hajléktalan;ORFK;

2013-12-06 14:31:00

Képtelen ORFK-parancs

Már a címe is riasztó annak az utasításnak, amit december 6-i hatállyal adott ki Papp Károly országos rendőr-főkapitány. "Az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése miatt az általános szabálysértési hatóság által speciális illetékesség ok alapján folytatott szabálysértési eljárással összefüggő rendőri feladatok ellátásáról" szól a parancs. Ez szinte megoldhatatlan helyzetek elé állíthatja a rendőrséget, ha a járőrök hajléktalant "érnek tetten".

Részletesen szabályozta a hajléktalanok elleni rendőri fellépést az országos főkapitány Mikulás napjától hatályos utasítása. Ennek értelmében, ha a fedél nélkül élő "világörökségi területnek minősülő vagy a helyi önkormányzat rendeletében kijelölt területen" életvitelszelűen tartózkodik, annak elhagyására a rendőr "felkéri".

Ha az illető ennek nem tesz eleget, a rendőr saját központi ügyeletén keresztül felveszi a kapcsolatot a fővárosi megyei vagy járási kormányhivatallal annak megállapítása érdekében, hogy a szabálysértési eljárás azonnal lefolytatható-e. Ha igen, azaz hétköznap, munkaidőben történik mindez, akkor a hajléktalant elő kell állítani a kormányhivatalba. Ha ünnepnapon, éjszaka vagy más munkaszüneti időszakban fülelik le az utcán élőt, akkor a rendőrnek a területileg illetékes hajléktalanszállóra kell előállítania.

A szerencsétlen ember őrzését - az utasítás szerint - az előállítás ideje alatt lefolytatott szabálysértési eljárás alatt "rendkívüli őrrel kell biztosítani". Ezt az intézkedő vagy - ha a szolgálati érdek indokolja - az erre a feladatra külön vezényelt rendőr hajtja végre.

Ha az előállítás maximális törvényi időtartama lejár, és az eljárás még nem fejeződött be a hivatalban, úgy az előállítást "az eljáró ügyintéző egyidejű tájékoztatása mellett kell megszüntetni, és az előállítottat az ügyintézőnek át kell adni". Utóbbi kitétel a legnehezebben értelmezhető, hiszen a főkapitány nem rendelkezhet a kormányhivatalnok munkaidejével.

A rendőrségi törvény egyébként kimondja, hogy az előállítással a személyi szabadság csak a szükséges ideig, de legfeljebb 8 órán át korlátozható. Ha az előállítás célja még nem valósult meg, indokolt esetben ezt az időtartamot a rendőri szerv vezetője egy alkalommal 4 órával meghosszabbíthatja.

Ez azt jelenti, hogy maximum 12 órán át tartható fogva a szabálysértő. Ha ezen időtartam alatt a rendőr nem tudja eljuttatni a hajléktalanszállóra bekísért elkövetőt a kormányhivatalba, akkor szabadon kell engednie. Hogy az ilyen esetekben az lejárás lefolytatható legyen egyebek mellett azt is jelentheti, hogy a hivatalok szabálysértési osztályain december 6-tól hétvégi, ünnepi, éjszakai ügyeletet kell bevezetni a hajléktalanok bírságolására. Amiről pedig az intézkedés nem is szól, az az, hogy adott esetben a hajléktalan élelmezését, szükség esetén egészségügyi ellátását is a rendőrségnek kell biztosítania.

Az utasítás amellett, hogy embertelen, olyan pluszterheket ró a rendőrökre, melyek a jelenlegi létszámhelyzet miatt amúgy is kevés egyenruhás utcai jelenlétét akadályozza. A "rendkívüli őr", aki a hajléktalanszállón vigyáz az előállítottra, akár egész napi munkaidejére kiesik a szolgálatból.