A Richter Aranyanyu Díjat 2011-ben hívta életre Rácz Zsuzsa író, a Terézanyu-könyvek szerzője a Richter Gedeon Nyrt.-vel közösen. A Magyarországon egyedülálló kezdeményezés célja a nők társadalmi megbecsülésének és önbecsülésének növelése. Az elismerést olyan nőknek ítélik oda, akik úgynevezett segítő szakmákban dolgoznak, munkájuk nélkülözhetetlen, mégis csekély anyagi és erkölcsi elismerésben van részük.
- A díjazottak a legfontosabbak - mondja Rácz Zsuzsa. - Elképesztően jó ajánlásokat kaptunk, amelyeket katartikus élmény volt olvasni. Ezek a nők rendkívüli pluszt adnak a szakmájukon kívül. Idén több mint 250 jelölés érkezett. Ezek a személyes történetek bizonyítják, a jelöltek komoly hatással vannak a környezetükre. Az ajánlásokból később választottuk ki azt a 12 nőt és egyben felemelő történetet, amelyre a közönség is szavazhatott a Nők Lapja Cafe oldalán. Végül 43 ezer közönségszavazat és a hattagú zsűri döntése alapján állt össze a díjazottak névsora.
A már összeszokott zsűri, dr. Gyarmati Andrea olimpikon, gyermekorvos, Kriston Andrea, a Kriston Intim Torna módszer kidolgozója, Nagy Tímea olimpiai bajnok párbajtőrvívó, Dobó Kata színésznő, és a "házigazdák", Beke Zsuzsa, a Richter kommunikációs igazgatója, valamint Rácz Zsuzsa író most is azokat a nőket keresték, akiknek személyisége és elhivatottsága példaértékű lehet valamennyiünk számára.
- Életörömöt sugároznak, jövőképet nyújtanak és fáradhatatlanok: ők az Aranyanyuk. Messze az elvárható segítségen túl állnak mellettünk és sikerrel küzdenek a kiszolgáltatottakat sújtó előítéletek ellen is. Köztünk élő hősök, akik már azáltal is adnak, hogy megismerhetjük őket - mondta a döntőbe jutottak csapatát jellemezve Rácz Zsuzsa.
A zsűri díjazottja Debre Istvánné óvónő, aki 20 éve hozta létre Csepelen azt az óvodát, ahol a nehéz helyzetben lévő roma gyerekek intenzív fejlesztése zajlik, olyan komplex módon, hogy a szülőket is bevonják az együttműködésbe. Debre Istvánné munkássága új korszakot hozhat el a cigányság történetében - áll a zsűri hivatalos indoklásában is. A kategória közönségdíjasa a vecsési Tóthné Almássy Mónika kórházpedagógus lett, akire több mint 4000 szavazat érkezett.
Ez a szakma Magyarországon sajnos még nagyon kevéssé ismert, holott az iskolából hosszabb időre kimaradni kényszerülő gyerekek tanulásának támogatása nélkülözhetetlen feladat, ráadásul életmentő lehet a betegséggel folytatott küzdelemben. Mónika reményt és jövőképet ad a gyerekeknek és a szülőknek a legnehezebb időszakokban, életvidám hozzáállásával és játékos módszereivel mindvégig azt tartja szem előtt, hogy mi a legjobb nekik.
A zsűri Szabolcs Judit szigetmonostori gyógytornászt díjazta, aki édesanyja korai betegsége okán döntött pályája mellett. Judit a hozzá forduló gyerekek szüleinek terápiáját is feladatának tartja. Története, amelyben egy fogyatékossággal született, ma már paralimpikon úszó lány örökbefogadását is segítette, különös érzékenységre és példaértékű humanista attitűdre vall.
Ebben a kategóriában a közönség Pektor Gabriellát zárta leginkább szívébe, a Fóton élő gyógytestnevelőre több mint 5000 szavazat érkezett. Húsz éve segíti rákos gyerekek testi-lelki rehabilitációját, emellett óvodában is tart mozgásjavító tornát gyerekeknek. Gabriella kidolgozója egy speciális programnak, a Pek-tornának, de egykori betegei és hozzátartozóik azért is hálásak neki, mert "visszaadja a hitüket és az életkedvüket".
Győztese a budapesti dr. Máttyus Anna gyermekpszichiáter, aki maga is 7 gyermek édesanyja. A doktornő szemlélete és tevékenysége nagyban hozzájárul a pszichiátriai problémákkal kapcsolatos társadalmi előítéletek megszüntetéséhez. Különleges érzékenysége és több évtizedes szakmai tapasztalata a gyerek- és serdülőkorú betegek szüleinek is biztos támaszt jelent.
A kategória közönségdíjasa a szintén budapesti dr. Kelen Kata gyermekgyógyász, aki szakmai hitelessége mellett bátor és életvidám kommunikációjával győzhette meg a szavazókat, több mint 6000 voksot begyűjtve. A vesetranszplantáción áteső gyerekek és családjaik olyan komoly pszichés vezetést igényelnek, amelyben a fiatal doktornő partnerként és egyben barátként is jelen van.