Nem fogadta el fideszes politikus a meghívásunkat - mentegetőzött Boros Tamás, a Policy Solution igazgatója. Karácsony Gergely szerint fölöslegesen, mert ő eleve a távolmaradásukra számított. Holott az a permanens kampány, amit a Fidesz folytat, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az emberek elfordulnak a politikától - hívott mindenkit kiábrándulási tetemre az Együtt-PM politikusa. Az ellenzék úgy fordíthatja meg a közvélemény-kutatások trendjeit, ha a mindennapi gondokkal törődik, például arra lehet stratégiát építeni, hogy az emberek „rosszabbul élnek mint négy éve” (példának okáért a Fidesz szimpatizánsai is szembe mennek a saját pártjukkal az egykulcsos adó kérdésében). Persze, ha a pénztárcát nem is lehet újra kitömni, a hitet visszaadhatja az ellenzék, a hitet, miszerint a politika nem gyűlöletbeszéd, sőt, arról is szólhat, hogy az embereknek legyen munkahelyük.
Molnár Zsolt biztos benne, hogy a kormánypártok már elvesztették azt a támogatottságot, amivel meg lehetne nyerni ezt a választást. Az MSZP-s politikus szerint ez csak akkor „nem látszik”, ha alacsony a részvétel, azaz egy apatikus társadalomban jól mozgósíthatók a Fidesz szavazói. Molnár Zsolt úgy érzi, ha sikerül azt az életérzést előállítani, hogy a 2014-es választás egyfajta népszavazás, ahol valóban le lehet rázni az orbáni igát, akkor nem lesz baj. De a gyűlöletérzésnek, a haragnak, és a félelemnek most már véget kell vetni. Szakítani kell azzal a helyzettel, hogy senki nem mer előrukkolni a véleményével, mert helyi, intézményi szinten is torol a hatalom. Lehet, hogy a közvélemény-kutatók bemérték, hogy a Fidesz betonba öntötte a hatalmát, de öt időközi választásból hármon tarolt az ellenzék. Baján és Vácott pedig ott kaptak ki a demokratikus erő figurái, ahol a prognózisok győzelmet jósoltak. Egyszóval - summáz Molnár, a kormányváltás reális alternatíva, ha ki tudja az ellenzék ragadni a fásultságból a társadalmat.
Hogy a fiatalokat lázba lehet-e hozni, arra Karácsony annyit mond, hogy Magyarországon rendkívüli erővel kapcsolódik össze az életkor és a pártválasztás. Az MSZP bázisát az idősebbek adták, a Fidesz táborának gerincének életkora a vezérkar korát tükrözte, a fiatalokat pedig az LMP és a Jobbik próbálta beszippantani. Az egyértelmű, hogy a fiatalság a vesztese a jelenlegi kormányzásnak, elég a tandíjra gondolni, a „homogén” adózási rendszerre, és így tovább. Így az Együtt-PM mindjárt programot hirdet és ezzel a fiatalokra céloz. „Ha jól értem, nekem a pártállami nyugdíjasok között, neked pedig az egyetemista lányok gyűrűjében kell kampányolni” - riposztozik Molnár, aki nem vitatja, hogy az emocionális alapon pártot választó fiataloknak jobban tetszik a Jobbik magyar őstörténete és Európa-ellenessége, mint a baloldal racionalizmusa. De azért az MSZP megpróbálja.
Persze, jó kérdés, hogy az ellenzéki szó milyen csatornán jut el a választókhoz, miközben a kormány rátenyerelt a médiára. Molnár, bár nem vitatja, hogy különösen a vidék valóságát csak kormánypárti orgánumok határozzák meg, nem aggódik. Szerinte az emberek igazságérzete örök, és mivel az egymás közötti beszélgetést még nem tudta betiltani a hatalom, a mindennapok bajaival "egymás között" kampányolnak a lépcsőházakban és kutyasétáltatás közben. Karácsony nem tagadja, hogy a felületek számát nézve a Fidesz zseniális propagandagépezetet rakott össze. Az Együtt-PM képviselője azonban abban reménykedik, hogy a jobboldal túltolja a kormánypropagandát, és így túl éles lesz a szakadék a pártvalóság és a való világ között – ez pedig kontraproduktív. Úgyhogy Karácsony mélyen egyetért az MSZP-s politikussal, miszerint tömeges aktivistahálózatot kell létrehozni, és "darabra le kell járni" a választópolgárokat.
A konferenciáról készült korábbi tudósításainkat itt találja:
1. rész: Irgalmatlan pofon a politikusoknak: kétmillió ember „tesz rájuk”
2. rész: Istenített nyuggerek, lepöckölt fiatalok, korlátba vert női fejek