Szépművészeti Múzeum;egyiptomi gyűjtemény;

FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Feltámadt az egyiptomi gyűjtemény

Új szerzeményekkel - köztük az egyiptomi gyűjtemény eddigi legjelentősebb vásárlásával - kiegészülve és újrarendezve nyílt meg csütörtökön a Szépművészeti Múzeum csaknem 500 műtárgyat felvonultató egyiptomi állandó kiállítása. 

A Szépművészeti Múzeumban, " az elmúlt 15 évben a minőség forradalma zajlott le" - mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a Szépművészeti Múzeum újra rendezett egyiptomi kiállításának megnyitóján. Ezért önmagában is megérdemli, hogy támogatásban részesüljön, de ennél jóval többről van szó - hangsúlyozta a politikus: A kormányzat példát is kívánt mutatni. Bach Fülöp kereskedő, a múzeum egyiptomi gyűjteménye alapítójának példája álljon a kortársak előtt, "a mai kor oligarcháinak, uzsorásainak megvan a maguk kötelessége, hogy bűneiket jóvátéve vagyonuk egy részét mecenatúra formájában a haza javára fordítsák".

Arra csak tippjeink vannak, hogy a kormány melyik, általa elkövetett bűnök miatt érez lelkiismeret furdalást, amit hirtelen mecenatúrával akar jóvátenni. Arra is volnának ötleteink, hogy százmilliós relief vásárlása helyett, vagy mellett, hogyan vezekeljen. Baán László, a múzeum főigazgatója elmondta, hogy a kormányzat 100 millió forinttal támogatta az egyiptomi gyűjtemény valaha volt legnagyobb értékű műtárgybeszerzését, az óbirodalmi VI. dinasztia korából származó sírrelief-töredékét, mely most látható először a nagyközönség számára. A nemzetközi műkereskedelemből vásárolt tárgyat a múzeum munkatársainak sikerült azonosítani, amivel értéke jócskán növekedett. Kiderült, hogy az i.e. 2200 körül élt "olvasó pap", Haunefer Dél-Szakkarai sírjából került elő a faragott kő. Ezt a sírt mintegy tíz éve kutatja egy francia régész csoport, melynek vezetője jelen volt a tegnapi megnyitón.

- harmadával nagyobb helyen 500 műtárgyat mutat be az egyiptomi gyűjtemény
- 100 millióért vásároltak egy 4200 éves műtárgyat
- a Szépművészetiben a minőség forradalma zajlott le

Időrend helyett tematikus elrendezésben 500 műtárgy segítségével, világszínvonalú installációval ad képet az ókori Egyiptom történetéről, a térség legjelentősebb kollekciójával rendelkező Szépművészeti Múzeum újra rendezett állandó kiállítása. (Képgaléria itt)  A tárlat évek óta zárva volt, az eredeti tervek szerint a múzeum földalatti bővítésével új, nagyobb helyre költözött volna a kollekció, ám a beruházás elmaradásával ez végül meghiúsult. De az egyesített Szépművészeti Múzeum és Nemzeti Galéria számára a kormánytól kapott 200 milliós támogatásból többek között a múzeum legnépszerűbb állandó kiállítása is megújulhatott - mondta el Baán László főigazgató a tegnapi megnyitó előtti sajtóbejáráson. Liptay Éva, az egyiptomi gyűjtemény vezetője és az újrarendezett tárlat kurátora elmondta: a mélyföldszinti kiállítóteret az átépítéssel egyidejűleg harmadával bővítették. Igaz ez a raktár rovására történt, ami ugyan kisebb, de jóval korszerűbb lett és látványraktárként alkalmanként látogatható is lesz.

A kiállítás első terme - melynek zöld színe az Egyiptomi szimbolikában az életet, az újjászületést jelentette - az emberek világát mutatja be, mondja Liptay Éva. Itt látható Sesonk trónörökös ülő szobra a 22 dinasztiából, de itt kaptak helyet a szépítkező szerek, tégelyek, tükrök, ékszerek. Vannak itt használati edények, és a mindennapok mágiájában alkalmazott amulettek is.
A következő, kék színű terem az istenek világába kalauzol bennünket. Itt - mint a templomokban - fülkébe helyezték el az istenszobrokat. A terem második felében - mintegy átvezetésként a halottak világát bemutató szekcióhoz - Ozirisz, az alvilág ura kap főszerepet. Az utolsó terem színe piros, épp úgy, mint a koporsók alapszíne.

A Ptolemaiosz-korból származó Gamhudi koporsólelet az egység egyik leglátványosabb műtárgycsoportja. Nem maradhatnak ki természetesen az usébti szobrocskák sem, az ember alakú apró alkotásokat azért tették a koporsóba, hogy a túlvilágon a halott helyett dolgozzanak. Itt található a múzeum gyűjteményéből származó két tökéletes állapotban megmaradt múmia is, melyeket a 2011-es időszaki kiállítás során modern diagnosztikai eszközökkel vizsgáltak meg, megállapították korukat, haláluk okát, sőt egyikükről arcrekonstrukció is készült.

Hosszú Katinka aranyérmet szerzett 200 m vegyesen a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokság csütörtöki nyitónapján.