A szocialista szakpolitikus emlékeztetett arra, hogy a kormány biztonságot ígért, majd egymillió embert kitett a nyugdíjrendszerből. Ebből csaknem 300 ezren korhatár alattiak, és ugyanennyien vannak a volt rokkantnyugdíjasok, rehabilitációs vagy szociális járadékra jogosultak. Mintegy 400 ezer embernek bizonytalan a státusza, hiszen az alaptörvénybe olyan módosításokat írt a Fidesz-kormány, amely alapján már nem tartoznak a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény védelme alá például az özvegyek és az árvák.
Az említettek ellátását bármikor el lehet venni, vagy csökkenthetik, illetve felfüggeszthetik. Korózs Lajos emlékeztetett arra, hogy bírók és ügyészek százait kényszerítette a kormány arra, hogy válasszanak a nyugdíjuk és a fizetésük között. Orvosok ezreit és tanárok tízezreit ugyanebbe a helyzetbe hajszolták - mondta hozzátéve, ha az eredeti merev szabály maradt volna, akkor például a felső Jászságban 24 egybefüggő településen nem lett volna háziorvos.
Tóbiás József, az MSZP frakcióvezető-helyettese pedig arról beszélt, hogy a Fidesz 2010-ben olyan, időseket szolgáló politikát ígért, amely több a szerzett jogok védelménél és a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzésénél. Majd jött a kormányváltás, és szerzett jogokat vettek el, a rokkantakat pedig méltatlan és megalázó helyzetbe hozták. Megjegyezte azt is, a nyugdíjasok helyzete nem javult, sőt, még nehezebb lett.
A munkanélküliség következménye, hogy nagypapák, nagymamák váltak családfenntartóvá. Mivel gyermekeik munkanélküliek, nekik kell fizetni a devizahitelt, vagy gondoskodni unokáik taníttatásáról - tette hozzá.