Fidesz;főpolgármester-választás;

- Öngól a Fidesznek átírni a főpolgármester-választást

A fideszes kerületi polgármesterek lobbija lehet az ötlet felvetése, de a Fidesznek nem érdeke, hogy eltöröljék a közvetlen főpolgármester-választást, és Budapest vezetőjét a fővárosi közgyűlés tagjai maguk közül válasszák, mint ahogy az a rendszerváltás után egyszer, 1990-ben előfordult - mondta lapunknak Kiszelly Zoltán. A politológus szerint ezen változtatni nem érdeke a kormánypártoknak, és nem kedvezne a jelenlegi ellenzéknek sem. 

Igaz ugyan, hogy a pártlogó egy választáson inkább a törzsszavazókat mozgósítja, amiből a Fidesznek jóval több van, mint az MSZP-nek, ám az is igaz, hogy egy szimpatikus jelölt személye több voksot hozhat mindkét pártnál, mint a logó.

Budapesten 2010-ben tarolt a Fidesz, de ma már nem áll olyan jól, és a fővárosban jó eséllyel jövő ősszel az ellenzéki összefogás kerül többségbe a közgyűlésben, miközben több kerületet is "visszafoglalhat" az MSZP, ugyanakkor sok függ a tavaszi parlamenti illetve EP-választás eredményétől. Kiszelly szerint ha áprilisban a Fidesz győz, jó eredményt érhet el májusban az EP-választáson is, és ezt várhatóan meg tudja ismételni ősszel, az önkormányzati voksoláson.

Ugyanez igaz viszont az MSZP-re is, azzal a megjegyzéssel - hívta fel a figyelmet a politológus -, hogy ha az Együtt-PM nem szerepel rosszul tavasszal, de nem is nyer a baloldal, akkor elképzelhető, hogy nem csak a Fidesz támogatásával bizonyára újrainduló Tarlós István és az MSZP jelöltje, Horváth Csaba között dől el a főpolgármester-választás, hanem harmadik szereplővel - adott esetben Bajnai Gordonnal - is számolni kell.

A tavaszi választás egy Fidesz-vereség esetén változtathat a helyzeten, hiszen a Fidesz az utolsó pillanatban dönthet úgy, helyzethez szabja a törvényt, megszünteti a közvetlen választást annak érdekében, hogy ne veszítsék el Budapestet, abban bízva, hogy a közgyűlésben többségbe kerülhetnek még, és ők választhatják a főpolgármestert. Ez a forgatókönyv azonban Kiszelly szerint azon fideszes fővárosi "erős emberek", polgármesterek lobbija, vágyálma, akiknek "az üléspontjuk határozza meg az álláspontjukat", vagyis szeretnék megőrizni a posztjukat, befolyásukat.

A politológus szerint az sem véletlen, hogy az elmúlt években többször - például ebben, a közvetett főpolgármester-választás kérdésében - is konfrontálódott Tarlós az új szerveződést, a Budapesti Önkormányzati Szövetséget is megalapító polgármesteri lobbival, és Orbán Viktor nem hagyta egyiküket sem felülkerekedni, inkább a döntőbíró szerepet vállalta.

Bajnai nem készül főpolgármesternek

Bajnai az esetleges főpolgármester-jelöltségéről szóló értesüléseket álhírnek minősítette, terjesztésük szerinte csak a kormányoldal érdeke. "Az Orbán-rezsim csak szeretné, ha az ellenzék B-tervekkel foglalkozna, a valóság ezzel szemben az, hogy az Együtt-PM szövetség az A-terv végrehajtásáért dolgozik, azért, hogy Orbán Viktort 2014 tavaszán elküldjük a hatalomból és utána jó kormányzással helyrehozzuk, amit a Fidesz tönkretett" - közölte.

Bajnai Gordon hozzátette, kormányzásra készül, az pedig, hogy főpolgármester-jelölt legyen, egyetlen háttérbeszélgetésen, politikai egyeztetésen sem hangzott el, "ez a kérdés ma nincs napirenden". Ugyanakkor az Együtt-PM ragaszkodik ahhoz, hogy a budapestiek továbbra is közvetlenül választhassák meg a főpolgármestert.

Meggondolatlannak tűnik a Terrorelhárítási Központ (TEK) hétfői akciója, melynek során egy kommandós véletlenül meglőtte társát. Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó bevetési szakember szerint nem látszik indokoltnak, hogy miért a belváros közepén hajtották végre a gyanúsított elfogását. Ráadásul az illető taxiban utazott, így a sofőr is veszélybe kerül, ha a körözött ellenállást tanúsít.