A nyári árvízi védekezés költségeit övező, jelentős furcsaságokra bukkant Átlátszó.hu. A tényfeltáró portál felidézte: október 9-én tette közzé a Belügyminisztérium (BM) a 2013 július–augusztusi támogatási listáját. A listán a legjelentősebb összegekkel a nyári dunai árvízi védekezés költségei szerepelnek: csaknem 3 milliárdot kapott az Országos Vízügyi Főigazgatóság, 2,2 milliárdot a katasztrófavédelem.
A nagy összegek árnyékában szinte észrevehetetlen a Terrorelhárítási Központ (TEK) árvízi védekezésben való részvételére kifizetett 122 millió – írta a portál, melynek ugyanakkor feltűnt, hogy a számok alapján nagyjából minden hetedik védekezéssel eltöltött rendőr-munkaórára jutott egy TEK-munkaóra, és minden tizenkettedik homokzsákoló katonára jutott egy terrorelhárító. Katonákat, rendőröket, tűzoltókat és vízügyi dolgozókat tömegesen lehetett látni a híradásokban az árvíz legkritikusabb egy hete alatt – a TEK munkatársait viszont alig - írták.
Az árvízi tudósítások alapján meglehetősen aránytalannak tűnő támogatás miatt közadat-igényléssel fordult a lap a BM-hez, azt kérve, bocsássa rendelkezésükre a TEK munkavégzésével kapcsolatos elszámolást. Szabó Csaba ezredes, a TEK hivatalvezetője azt válaszolta: a TEK munkatársai 85 millió forint juttatásban részesültek a „napi szolgálatteljesítési időt" meghaladó szolgálatteljesítésért, erre jön 23 milliónyi járulék. További tétel a 4,5 milliónyi élelmiszerköltség, 5,5 millióba került a „gépjárművek használata”, és még a „munkaruha, gyógyszer, védelmi anyagok” címen is elszámoltak bő 2 milliót.
A hivatalvezető szerint a TEK munkatársai 20 000 munkaórát töltöttek el a gátakon a „napi szolgálatteljesítésen felül” – de ez a szám az Átlátszó szerint sehogy sem stimmel. "Ha – tegyük fel – 250 TEK-munkatárs egy héten keresztül a napi nyolc óráján felül teljesített még annyit, hogy a pluszmunka összességében 20 ezer órát ad ki, akkor mindannyian napi 19,5 órát kellett, hogy dolgozzanak. De a létszám, és a gátakon töltött idő is kevesebbnek tűnik a példában szereplőnél" – tették hozzá.
A TEK válasza szerint a csaknem 110 milliónyi személyi juttatást a június 4-14 közti tíz napos időszakra számolták el. De ezzel a tíz nappal kapcsolatban is kétségek merülnek fel – írta a portál, mely szerint sem az elszámolt létszám, sem pedig a kifizetett munkaórák nem stimmelhetnek, sőt, a TEK-nek kifizetett összeg csaknem 60 százaléka megkérdőjelezhető. Ha pedig ez így van, akkor a szervezet 63 millióval többet számolt el, mint amennyi ténylegesen járna.
Ez a szép történet teljes egészében itt olvasható: Mennyiért pakol homokzsákot egy terrorelhárító?