni az emberek Európával kapcsolatos aggodalmait. A dokumentum szerint az sem mindegy, hogyan kormányoznak az egyes pártok. Példaként említette a francia szocialistákat, amely a szerzők szerint a nem elég rátermett politikával hozta fel a Nemzeti Frontot. (A jobboldali UMP is csak alig tudott profitálni a szocialisták válságából.) A tanulmány készítői szerint a hagyományos pártoknak küzdeniük kell a szociális kirekesztés és a bűnözés ellen. A szerzők szerint csak az ellenkező hatást éri el, ha agyonhallgatják a jobboldali populisták véleményét.