Minden esély megvan rá, hogy a rendőrségnek ezúttal sikerül felderítenie Balla Irma valódi gyilkosát - mondta lapunknak Doszpot Péter azután, hogy kiderült, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) újra nyomozni kezdett a 2007 húsvétján saját debreceni lakásán meggyilkolt fideszes önkormányzati képviselő ügyében, azzal a céllal, hogy megtalálják a már hat éve ismeretlen elkövetőt. Erről a Magyar Nemzet számolt be, és az ügyet az ORFK egy új szervezeti egysége, a bűnügyi főigazgatóságon még idén januárban életre hívott, "kiemelt életellenes ügyekre" - de gyanús eltűnésekre is - specializálódott főosztály deríti majd fel. Több olyan bűnjelet újra lefoglaltak már, melyeket szeptemberben a jogerősen döntő bíróság már visszaszolgáltatott a hozzátartozóknak, hogy kiderüljön, nem siklottak-e át már elemzett nyomokon.
Vélhetően új nyomozócsapat is kapta meg az ügyet, hiszen - mint a volt gyilkossági nyomozó fogalmazott - "új szemre" van szükség. A bírósági eljárásokban ugyanis kiderült, hogy számos bizonyíték megsérült a helyszíneléskor, vagy a rendőrök egyszerűen nem figyeltek mindenre: a képviselőnő holttestét a halottszállítók ugyanabban a pokrócban vitték el, amelyben a tettes otthagyta a lakásban, így a rendőrök csak jóval később foglalták le a takarót - és a gyilkos DNS-mintája elveszett róla. Nem vot meg a gyilkos fegyver sem. A gyilkossággal az ügyészség 2008-ban Balla Irma fiát, Schönstein Sándort vádolta meg, annak ellenére, hogy a férfi mobiljának cellainformációi is azt mutatták, az elkövetés idején nem Debrecenben volt. Már többször beszámoltunk a képviselő fiát először elítélő, majd idén szeptemberben második eljárásban, jogerősen is felmentő bíróságok eljárásairól - több év múltán, csak a második elsőfokú eljárásban mondta ki a Debreceni Törvényszék, hogy a Balla körme alatt talált vérnyomok nem a fiától, hanem egy "ismeretlen idegen személytől" származnak. Addigra már ismert volt a Balla szomszédságában egy építkezésen dolgozó munkás, D. Lajos beismerő vallomása, aki részletesen leírta a képviselő lakását is, de a bíróságon visszavonta a vallomását. Még azt a pajszert - vélhetően a gyilkos fegyvert - sem vetették össze a DNS-ével, amely az építkezésről származott. A több lopási ügyben is érintett D. utóbb azt mondta, a nyomozók szabadlábat ígértek neki, ha magára vállal mindent.
"A nyomozás annyira Balla Irma fiára koncentrált, hogy egy új vizsgálatban végre előtérbe kerülhetnek azok a nyomok, amelyek Schönsteinhez annyira nem kötődnek" - mondta lapunknak Doszpot Péter. Bár az exnyomozó szerint egy sokszereplős bűnözői csoportnál izgalmasabb egy ilyen eljárás, hiszen több lehetőség van új információkat szerezni - például elég, ha összevesznek egymással, vagy bemártják egymást. Az ilyen régi, amúgy is zárt helyen történt ügyeknél, ahol kevés a tanú, a főszerep a bizonyítékok újraértékeléséé lesz. És mint hozzátette, "egy régi emberből is lehet új gyanúsított", és számos példa - így a Nemzeti Nyomozó Iroda keretein belül felállított "döglött ügyek osztálya" munkája is - igazolja, hogy nagyon sok sikeres felderítés lehet akár több évvel később is.