Műsormagazin;NFÜ;Rakaca;szociális szövetkezet;

Ennyit adott a Fidesz a mélyszegénységben lévő településen élőknek FOTÓ: NÉPSZAVA

- Kampány a szegények között

Még ebben a hónapban döntenek a szociális szövetkezeteknek kiírt pályázatról, legalábbis ezt válaszolta lapunknak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. A munkanélküliek foglalkoztatásával kapcsolatos határozatnak legkésőbb szeptemberben kellett volna megszületnie, de az NFÜ indoklása szerint a késlekedésnek az az oka, hogy túl nagy volt az érdeklődés. Azt, hogy a kormány miként bánik a szegényekkel jól mutatja, hogy Rakacán, ahol vagy közmunkán, vagy segélyen élnek az emberek, egy mikuláscsokival és egy kártyanaptárral kívánt békés adventi készülődést a térség fideszes országgyűlési képviselője.

Egy darab 140 forintos mikuláscsoki, és egy darab kártyanaptár, ami Demeter Zoltánt ábrázolja. Ezzel az ajándékcsomaggal kívánt a Fidesz országgyűlési képviselője békés adventi készülődést a Rakacán élőknek. Kétséges, hogy ez a legjobb, amit egy rakacai munkanélküli, éhező embernek üzenhet, és ezt így gondolják a falubeliek is. Közülük az egyik így fogalmazott: "esküszöm megáll az eszem".

Elmondta, hogy "drága" polgármesterük végigkocsikázta a falut és mindenkinek elmondta, hogy csomagosztás lesz, a Fidesz küldi. Egy-két ember el is ment a meghirdetett időben a kijelölt helyre, és annyi ajándékot kaptak, ahány gyereket mondtak - mesélte a falubeli. "Ezt minden rakacai a fa alá teheti". Már aki elment egyáltalán - tette hozzá -, mert nagyon sokan ki sem tették a lábukat a házból.

Rakaca az a borsodi település, ahová a Népszava és a Hét Olajfa egyesület segélycsomagot vitt nemrég, és hamarosan - jövő kedden és szombaton - újabb szállítmányt küld. Milliós nagyságrendben gyűlt össze adomány. A faluban élők azért szorulnak segítségre, mert teljes a munkanélküliség, és óriási a szegénység. Kizárólag közmunkára van esélyük az ott élőknek, de aki a polgármesterrel szembeszáll, még azt sem kaphat. Az emberek nem mernek beszélni, egymás előtt is hallgatnak, mert félnek, hogy a másik esetleg árulkodik a település vezetőjének.

Kenyérre sem telik mindenkinek, aki a 22 ezer 800 forintos segélyből él, minden nap éhezik és fázik. Munkát keresni nem tudnak a felnőttek, a legközelebbi nagyobb városba 1500 forint az út oda, ugyanennyi vissza. Erre még a közmunkán élőknek sem telik. A faluban májusban éhséglázadás volt, mert az önkormányzat nem fizette ki időben a segélyeket. Kiss Béla polgármester akkor azt mondta, "megértem őket: szegénység van, nincs pénz. Akinek a havi nettó jövedelme eléri a hatvan-hetvenezer forintot, az igen jó anyagi helyzetben van."

Mikuláscsoki és egy Demeter Zoltánt ábrázoló kártyanaptár a Rakacán élőknek szánt fideszes ajándék

Milliós nagyságrendben visz ajándékot a Népszava a településre

A polgármesternek nem igazán tetszett, hogy többen az újságíróknak is elmondták, milyen szegénységben élnek. Van olyan család, amelynek tagjai most azért nem dolgozhatnak közmunkában sem, mert akkor kiálltak a nyilvánosság elé. A kiszolgáltatottságot jól mutatja, amikor lapunkban megjelent, hogy a településen sokan éheznek, telefonon tiltakozott egy nő, aki vélhetően utasításra hívta fel lapunkat. Azt mondta, a faluban - ahová nem jár a Népszava és nemhogy internetük, de számítógépük sincs az embereknek - ezen mindenki fölháborodott, lejárattuk a cigányokat és lapunk munkatársai soha többet nem mehetnek oda. A közmunkásként foglalkoztatott őrök közül is többen szóba álltak a Népszava újságírójával, a polgármester őket kirúgással fenyegette. Végül inkább úgy döntött, éjszaka kell dolgozniük, mert "remélhetőleg akkor nem mászkálnak újságírók a faluban".

De nem ez az egyetlen település, ahol kilátástalanságban élnek az emberek. Bár többen próbálnak segíteni rajtuk, ez nem egyszerű feladat. A napokban írtunk arról, hogy a szociális szövetkezetek a hátrányos helyzetű térségben élőknek adnának munkát, ehhez uniós forrásra pályáztak, de a nyerteseket hónapok óta nem hirdeti ki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Végül oda jutottak, hogy petíciót és nyílt levelet írt az 1500 szervezetet tömörítő szövetség elnöke, melyeket Németh László a nemzeti fejlesztési miniszternek, Németh Lászlónénak és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárnak, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetéséért felelős kormánybiztosnak, Lázár Jánosnak címzett. A szövetség elnöke elfogadhatatlannak nevezte a helyzetet, hiszen pénz nélkül nem tudják megkezdeni a foglalkoztatást, és az a veszély is fennáll, hogy ha december 31-éig nem köt szerződést a nyertes pályázókkal az NFÜ, a pénzt vissza kell utalni az uniónak.

A késlekedés okáról és az eredményhirdetés idejéről lapunk még a múlt héten érdeklődött az NFÜ-nél. A válasz tegnap érkezett meg. Eszerint született már döntés december 5-én, és lesz még egy határozat december 16-án. A csúszás oka az, hogy "rendkívül nagyszámú pályázat érkezett és ezek értékelése hosszú időt vesz igénybe. A késedelem okozta esetleges akadályok kezelését a szerződéskötés során igyekszünk kedvező támogatói döntéssel segíteni" - tették hozzá.

Az egyik projektben 180-340, a másikban 140-180 pályázót hirdetnek ki nyertesnek. Ha egy szövetkezet 15 munkanélkülit foglalkoztat, akkor a legjobb esetben 7800 ember a jövőben nem segélyen, vagy a megalázóan alacsony közmunkabéren fog élni, hanem 90-100 ezer forintot kereshet. Ha a pályázatokat időben elbírálták volna, akkor legkésőbb szeptemberben már dolgozhattak volna a szegénységben élő emberek.

Újabb visszaélésre bukkant Budai Gyula a földalapú támogatások igénylésénél; a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára szerdán sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a dokumentumokat átadta a NAV bűnügyi elnökhelyettesének. Úgy vélte, hogy az akció szándékos volt, azzal  kormányellenes hangulatot kívántak előidézni a gazdák között.