kihallgatás;NAV;Horváth András;

2013-12-03 20:19:00

NAV-botrány - Az ügyet átvette a Nemzeti Nyomozó Iroda

A hatóságok még nem hajlandók nyomozni, de az adócsalási ügyet kirobbantó Horváth Andrást szerdán végre kihallgatják, sőt, kedden délután arról értesítették SMS-ben: ne a BRFK-ra, hanem a Nemzeti Nyomozó Irodához menjen. Közben kiderült, a CBA-hálózathoz tartozó üzletek is érintettek egy éppen olyan típusú áfacsalási ügyben, amelyekről az adóhatóság volt munkatársa beszélt.  

Egyre gyakrabban szerepel a NAV-botrányról szóló hírekben a CBA. Mesterházy Attila MSZP-elnök szokásos blogbejegyzésében vasárnap még nem írta ki az áruházlánc nevét, de a főleg a Horváth András adóellenőrzési szakértő által kirobbantott adócsalási ügyről szóló írásban minden bizonnyal erre a cégre célzott: "Most már az is világos, miért buzdítja körleveleiben egyik-másik magyar nagyvállalkozó a Békemeneten való részvételre a kiszolgáltatott helyzetben lévő alkalmazottait: mert pénzügyileg érdekelt a jelenlegi rezsimben."

Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke keddi sajtótájékoztatóján már sokkal egyértelműbb volt, szerinte erős a gyanú, hogy a "NAV-os ügy a CBA-ról szól", amely cég "kőkemény Fidesz-támogató", ezért felmerül a kérdés, hogy mentesülhetnek-e azok a vállalkozások az adóvizsgálatok alól, amelyek támogatják a kormánypártokat. A CBA határozottan visszautasítja az Együtt-PM-nek a céggel, illetve partnereivel szemben megfogalmazott, "rosszindulatú, minden alapot nélkülöző" feltételezéseit, és rágalmazás miatt feljelentést tesz a szövetséggel szemben - tájékoztatta a CBA kommunikációs vezetője kedden az MTI-t.

Juhász arra utalt, hogy az Átlátszó.hu felhívta a figyelmet egy két évvel ezelőtti, Győr-Moson-Sopron megyei bűnügyre. Egy közel négymilliárdos áfacsalásról van szó, amelyben egy olyan cégcsoport és tulajdonosaik, vezetőik érintettek, amely több szálon is kapcsolódik a CBA-hoz: franchise rendszerben CBA-üzleteket üzemeltettek, árut szállítottak a CBA-boltokba, sőt, a CBA a botrány után "át is vette" az üzleteket.

2011. szeptember 27-én a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mintegy száz munkatársa 40 helyszínen tartott ellenőrzést és foglalt le dokumentumokat; ezzel egy időben őrizetbe vették az áfacsalással gyanúsított társaság két ügyvezetőjét is, illetve az ügyben érintett más cégek vezetői közül többeket. ... zárolták az érintett cégek számláit, és jelentős mennyiségű készpénzt, illetve vagyontárgyakat foglaltak le - írja az Átlátszó.hu.

A Népszavának igennel válaszolt Horváth András, a botrányt kirobbantó egykori NAV-alkalmazott arra a kérdésre, hogy ez az ügy abba a típusba tartozik-e, amelyet leírt.

Annak alapján, amit az esetről tudni lehet, ez is láncban elkövetett áfacsalás lehet - mondta Horváth. Szerinte az a kérdés, hogy a NAV vizsgálódásai kiterjednek-e most a CBA-ra is. A sajtócikkek szerint itt is feltárták, hogy papíron Szlovákiába exportálták az árut, ezért visszaigényelték a forgalmi adót, de valójában Magyarországon tűnt föl a szállítmány.

Horváth András szerint azokban az ügyekben, amiről ő beszél, egy-egy nagyméretű kereskedelmi hálózat foglal helyet a lánc végén. Az ellenőrzési szakértő úgy véli, az adóhivatal, ha el is jár ilyen adócsalásokban, a végső hasznot lefölöző óriások ellen általában nem indít vizsgálatot, pedig ezeknek a vállalkozásoknak már csak az alacsony árból is tudniuk kellene, hogy áfacsalásból származnak a termékek.

A CBA felső vezetésében úgy tájékoztatták kedden a Népszavát, hogy megvárják a hivatalos eljárások végét. Ha azonban az derül ki, hogy valóban törvénytelenség történt, megszakítják a kapcsolatot az érintett személyekkel.

A hatóságok még nem voltak hajlandók nyomozást elrendelni a volt NAV-dolgozó feljelentése nyomán, de szerdán talán mégis elkezdődik a felderítés. Az ügyet váratlanul átvette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). Horváth Andrást kedd délután SMS-ben értesítették, hogy a délelőtti kihallgatásra a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztálya helyett az NNI-be menjen. "Eredetileg is telefonon idéztek be, és nem kérték, hogy vigyek magammal bármilyen dokumentumot, de a feljelentésem a mellékletekkel együtt vagy kétszáz oldal, sok konkrétumot tartalmaz" - mondta az érintett lapunknak. A kihallgatás célja feltehetően annak eldöntése, hogy elindítják-e a nyomozást, a Fővárosi Főügyészség ugyanis feljelentéskiegészítést rendelt el az ügyben, sőt azt a határidő leteltekor meg is hosszabbította.