Fidesz;Parlament;Kósa Lajos;

2013-12-11 06:02:00

Hazudtak a kivonulásról

Gyurcsány Ferenc szerint szerencsés lenne Magyarország, ha Kósa Lajos csak ebben a kérdésben hazudott volna az elmúlt években. A többi között így reagált lapunknak a volt miniszterelnök arra, hogy a Fidesz ügyvezető alelnöke azt mondta: pártja ellenzékben csak nagyon ritkán vonult ki az ülésteremből, mert tudták, hogy a parlamenti munkában illik részt venni. Kósa mintha megfelejtkezett volna arról, hogy a Fidesz 2006 ősze és 2009 tavasza között minden alkalommal kivonult az ülésteremből, amikor a miniszterelnök előre bejelentett felszólalást tartott.

Részt kell venni a parlamenti munkában, és csak kivételes esetben tiltakozni kivonulással - üzente képviselőtársainak Kósa Lajos, amikor a demokráciát tovább csorbító új házszabályról kérdezték. A Fidesz ügyvezető alelnöke azt mondta, a tervezet, amelyről tegnap kezdődött általános vita a parlamentben, csak olyasmit tilt majd, amit "kulturált politikus" amúgy sem tesz meg. Amikor ők ellenzékben voltak, nagyon ritkán éltek a kivonulás eszközével - fogalmazott, majd hozzátette: ő a parlamenti munkáról beszélt, amelynek nem része a napirend előtti felszólalás.Ennek ellenére tény: jelenleg is különböző ügyekben - Magyarország alkotmányos szokásainak megfelelően - Orbán Viktor szintén tájékoztatja a Házat napirend előtt.

Kósa nem akart emlékezni arra, hogy 2006 ősze és 2009 tavasza között az egész Fidesz-frakció kivonult a parlamenti ülésteremből, amikor a miniszterelnök előre bejelentetten felszólalt. Az őszödi beszéd kiszivárogtatása után, az úgynevezett vekkeres tüntetésen jelentette be Orbán a Kossuth téren, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki felszólalásai alatt a Fidesz minden alkalommal kivonul az ülésteremből. Teszik ezt addig, amíg a miniszterelnök nem távozik posztjáról. Fél év múltán a KDNP-s Simicskó István azt mondta: nem biztos, hogy ez a magatartás hosszú távon használ a frakciók politikai megítélésének, sok ember ugyanis azt hiszi, hogy az ellenzéki frakciószövetség nem vesz részt a parlamenti munkában.

A fideszesek akkor a pártelnök nyomására a kivonulások folytatása mellett döntöttek. Az ülésteremben csak Navracsics Tibor és Semjén Zsolt frakcióvezetők maradnak bent. Ez alól három kivétel akadt: a 2007. április 16-ai holokauszt emléknap, a 2008. október 13-ai ülésnap és a 2009. január 29-i rendkívüli parlamenti ülés. E két utóbbi alkalommal a miniszterelnök a gazdasági válság elleni intézkedésekről beszélt.

2006 ősze és 2009 tavasza között az egész Fidesz-frakció kivonult a parlamentből, amikor a miniszterelnök felszólalt

Az MSZP-s Bárándy Gergely szerint az új házszabály elfogadásához nincs erkölcsi alapja a kétharmadnak

A helyzet akkor változott meg, amikor Bajnai Gordon lett a miniszterelnök, mert a Fidesz szerint túlzás lett volna vele szemben is folytatni az akciót. Gyurcsány a Fidesz ügyvezető alelnökének mostani kijelentésére úgy reagált: szerencsés lenne Magyarország, ha Kósa Lajos csak ebben a kérdésben hazudott volna az elmúlt években. De sajnos hazugságainak olyan hosszú a listája, hogy lassan már fel sem tűnik - tette hozzá.

Az országgyűlési törvény, illetve a házszabály legújabb módosítása megtiltja, hogy molinóval vagy bármilyen szemléltető eszközzel tiltakozzon az ellenzék, viszont előírja, hogy fel kell állni, amikor a házelnök a pulpitusra lép. Kövér László nem akarja, hogy "bolhacirkusszá, érdektelen színházzá silányuljon" az Országgyűlés munkája, ezért szigorítják a szabályokat, ezért lesz jóval kevesebb vita, és ezért kap majd csupán csekély jogokat az ellenzék. A tervezet a fideszes Gulyás Gergely szerint "korrekt ajánlat a magyar politikai élet valamennyi szereplőjének".

A szocialista Bárándy Gergely viszont tegnap a Házban azt mondta: elfogadásához nincs erkölcsi alapja a kétharmadnak, mert az Országgyűlés elmúlt 3,5 évét méltánytalanság, "jogállamiatlanság", szakmaiatlanság, cinizmus jellemezte. Az LMP-s Vágó Gábornak a javaslatról, illetve a Fidesz magatartásáról a kommunista mentalitás jutott eszébe. Mindezzel saját korábbi önmagával is szembefordul a Fidesz. Sokan emlékeznek még arra, amikor az ifjú fideszesek narancsokat helyeztek a parlamenti padokra, vagy amikor kereszténydemokratáknak azt kiabálták: "Csuhások! Térdre, imára!". Korábban táblákal is tiltakozott a párt az akkori kormányok döntései ellen.