Orbán Viktor;FHB;Magyar Posta;takarékszövetkezet;

2013-12-04 11:26:00

Együtt a Posta és az FHB

A felek aláírták a Magyar Posta Zrt. és az FHB Jelzálogbank Nyrt., illetve a Díjbeszedő Holding Zrt. (DBH) tulajdonosai között a DBH-csoport tulajdonosváltására vonatkozó szerződéseket, derült ki a Posta közleményéből.

Alakul az az állami befolyású, nagy hálózatú pénzügyi konglomerátum, amelyet sokan az OTP majdani versenytársának tartanak, egyben pedig az egyik eszköznek arra, hogy megvalósuljon Orbán Viktor miniszterelnök többször hangoztatott kívánsága a legalább felerészben "magyar" bankrendszerre.

Elemzők úgy vélik, a kormány elképzelte integráció része a Posta, az állami irányítás alá vett takarékszövetkezeti rendszer a Takarékbankkal és az FHB. A takarékszövetkezetek integrációs szervezete október végén szerzett kisebbségi tulajdont a Postában. A lépés azt szolgálta - ahogy az akkor a Nemzeti fejlesztési Minisztérium közléseiből kiderült - hogy szorosabb legyen az integráció a két jelentős hálózat között; a cél, hogy a postahivatalokban egyszerű pénzintézeti, a takarékokban pedig egyszerű postai szolgáltatásokat nyújtsanak.

A takarékrendszer átalakításában fő tanácsadóként szerepelt Spéder Zoltán, az FHB elnöke, ezért sokan várták, hogy ez a bank is közelebb kerül a takarék-posta integrációhoz. Őket igazolhatja, hogy az FHB és a Posta együtt szerez tulajdont a DBH leányvállalatokban. Az FHB a Díjbeszedő Faktorházban 51, a Díjnetben 75 százalékos tulajdont szerzett, a maradék a Postáé lett. Az informatikai cégen fele-fele arányban osztoznak a felek. A Posta magához veszi a csekkek gyártásával foglalkozó nyomdaipari céget és a külföldi leányvállalatokat is.

A mostani közlemény szerint a "Magyar Posta számára kiemelt jelentőséggel bír egy olyan piacon való megjelenés, amely a hagyományos csekkalapú díjfizetés alternatíváját jelenti. Az érintett cégcsoportok egyes tevékenységei, kiemelten a kézbesítés, mérőóra-leolvasás, nyomtatási és pénzügyi szolgáltatások területén, részlegesen átfedik egymást, így lehetőséget kínálnak számukra a természetesen meglévő szinergiák kiaknázására és a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés elmélyítésére.

A Posta már régóta értékesít banki termékeket, azokkal a régebbi partnerekkel azonban, amelyek nem részei a fent vázolt integrációnak, sorra szűnnek meg az együttműködési megállapodások. Korábban az Erste, november végén pedig az OTP és a Posta közötti partnerség befejezését jelentették be.