A vásárlóknak így is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk egy-egy szebb fáért. A népszerű ezüstfenyő métere átlagosan 3,5-4 ezer, a nordmann fenyő méteréért azonban már 5 ezer forintot is elkérnek a kereskedők. Az egyre keresettebb földlabdás fák métere: a luc 2,5-3 ezer, az ezüst 5 ezer, de a nordmann fenyő akár 7 ezer forint lehet.
Sokan elültetik a földlabdás karácsonyfát, ám ezek közül viszonylag kevés marad életben és ered meg. A szakemberek azt javasolják, alaposan meg kell vizsgálni a földlabdával kínált fenyők gyökérzetét, mert a túlságosan visszavágott gyökérzet nem alkalmas arra, hogy életben tartsa a fát.
A Népszava információi szerint a Budapesti Nagybani Piacon a kereskedők egy-egy 42-050 négyzetméteres árusítóhelyért 127 ezer forintos bérleti díjat fizetnek. Ezt kell kigazdálkodniuk nekik és a kiskereskedőknek is.
Első sorban Dél- és Nyugat-Dunántúlon foglalkoznak a termelők fenyőfával. A karácsonyi szezon időszakában gyakran szembesülnek a fatolvajok kártételeivel, akik sokszor a fákat „kényelmes” magasságban vágják el és ezzel annak pusztulását is okozzák, a megcsonkított fa pedig eladhatatlan. Évek óta szerveznek ezeken a településeken közös járőrözést a rendőrség és a helyi polgárőrök.
A vágott karácsonyfát érdemes vizes edénybe állítani, mert tovább marad friss és csökkenti a tűzveszélyt is.
A magyar fenyőfatermelők nem csak az import, például dán fenyők versenyének vannak kitéve, de folyamatosan növekszik a műfenyők forgalma is. Igaz, ezek sem számítanak olcsó portékának, hiszem egy 1,5 méteres műfa ára megközelítheti a 6 ezer, egy 1,8 méteresé pedig a 10 ezer forintot is, ám ezek a karácsonyfák nem hullatják a leveleiket és rendeltetés szerű használat esetén évekig szolgálhatják a családot.
Természetesen ma már a világháló sem maradhat ki a karácsonyfa üzletből. Több honlapon is lehet rendelni valódi és műfenyőt. A fákat házhoz is szállítják. Egyre többen azonban már csak fenyőgallyakkal díszítik a lakást karácsonykor, mert nem engedhetik meg maguknak a karácsonyfát.