BKV;per;Kocsis István;vádemelés;Polt Péter;

2013-12-04 06:06:00

Polt még hosszabbíthat

Csaknem öt éve nyomoz a rendőrség néhány BKV-s szerződés ügyében, amelyben Kocsis István volt vezérigazgatót hűtlen kezeléssel gyanúsították meg tavaly nyár elején. Az eljárás legfőbb ügyészi engedéllyel a nyár közepéig meghosszabbítható. Ezzel a tavaszi választások utánra odázható el a Fidesz számára kínos helyzet, hogy esetleg vádat emelnek Kocsis ellen a BKV-nál történt hűtlen kezelések miatt, miközben ő segítette hozzá 2010-es győzeleméhez a Fideszt a ma Hagyó-ügyként ismert BKV-botrány kirobbantásával.

Polt Péter legfőbb ügyészen múlhat, hagyja-e "ráégni" a Fideszre a sokáig érinthetetlennek tűnő, állami és önkormányzati cégek sorát vezető Kocsis István ügyeit. A Magyar Villamos Művek (MVM) gazdálkodásával kapcsolatos 15 milliárdos hűtlen kezelés vádjával ugyan folyik egy eljárás Kocsis és társai ellen Kaposváron, a minap pedig újabb két MVM-es szerződés miatt emeltek vádat ellene, az még elkerülhető, hogy a később szintén Kocsis által igazgatott BKV-nál feltárt hűtlen kezelés gyanúja miatt is vádat emeljenek ellene éppen a tavaszi választások idején. Ez azért lenne kínos a Fidesznek, mert éppen Kocsis volt az, aki BKV-s elődei időszakát vizsgálva kirobbantotta a ma már csak Hagyó-ügyként ismert - jelenleg Kecskeméten, bírósági szakban lévő, de egyre gyengülő - BKV-botrányt. Az általa feltárt gyanút a politikai kommunikáció minden eszközével kihasználó Fidesz részben ennek köszönhette győzelmét a 2010. tavaszi parlamenti választáson, majd néhány hónappal később, az őszi önkormányzati voksoláson is.

A 2009 tavasza óta folyó rendőrségi nyomozás csak legfőbb ügyészi engedéllyel hosszabbítható még tovább, így Polt Péteren múlik, hogy a lezárása - és az esetleges vádemelés - a választásokra esik-e, vagy csak az utánra. A büntetőeljárási törvény szerint a nyomozás ideje alapesetben két hónap, de ez meghosszabbítható. Ha a nyomozás meghatározott személy ellen folyik, a hosszabbítás legfeljebb a gyanúsított kihallgatásától számított két évig terjedhet, a BKV-s szerződések miatt pedig Kocsist 2012. május elején hallgatták ki gyanúsítottként. Ám a törvény szerint a kétéves határidő is meghosszabbítható: a legfeljebb 90 napos további halasztásról az ügyész indítványára a legfőbb ügyész dönt.

A nyomozás részleteiről tegnap több kérdést is feltettünk a rendőrségnek, de csak annyit közöltek: még nyomoznak, egyelőre egy gyanúsított van. A nyomozás érdekeire hivatkozva arra nem válaszoltak, hogy a másfél évvel ezelőtti helyzethez képest Kocsist meggyanúsították-e újabb bűncselekményekkel. Tavaly májusban ugyanis - annak ellenére, hogy több vitatott BKV-s szerződés ügyében vizsgálódnak - csak két kontraktus miatt gyanúsították meg Kocsist hűtlen kezeléssel. Ezeket Kocsis 2008. végén, új vezérigazgatóként kötötte. Egyiket 81 ezer 900 euró - 24 millió forint - értékben az Everest Capital S. A. svájci székhelyű céggel a BKV hitelfelvételi lehetőségeinek felmérésére, a másikat 78 ezer 500 euró értékben a Dandy Trading Ltd.-vel, devizapiaci változások hatásainak elemzésére.

Noha a szerződésekről már 2009 elején írt az Index, majd nyomozás is indult, Kocsis az egyetlen fővárosi cégvezető volt, aki a 2010 őszi váltás után is megőrizhette beosztását. A BKV éléről 2011 szeptember elején, két héttel azután kellett csak távoznia, hogy a 2002-2005 között a Paksi Atomerőművet, majd az MVM-et vezető menedzsert az MVM ügyében gyanúsítottként hallgatták ki. Akkor megírtuk: fél nap kellett ahhoz, hogy a "megfelelő helyen" - a BKV-tulajdonos fővárosnál magasabb szinten - döntsenek Kocsis sorsáról, akit akkor a "közös megegyezéssel történő távozásként" szépített kirúgástól nem mentett meg, hogy kiváló baráti és üzleti viszonyt ápol az utóbbi időben vezető fideszes politikusok által nem kímélt Csányi Sándor OTP-bankvezérrel. Kocsis 1997 óta - és jelenleg is - az OTP Bank igazgatóságának tagja, éppúgy, ahogy a Csányi Pincészet Zrt.-é is.