Usain Bolt;Benedek Tibor;Paulo Sousa;vízilabda-válogatott;Sérgio Conceicao;

2013-12-16 06:53:00

Deutsch Tamás: három a magyar igazság

Rohan az idő. Gyorsabb Usain Boltnál, sebesebb Djokovics szerváinál, s még Vettel sem győzi vele az iramot. Jön, megy, száguld, és mire felocsúdik az ember, mindent a feledés homályába lök. Tradicionális rovatunk ezen kíván segíteni, 12 hónap, 12 részben, hogy fölelevenítsük, mi történt az idén a sportvilágban. Kezdjük stílszerűen, jöjjön január!

Az év általában lomhán veszi kezdetét. Általában, de nem az idén. Csak kapkodtuk a fejünket, annyi minden történt, végleg kinevezték például Benedek Tibort a vízilabda-válogatott élére (nyomban meg is nyerte első „rendes” meccsét), távozott viszont Székesfehérvárról Paulo Sousa, akivel annyira elégedettek lehettek Orbán Viktor kedvenc csapatánál, hogy mindenáron portugállal akarták helyettesíteni a portugált, ami végül sikerült is, de nem azzal, akivel első nekifutásra próbálták. Hogy Sérgio Conceicao végül miért nem jött, azt nem tudni, de nem is bántuk, mert jött helyette José Gomes, aki sokkalta érdekesebb egyéniség. Nem tudtunk róla semmit...

Eközben a szövetség nem edzőt keresett – abba csak az év végén kezdett –, hanem a vélt igazát üldözte: a márciusi, románok elleni vb-selejtezőt ugyanis zárt kapussá nyilvánította a FIFA (a 2012-es, izraeliek elleni „barátságos” partin tapasztalt ordenáré bekiabálások nyomán), ami ellen mindent megmozgattak Csányiék.

Elmentek egészen a nemzetközi Sportddöntőbíróságig, ami egyfelől dicséretes volt, másfelől inkább szánalmas: talán a rasszista megnyilvánulások visszaszorításáért kellett volna ilyen vehemenciával föllépni. Az erőfeszítések mindenesetre hiábavalónak bizonyultak…

Pofára esett Lance Armstrong is. Ült Oprah Winfrey műsorában, és bevallotta, egész pályafutása hazugságra épült, folyamatosan doppingolva nyerte a Tour de France-okat, használt EPO-t, vérdoppingot, mindent, ami segített neki. A legszebb az volt az egészben, amikor hozzátette: nem érzi magát csalónak, hiszen anno mindenki használt teljesítményfokozókat.

Ha az amerikai bringás nagyot bukott, nagyot nyert Messi: negyedszer lett aranylabdás, tegyük hozzá, 2012-ben elért 91 gólja, 24 asszisztja miatt teljes joggal! Bejött a papírforma dartsban és teniszben ugyancsak, Taylor 16-szor nyerte a vb-t a kocsmasportban, míg az Australian Openen négy kiírásban is az első kiemeltek győztek, a nőknél Azarenka, a férfiaknál Djokovics.

Megtartották itthon megint a labdarúgás fórumát, volt sok lózung, aminél csak az fájt jobban, hogy Gera Zoltán megsérült, és ekkortájt tört el Casillas keze is. Risztov Évát választotta a FINA a legjobb női nyíltvízi úszónak, s a sportág egy másik kiválóságára is büszkék lehettünk: Gyurta Dánielnek Norvégiában több ezren tapsoltak, amikor a helyiek nyelvén mondta el, miért hozta el elhunyt barátja családjának az olimpián szerzett aranyérme másolatát.

A férfi kézilabda vb-n hullámvasutazott a Mocsai-csapat, a srácok végül a nyolcadik helyen végeztek, miután kettővel kikaptak a dánoktól. Nem maradt el a Dakar Rali, megtartották az Afrikai Nemzetek Kupáját is, Németország közben mégis azért ujjongott, mert Pep Guardiolával megegyezett a Bayern. Persze, akkor még nem tudhatta senki, hogy Heynckesszel miként zárja majd a szezont a bajor alakulat...

Itthon a kormány megkezdte kiemelt osztogatását, megígérték, hogy áprilisig mind a 15 kiemelt sportág megkapja kiemelt támogatását, hogy kiemelt eredményeik legyenek, kiemelt örömet okozva a népnek. Ja, ha már a Fidesznél tartunk: Deutsch Tamás, az MTK elnöke harmadszor is megnősült – ez volt aztán az igazi csúcsteljesítmény…