Új fogalom szele járja be az Orbán-Varga-Matolcsy-birodalmat. Az unortodox - más néven szokatlan - gazdaságpolitika már a múlté, helyette a "gazdaságpolitikai mixet" használják kedvtelve kormányzati köreinkben, a sikeres jelzővel kibővítve. Tény, hogy a 2013-as költségvetési folyamatok a korábban gondoltnál kissé kedvezőbben alakulnak, amelyről Banai Péter Benő helyettes államtitkár egy őszinte pillanatában megjegyezte: a sokszori, évközi korrekció nyomán... Ami annyit tesz, hogy a "gránitba vésett" számokat addig módosítják-módosítgatják, amíg Brüsszel dorgálásától már nem kell tartani.
Tartjuk a hiánycélt. A drámai mértékű rezsicsökkentésnek köszönhetően az infláció 40 éves mélységeket súrol. Évek óta pozitív a folyó fizetési mérleg és az exportforgalomra se lehet panasz. Emellett a jegybanki alapkamat is kerek 3 százalékkal zárhatja majd az esztendőt. Arra már kevésbé lehetünk büszkék, hogy ugyancsak hárommal kezdődik és végződik az euró árfolyama, pénteken 303 forint volt az európai közös pénz ára, de ahogyan közgazdászaink manapság fogalmazni szoktak: fogyatkozik a válság. Fogyatkozik és ezer sebből vérzik.
Hidegzuhanyként érte a növekedés mámorába belefeledkezett magyar kormányt, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő továbbra is befektetésre nem ajánlott kategóriában tartotta a magyar államadósságot. Az a társaság, amely a másik két minősítő társasághoz képest kifejezetten jó indulattal viselkedik irántunk, amit azzal is kifejeznek, hogy adósbesorolásunkat a stabil jelzővel illetik, szemben a Moody's-szal és a Standard&Poors'-szal, amelyek negatívnak látják jövőnket. Az azonban közös mindhármukban, hogy hazánkat "bóvliországnak" tekintik. Nem elégszenek meg a mindössze másfél százalékos potenciális növekedésünkkel, és kétségbe vonják Banai Péter Benőnek azt a minapi állítását is, hogy 2014-et a csökkenő államadósság jellemzi majd. A Fitch fenntartásai jogosnak látszanak, hiszen december elején rekordszintre kúszott fel az adósságunk, és idén csúcsot dönt a megszűnt vállalkozások száma is. Olyan ez, mint a fogyókúra: kicsit fogyunk, aztán többet hízunk.
Egyszer megsínyli a szervezet, mint a gazdaság a válságfogyókúrát.