Németország;Merkel;SPD;koalíciós megállapodás;

- Szökőár Németországban?

Csütörtökön zárul le a német szociáldemokraták tagságának szavazása a koalíciós szerződésről. Bár a voksolás előjelei nem voltak túlságosan pozitívak, hiszen az SPD bázisa részéről számos bírálattal illették a kereszténydemokratákkal való koalíciós szerepvállalást, a papírforma szerint a következő négy évben nagykoalíció irányítja Németországot. A miniszterek listáját várhatóan vasárnap teszik közzé. 

A menetrend szerint szombaton délután számlálják össze az SPD tagságának szavazatait. Így kora estére már eldől, 2005-2009 után ismét nagykoalíció irányítja-e Németországot. A végeredmény tudatában vasárnap délután rendkívüli elnökségi ülést tart az SPD a berlini Willy Brandt Házban.

Sigmar Gabriel pártelnök és a szociáldemokraták többi vezető személyisége nem is mer kiindulni a negatív forgatókönyvből, nevezetesen a hosszú hetek után tető alá hozott nagykoalíciós szerződés elutasításából. Ha ugyanis az SPD bázisa nemet mondana, az szökőárat idéző következményekkel járna nemcsak a szociáldemokrata párton belül, hanem a német belpolitikában is, s ez a teljes Európai Unióra is kihatna. Angela Merkel pártjának, a CDU-nak újra kellene kezdeni az egyezkedést Zöldekkel, ezzel azonban értékes heteket veszítene Berlin és Brüsszel egyaránt. Az SPD teljes vezetése lemondana, s a párt a második világháború utáni történetének legsúlyosabb válságába sodródna.

Ilyen végítéletszerű forgatókönyv megvalósulása azonban senki érdekében sem állhat, s az SPD tagsága is minden bizonnyal felfogja a döntés komoly súlyát. Az már múlt hétvégén eldőlt, hogy a voksolás érvényes lesz. Ehhez húsz százalékos részvételi arányra van szükség, s már múlt vasárnap estig a 473 ezerből több mint 200 ezren juttatták el szavazatukat a pártközpontba.

A koalíciós szerződés két héttel ezelőtti aláírása óta SPD vezetői mindent elkövettek azért, hogy meggyőzzék a tagságot a koalíciós szerződés előnyeiről. Az elnökség tagjai országjáró körútra indultak. Bár megannyi bírálattal kellett szembesülniük, azt tapasztalhatták, hogy a tagság többsége a kisebbik rosszat választja, vagyis igennel szavaz. Ezen az a tény sem változtat, hogy az ifjú szociáldemokraták múlt hétvégén elutasították a dokumentumot.

A szociáldemokraták vezetése nem árulta el előre a miniszterek listáját, ezzel sem akarták megzavarni a szavazás folyamatát. Ugyanakkor az azért sejthető, hogy a párt mely politikusai számíthatnak tárcákra. Közéjük tartozik Sigmar Gabriel pártelnök, Frank-Walter Steinmeier frakcióvezető, aki hírek szerint 2005-2009 után ismét külügyminiszter lesz, Thomas Oppermann frakcióigazgató, esetleg Manuela Schwesig pártelnök-helyettes, Andrea Nahles, az SPD főtitkára, valamint Barbara Hendricks, az SPD kincstárnoka.

Mint a Die Welt írja, a miniszteri kinevezések amolyan dominóeffektushoz vezetnek az SPD-n belül, hiszen minden pártbéli posztra új személyt kell kinevezni. Ez a folyamat január közepéig is eltarthat. Igaz, nem minden esetben lehet eddig várni. Gyors döntésre van szükség az új frakcióvezető kinevezésénél feltéve, ha Steinmeier valóban tárcavezető lesz. Az SPD képviselőcsoportjának új irányítóját jövő keddig meg kell megválasztani, hiszen e napon szavaz bizalmat a parlament Angela Merkel harmadik kormányának. Amennyiben Nahles nem kapna tárcát, úgy ő a legesélyesebb a frakcióvezetői tisztségre.

Nem sokkal a miniszteri lista közzétételét követően az SPD-nek az államtitkárok személyéről is döntenie kell, hiszen ez is befolyásolhatja az SPD-n belüli tisztségek elosztását. A szociáldemokratáknál általános az a vélemény, amely szerint nem engedhetik meg sokáig maguknak azt a luxust, hogy a bizonytalanság miatt huzamosabb ideig megbénuljon a frakció vezetése.

Bár november 27-én Angela Merkel, Sigmar Gabriel és Horst Seehofer, a keresztényszocialista CSU elnöke, bajor miniszterelnök már ellátták kézjegyükkel a koalíciós szerződést, ha minden a terveknek megfelelően alakul, hétfőn, ünnepélyes keretek között ismét aláírják a dokumentumot. A következő néhány nap tehát Európa jövője szempontjából is döntő jelentőségű lesz.

Hajnali 2 órakor a Berkut (Szirti sas) kommandó és az ukrán karhatalmi csapatok ostromot indítottak a Függetlenség téri sátortábor ellen. Kedden ugyanezen egységek felszámolták a kormányzati negyed ellenzéki blokádját és lebontották a barikádokat, a tüntetőket visszaszorították az Euromajdan – Függetlenség téri sátortáborba. Délben a rendőrök rohama megtorpant.